acı bakla

Halk arasında Yahudi baklası ve gavur baklası olarak anılan acı bakla, birçok hastalığa şifa olması ile tanınan baklagiller familyasında bulunan otsu bir bitki türüdür. Yaklaşık olarak 120 santimetre kadar uzaya bildikleri bilinmektedir. Acı bakla bitkisine ülkemizde Ege ve Marmara bölgelerinde yoğun bir şekilde rastlanmaktadır. Lila renginde çiçekleri olan bu bitki ayrıca Avrupa ve Balkanlar’da da yoğun bir şekilde gözlemlenmektedir. Acı baklanın faydaları uzun zamandan beri herkes tarafından biliniyor olsa da birçok kişi acı bakla nasıl kullanılır konusunda bilgi sahibi değildir. Bu nedenden dolayı acı bakla neye iyi gelir ve acı bakla nasıl kullanılır konusunda sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Acı bakla bitkisini bileşiklerini ele alarak incelediğimizde spartein, sabit yağ ve lupinin bakımından zengin olduğunu görüyoruz. Bu maddeler sayesinde acı bakla bitkisinin insan sağlığına çok sayıda faydası bulunmaktadır. Acı bakla neye iyi gelir diyorsanız bu bitkinin mucizevi faydalarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Acı bakla neye iyi gelir?

Acı bakla denildiği zaman akla ilk olarak bu bitkinin kanı temizlediği gelmelidir. Kanındaki kirlilik düzey yüksek olan kişilere doktorların zaman zaman acı bakla önerdikleri biliniyor. Günümüzde birçok çift meni yetersizliği nedeniyle çocuk sahibi olamıyor. Acı bakla meniyi arttırıcı yönde etkisi bulunan bir bitkidir. Birçok çiftin bu bitki sayesinde çocuk sahibi olduğuna emin olabilirsiniz. Solunum yolu sorunları arasında en çok gözlemlenen şey balgam oluşumudur. Balgam nedeniyle nefes alıp verme konusunda sıkıntılar çekiyorsanız acı bakla kullanarak balgamınızı sökebilirsiniz. Bu bitki balgamınızı sökmeye yardımcı olduğu için nefes alış verişinizde de rahatlama olacaktır.

Vücutta tuz birikmesi çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olduğu için biriken tuzun bir şekilde vücuttan uzaklaşması şarttır. Acı bakla vücutta biriken fazla tuzun atılmasına yardımcı olur. Bazı kişiler aşırı derecede yemek yemelerine rağmen bir türlü kilo alamaz. Bu durum bağırsak asalaklarının artmasından kaynaklanmaktadır. Acı bakla bitkisi içerisinde yer alan maddeler sayesinde bağırsak asalaklarının dökülmesini sağlar. Vücudunuzu yaban hayatında yer alan bir zehirli böcek ısıracak olursa ısırılan bölgeye acı bakla bitkisini sürün. Bu bitki deri altında yer alan zehrin dışarı çekilmesini sağlar. İdrar yapma konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız acı bakla bitkisinin idrar söktürücü etkisinin olduğunu da belirtmek isteriz.

Eklem ağlarını yok eden, romatizma ağrılarının büyük oranda ortadan kalkmasını sağlayan bu bitki şüphesiz mucizevi bitkiler arasında bulunmaktadır. Bu yüzden kesinlikler herkes bu bitkiden yararlanmalıdır. Daha önceden hiç acı bakla bitkisini tüketmediyseniz gelin hep bitlikte acı bakla bitkisi nasıl kullanılır öğrenelim.

Acı bakla nasıl kullanılır?

Acı bakla bitkisinin tohumları tüketilmektedir. Bitkinin sahip olduğu tohumlar kavrulur ve daha sonra çekilerek toz haline getirilir. Ayrıca tohumların ezilip lapa haline getirilerek de kullanılması mümkündür. Lapa haline getirilmiş olan acı bakla tohumları daha çok deri üzerinde kullanılmaktadır. Özellikle böcek ısırmalarında lapa halinde olan acı bakla tohumları deri üzerine sürülmektedir.

acı bakla

Acı bakla bitkisinin yaprakları ve çiçeği hiçbir hastalığın tedavisinde kullanılmaz. Bu bitkinin sadece tohumları tedavi amaçlı kullanılmaktadır. İçerisinde yer alan maddeler insanın zehirlenmesine neden olabileceğinden dolayı kesinlikle doktor gözetiminde ve sınırlı miktarda kullanılmalıdır. Bu etkisinin farkında olarak kesinlikle doğadan gelişigüzel bir şekilde temin etmiş olduğunuz acı bakla bitkisini tüketmeyiniz. Bu bitki güzel çiçeklere sahip olduğu için süs bit yetiştiriciliği yapan kişiler tarafından da yetiştirilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here