abdestbozan otu

Karadeniz bölgesinde sıklıkla rastlanan ve yaklaşık olarak 80 santimetreye kadar uzayabilen abdestbozan otu faydaları ile göz dolduran bir bitki türüdür. Tadı aşırı derecede acı olmasına rağmen birçok hastalığa şifa olmasından dolayı sıklıkla kullanılan abdestbozanotu güzel çiçeklere sahip olduğundan dolayı sevilen bitkiler sınıfında bulunmaktadır. Kendine has bir görüntüsünün olmasından dolayı abdestbozan otu nedir denildiği zaman bu bitkiyi daha önceden görmüş olan kişiler kolay bir şekilde tanımlama yapabilir. Birçoğunuzun doğada sıklıkla gözlemlediği abdestbozanotunu sizler de merak ediyorsanız sayfamızdan abdest bozan otunun faydaları nelerdir hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Abdestbozan otunun en önemli faydası gaz giderici etkiye sahip olmasıdır. Bağırsaklarımızda birikmiş gazları atma konusunda sıkıntılar çekiyorsanız bu gazları vücudunuzdan yani bağırsaklarınızdan abdestbozan otu sayesinde kolay bir şekilde uzaklaştırabilirsiniz. Boşaltım yolu sorunları konusunda etkili bir bitki olan abdestbozan otu ayrıca idrar yolu rahatsızlıklarında da şifa dağıtıcı özelliğe sahiptir. Sindirim sisteminin önemli organlarından birisi olan mideyi güçlendirici etkiye sahip olan abdestbozan otu ayrıca mide yanmasını engelleme konusunda da etkilidir. İçerisinde yer alan maddeler sayesinde ağrı kesici etki de göstermektedir. Özellikle göğüs ve baş ağrılarını giderme konusunda etkilidir. Vücuda dinçlik kazandırma konusunda da etkili olan abdestbozan otu ayrıca boğaz ağrılarını geçirme konusunda da yardımcı olmaktadır.

Şişen bademciklerin inmesine yardımcı olan bu bitki kanamaları durdurucu etkiye sahiptir. Özellikle uzun yıllardan beri burun kanamalarını durdurmak için kullanılmaktadır. Abdestbozan otu ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Eğer dişiniz ağrıyorsa dişinizin üzerine abdestbozan otu koyup çiğneyecek olursanız ilgili bölgedeki ağrı kısa süre içerisinde hafifleyecektir. Abdestbozan otu geçmişten günümüze çoğu zaman çıbanları geçirmek için kullanılmıştır. Özellikle çıbanların olgunlaşmasına yardımcı bir etkiye sahiptir. Şifalı bitki uzmanları bebeği olan annelere sütleri artması için de bu otu tavsiye ediyor. Çünkü abdestbozan otunun süt arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Kış mevsimi geldiği zaman birçoğumuz öksürük ve balgam ile mücadele ederiz. Bu dönemlerde abdestbozan otu kullanacak olursak balgamımız kolay bir şekilde sökülür ve öksürüğümüz de buna paralel bir şekilde ortadan kalkar.

Abdestbozan otunun faydaları tüm detaylarıyla aktarıldı. Şimdi de sizlere elimizden geldiğince abdestbozan otu nasıl kullanılır konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Bu bitkiyi daha farklı kullanış şekilleriniz varsa bunları da bizlerle paylaşabilirsiniz.

abdestbozan otu

Abdest bozan otu acı bir tada sahip olduğundan dolayı bu bitkinin yeşil yaprakları salataların içerisine katılarak tüketilebilir. Kurutulan yaprakları çay şeklinde demlenerek de tüketilebilmektedir. Eğer bu durumda tadı size acı gelirse balla karıştırarak da kurutulmuş haldeki abdestbozan otunu tüketebilirsiniz. Her şeye rağmen bu bitkinin tadı damak tadınıza bir türlü uymuyorsa yapmış olduğunuz yemeklere baharat olarak ekleyebileceğiniz gibi çorbaların içerisinde de abdestbozan otunu kullanabilirsiniz. Bu bahsetmiş olduğumuz yöntemlerden hangisini deneyecek olursanız olun olumlu sonuçlar alacağınızı düşünüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here