Açık kalp ameliyatı, çeşitli kalp rahatsızlıklarını ortadan kaldırmak adına yapılan cerrahi müdahalelerden birisidir. Kalp, yaşamsal faaliyetlerin yerine getirilebilmesi adına aşırı derecede önemli olduğundan dolayı yakın zaman içerisinde açık kalp ameliyatı olan kişiler aşırı derecede korkmakta ve açık kalp ameliyatı nasıl yapılır diye merak etmektedir. En basit yapılan ameliyatın bile çeşitli çeşitleri riskleri bulunmaktadır ve bu yüzden açık kalp ameliyatı riskleri de bulunmaktadır. Açık kalp ameliyatında olan riskler korku yaşamınıza neden olabilir ancak kalbinizdeki problemler yakın zaman içerisinde yaşamınızın sonlanmasına neden olabileceğinden dolayı kesinlikle açık kalp ameliyatı olmaya korkmayınız çünkü tıp her geçen gün ilerlemektedir. Her şeye rağmen açık kalp ameliyatı nasıl yapılır konusunda bilgi almak istiyorsanız gelin hep birlikte kalp alanındaki en önemli ameliyatlardan birisi olan bu ameliyatın nasıl gerçekleştirildiğine göz atalım.

Açık kalp ameliyatı genel olarak göğüs kafesi kısmının kesilip sonrasında kaslarda, kalpte, kalp kapakçığında ve arterlerde meydana gelen problemlerin ortadan kaldırıldığı bir ameliyat yöntemidir. İnsanların sıklıkla mücadele etmek zorunda kaldığı birçok kalp rahatsızlığının açık kalp ameliyatı yapılarak ortadan kaldırıldığı bilinenler arasında yer alıyor. Açık kalp ameliyatları üzerinde yaptığımız gözlemlemeler sonucunda koroner arter baypas uygulamasının en çok yapılan uygulamalardan birisi olduğunu görmüş bulunmaktayız. Sıklıkla gerçekleştirilen açık kalp ameliyatlarında doktorlar kendilerini daha fazla geliştirdiğinden dolayı özellikle sıklıkla karşılaşılan problemler için gerçekleştirilen açık kalp ameliyatlarının kolay ameliyatlar arasında görüldüğü bilinmektedir. Bugüne kadar yapılan kalp ameliyatlarında göğüs kısmı aşırı derecede yarılmaktaydı ancak günümüzde teknoloji geliştiğinden dolayı hatta robotların ameliyatları yapmasının sağlandığından dolayı açık kalp ameliyatlarında çok küçük kesikler oluşturarak ameliyatların gerçekleştirilmesi mümkün hale gelmiştir.

Açık kalp ameliyatları özellikle damar sertleşmesinin meydana gelmesi sonucunda damar tıkanıklıklarının oluşmasından dolayı damarları açmak adına, vücuda kanı pompalayan kalp kapakçıklarında meydana gelen problemleri onarmak adına, kalbin zarar görmüş olan kısımlarını tedavi etmek adına, kalp yetmezliklerinde, kalp naklini gerçekleştirmek adına ve kalbe kalp ritmini düzenleyecek teknolojik cihazları takmak adına yapılan bir operasyon türüdür. Açık kalp ameliyatları her ne kadar gün içerisinde sıklıkla gerçekleştiriliyor olsa da yukarıda da belirttiğimiz gibi kalp önemli bir organ olduğundan dolayı insanlar açık kalp ameliyatlarında korkmaktadır. Sizlerin korkunuzu bir nebze de olsa yenebilmeniz adına sizlere açık kalp ameliyatı nasıl gerçekleştirilir konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Açık kalp ameliyatları ekstradan bir sorun meydana gelmemesi durumunda yaklaşık olarak 4 ila 6 saat kadar süren bir ameliyattır. Hastanın acı duymaması adına hastaya öncelikle anestezi uygulanır. Daha sonrasında kalbe ulaşmak adına göğüs kafesine yaklaşık olarak 15 santim kadar bir kesik atılır. Kalbe ulaşabilmek için zaman zaman kaburga kemiklerinin kesildiği de bilinmektedir. Kesme işlemi tamamlandıktan sonra yani uzmanlar tarafından kalbe ulaşıldıktan sonra yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi adına rahatsız olan kişi kalp akciğer bypass makinesine bağlanmaktadır. Tüm müdahaleler yapıldıktan sonra yani meydana gelmiş olan sorunlar ortadan kaldırıldıktan sonra açılan kesik kapatılmaya başlanır. Kesme işleminde kemikte kesildiğinden dolayı göğüs kafesindeki eski formu yakalamak adına göğüs kemiği tel ile bağlanmaktadır. Dış kısmın ise dikiş atılarak kapatıldığı bilinmektedir.

açık kalp ameliyatı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi her ameliyatın çeşitleri riskleri olduğu gibi açık kalp ameliyatının da riskleri bulunmaktadır. Yakın zaman içerisinde bu ameliyatı olacaksınız ve hangi riskler ile karşılaşma ihtimaliniz in olduğunu merak ediyorsanız bu duruma da açıklık getirelim. Açık kalp ameliyatı olan kişilerde en fazla gözlemlenen problemlerin başında göğüs kafesinde yani kesiğin atıldığı bölgede enfeksiyonların meydana gelmesi baş sırada yer almaktadır. Açık kalp ameliyatı olan kişilerde kalp deforme olduğundan dolayı iyileşme süreci tamamlanana kadar bu kişiler kalp krizi geçirme ihtimali yüksek olan kişilerdir. Ayrıca bu tip hastalarda kalp sıkışmasının da gözlemlenmesi yüksektir. Kalpte kesikten dolayı çeşitli deformasyonlar meydana geldiğinden dolayı kalpte ritim bozukluklarının da meydana gelmesi yüksek ihtimaller arasında bulunmaktadır. Açık kalp ameliyatından sonra kalp görevlerini aktif bir şekilde yerine getiremeyecek olursa özellikle böbreklere yeterli oranda kan pompalanamayabilir ve bu da böbrek yetmezliği probleminin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Baş dönmelerinin yaşanması, hafıza kaybının oluşması, nefes almada zorluk çekilmesi ve zaman zaman ateşin yükselmesi açık kalp ameliyatının riskleri arasında bulunmaktadır. Kalp hakkında daha fazla bilgi edinmek için kalp nasıl çalışır makalesine de bakmanızda fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here