aç ayı oynamaz

Aç ayı oynamaz atasözünün anlamı aslında tüm canlıların yaşama gayesini ortaya koymaktadır. Söylenen bu atasözü ile canlıların yaşamlarını sürdürmesi ve üzerlerine düşen görevleri yerine getirebilmesi için karınlarının tok olması gerekmektedir. Hayvanlar ve insanlar enerjiye gereksinim duyan varlıklardır. Bu gerekli olan enerji de tüketilen besinlerden alınmaktadır. Bunu aynı elektrik ile çalışan bir makine olarak düşünebilirsiniz. Nasıl ki bir çamaşır makinesi işlevsel olarak sorumluluklarını yerine getirmek adına elektrik enerjisine ihtiyaç duyuyorsa, hayvanlar ve insanlar da görevlerini yerine getirmek adına karınlarını doyurarak enerji elde etmeye gereksinim duyarlar.

Bir kişiden verim almak istiyorsanız her zaman “Aç ayı oynamaz” sözü aklınızın bir köşesinde olmalıdır. Bir kişiden verim almak için öncelikle onun karnını doyurun. Karnı doyduktan sonra sorumluluklarını hatırladın. Bu sayede kişilerin size olan sadakati artar ve daha verimli çalışırlar. Aç ayı oynamaz kompozisyon örneği sayesinde bu atasözünün anlamını daha iyi kavrayacağınızı düşündüğümüzden sizlere bir kompozisyon örneği sunmak istiyoruz.

Aç ayı oynamaz atasözü ile ilgili kompozisyon

Yaşayan her varlık enerjiye gereksinim duyar ve bu enerjiyi sağlamak içinde yemek yer. Bitkiler yaşamlarını sürdürmek ve görevlerini yerine getirmek için nasıl ki güneş ve suya ihtiyaç duyuyorsa hayvanlar ve insanlar da metabolizmaya enerji veren yiyeceklere gereksinim duymaktadır. Aç ayı oynamaz diyen atalarımız da özellikle karınlarını doyurmadan işçilerinden iş yapmalarını talep eden patronları gördüklerinden dolayı bu sözü söylemişlerdir.
İnsan temel ihtiyaçlarını karşılamak adına çalışmak zorunda olan bir varlıktır. Temel ihtiyaçların başında ise karnı doyurmak yer almaktadır. Bu yüzden herhangi bir işte çalışan kişi öncelikle karnını doyurmak ister sonrasında ise işe odaklanır. Bu neden dolayı karnı aç olan birisinden özellikle iş alanında verim beklemek komiklikten öteye geçmez.

Aç ayı oynamaz sözünü referans alarak öncelikle verim almak istiyorsanız ilgili işte çalışan insanların karnını doyurun. Karnı tok olan insanlarda daha yüksek verim alacağınıza emin olabilirsiniz. Asıl zor olan insanların gözünü doyurmaktır. Gözü aç olan insanlar şüphesiz dünyanın en tehlikeli varlıklarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here