13 sayısı

Dizi ve çizgi film gibi görsel yayınlarda 13 rakamının uğursuz olduğu sıklıkla söylenir. Özellikle geçmişten gelen bir inanç olduğu için Avrupa toplumlarında 13 sayısının gizeminden korkan ve bu kötü tılsımdan korunmak için ciddi finansal yatırımlar yapan insanlar var. Bizler her ne kadar 13 rakamı neden uğursuz sorusuna verilen yanıtların birer batıl inançtan ibaret olduğunu düşünsek de 13 sayısı neden uğursuzdur sorusunu sorduk ve sormuş olduğumuz bu soruya yanıt aramaya çalıştık. Bilim çağında yaşıyor olmamıza rağmen insanlar bu tarz hurafelere inanarak hayatlarında ciddi değişiklikler yapıyor. Yapılan bu değişiklikler ayrıca ülkesel olarak finansal kayıpların dahi yaşanmasına neden oluyor. İnsanlardaki iç sesi yok etmek mümkün olmadığı için dünya var oldukça bu tarz inanışlar yer almaya devam edecektir.

İnsanlar aslında 13 sayısı neden uğursuzdur sorusuna yanıt bulamamış olmasına rağmen bu sayının uğursuz olduğuna inanmaya devam etmektedir. Bazı ülkeleri gözlemlediğimiz zaman insanların evlerinin kapı numaralarına dahi 13 sayısını vermediklerini görmekteyiz. Bu durum gerçekten de ülkesel bazda 13 sayısının uğursuz olduğuna inanıldığının bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Bu tarz ülkelerde 13 sayısı neredeyse hayatın her alanından çıkarılmıştır. Örneğin yüksek binalarda on üçüncü kat tanımlaması yerine 12a şeklinde yapılıyor. İnsanların sinema bileti ya da uçak bileti alırken on üçüncü koltuğu kesinlikle almadıkları çünkü bu koltuğun kendilerine uğursuzluk getireceğine inandıkları görülüyor.

13 rakamı neden uğursuzdur sorusuna verecek bir yanıtları olmamasına rağmen ayın 13’ü hafta içerisine denk geldiğinde işe dahi gitmeyen insanların olduğu bilinmektedir. Hayati bir durum olsa bile bazı insanlar sırf ayın 13’ü olduğundan dolayı yaptığı rezervasyonları dahi iptal ederler. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde bu inancın yaygın olduğunu görüyoruz. 13 sayısının uğursuzluğu ile alakalı herhangi bir bilimsel veri bulunmamaktadır. Yani bu inanışın bir batıl inanç olduğunu söyleyebiliriz. Uzmanlar insanların korkularından dolayı 13 sayısının uğursuzluk getireceğine inandıklarını ve bu korkunun toplum içerisinde hızla yayılmış olmasından dolayı ilgili toplumlarda yaşam süren insanların neredeyse tamamının 13 sayısının uğursuzluğuna inanmaya devam ettiğini söylemektedirler.

13 rakamı neden uğursuzdur?

13 rakamı neden uğursuzAvrupa medeniyetlerinde 13 sayısının uğursuz olması ile alakalı çeşitli dini dayanakları bulunmaktadır. Bu sayının uğursuzluğu Hazreti İsa dönemine kadar dayanır. Hazreti İsa’nın son yemeği olduğu kabul edilen yemekte masada toplamda 13 havarisi olmasından dolayı bu sayının uğursuz olduğu düşünülür. Ancak olayın derinliklerine inilecek olursak bu sayının uğursuzluğuna inanışın daha eski dönemlere dayanmaktadır. Özellikle mitolojik tanrıların yaşamış olduğu dönemlerde bu sayının da uğursuz olarak görüldüğü bilinmektedir. İllaki 13 sayısının uğursuzluğunun nasıl mitolojik konulara dayandığını merak edenleriniz olacaktır. Bu yüzden sizlere mitolojik dönemde 13 sayısının uğursuz olmasıyla ilişkilendirilen hikayeyi anlatacağız.

13 sayısının mitolojik efsanesi

Mitolojik tanrıların olduğu dönemlerde güzellik tanrısı olarak bilinen Balder büyük bir ziyafet vermeye karar verir. Bu ziyafete toplamda 12 kişiyi çağırır ancak böyle bir ziyafetin olacağını duyan yalanların ve hilelerin tanrısı olarak kabul edilen Loki ziyafete davet edilmemiş olmasına rağmen on üçüncü kişi olarak ziyafete katılmak için ısrar eder. Büyük bir tartışma beraberinde geldiğinden dolayı ziyafete davet edilen diğer tanrılar karşı çıkmış olmasına rağmen Loki daveti düzenlemiş olan Balder’i öldürür. Loki davet edilmemiş olmasına rağmen bu ziyafete katılıp ziyafeti düzenleyen kişiyi öldüren birisi olduğundan dolayı yaşanan bu olay sonrasında 13 sayısı uğursuz olarak kabul edilmiştir. Her ne kadar insanlar olayın Hazreti İsa dönemine dayandığını düşünse de anlattığımız bu hikayeden yola çıkılacak olursak 13 sayısının uğursuz olduğuna inanılmasının mitolojik tanrılar dönemine dayanmaktadır. 13 sayısı cuma günü ile ilişkilendirildiğinde büyük bir uğursuzluk ortaya çıkar çünkü Hazreti İsa’nın ayın 13’ünde ve cuma günü öldürüldüğü inanışı yaygındır. Bu yüzden ayın on üçü cuma gününe denk gelecek olursa bu büyük bir uğursuzluk olarak nitelendirilmektedir.

13 sayısı İslam dini kesinlikle hurafelerin yer aldığı bir din değildir. İnsanların sahip oldukları batıl inançlar imanlarının zedelenmesine neden olur. Bu yüzden din alimleri batıl inançlardan birisi olan 13 sayısının uğursuz olduğuna inanılmasını tasvip etmemektedir. Her kim bu batıl inançları derinlemesine bir şekilde benimseyecek olursa şüphesiz imanında büyük bir zedelenme meydana gelecektir. İmanı zayıf olan kişiler İslam dinini tüm incelikleriyle yaşayamayacaklarından dolayı günahkâr olarak kabul edilirler. Bu yüzden kesinlikle 13 sayısının uğursuz olduğuna inanılması gibi diğer batıl inançları da hayatınızdan çıkarın çünkü bunların herhangi bir bilimsel ya da dinsel dayanağı bulunmamaktadır. Eğer gün gelirde gerçekten de 13 sayısının uğursuz olduğu kanıtlanacak olursa kesinlikle bu söylemlerimizi değiştireceğimize emin olabilirsiniz. Bazı kişiler gerçekten de ayın 13’ünde ciddi anlamda olumsuzlukların ortaya çıktığını söyleyebilir. Bu durumu bilimsel olarak ifade etmemiz gerekirse insanların toplu bir şekilde olumsuz düşüncelere kapıldığı zaman negatif enerji yaymalarından dolayı olumsuzlukların ortaya çıkma ihtimalinin arttığı söylenebilir. Eğer insanların tamamı ayın 13’ü geldiğinde pozitif yönde düşüncelere kapılacak olursa kesinlikle ayın 13’ünde güzel şeyler ile karşılaşılacağınızı söyleyebiliriz. Yani olayın sonucuna gelecek olursak bir günün ya da bir sayının uğursuz olup olmaması tamamen insanların yaymış oldukları enerji ile ilgilidir diyebiliriz.

13 sayısının gizemi

Hıristiyan alemi için 13 sayısı her ne kadar uğursuz olsa da enteresan bir şekilde Türk ve İslam dünyası açısından 13 sayısı büyük bir gizemi üzerinde barındırıyor. İslam ve Türk dünyası açısından önemli olan olaylara baktığımızda birçoğunun yapılan çeşitli hesaplamalar sonucunda 13 rakamını verdiğini görüyoruz. 13 sayısının gizemi ile alakalı bilgiler şu şekilde;

• 5+7+1= 13 (Hazreti Muhammed 571 yılında dünyaya geldi)
• 1+4+5+3= 13 (İstanbul Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildi)
• 7+5+1= 13 (Türkler büyük kitleler halinde Müslüman olmaya başladı)
• 1+0+4+8= 13 (Pasinler savaşı yapıldı ve Hıristiyanlara karşı Müslümanlar galip geldi)
• Selahattin Eyyubi Haçlı seferlerinin 13’ünsünde, onları kesin bir yenilgiye uğratmıştır.

13 rakamı ne kadar uğursuz kabul edilirse edilsin, Müslüman’ım diyen her kişi kesinlikle bu rakamı uğurlu bir rakam olarak kabul etmelidir. Tarihte yaşanan olaylar gösteriyor ki aslında diğer dinler için kötü olan şeyler Müslümanlar için birçok hayırlı olayı beraberinde getirmiştir. Hıristiyanların ayrıca at nalı ile alakalı inanışları da vardır ve bu inanış günümüzde de yaygındır. At nalı uğur getirir mi makalesinden bu konu hakkında da bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here