açlık otunun faydaları zararları

Bitki çaylarının insan sağlığına olan faydaları bilinmektedir. Bunu bilen kişiler açlık otu çayı gibi çay türlerini tüketerek daha sağlıklı yaşamaya uğraşmaktadır. Açlık otunun faydaları denildiği zaman ilk olarak akla zayıflamak gelir. Açık otunun zayıflamaya etkisi sayesinde kısa süre içerisinde kilo vermek mümkündür.

Her şeyde olduğu gibi açlık otunda da fazla kullanım çeşitli zararlara neden olabilir. Bu yüzden hangi bitkisel ürün olursa olsun mutlaka yan etkileri de bilinmelidir. Açlık otunu tüketmeyi düşünenler ayrıca açlık otunun zararları nelerdir konusunu da incelemelidir.

Çok uzun zamandan beri çeşitli sağlık sorunları için kullanılan çeşitli şifalı otlar vardır. Bu otlardan birisi de açlık otudur. Bu mucizevi bitkinin ardındaki sır perdesini aralayarak genel sağlığa olan faydalarını öğrenebilirsiniz. Açlık otu kullananlar sürekli olarak faydaları hakkında bilgi veriyor.

Navigasyon

 1. Açlık otu nedir?
 2. Açlık otunun faydaları
 3. Açlık otunun zararları
 4. Açlık otu çayı yapılışı

Açlık Otu Nedir?

Açlık otu ne demek

Açlık otu, çalı tipi bir bitki türü olup çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Arap coğrafyasında senna yaprağı olarak da bilinmektedir. Açlık otunun anavatanı Hindistan, Pakistan ve Çin’dir. Tıp dünyasında cassia occidentalis ve ditremexa occidentalis isimleriyle de bilinir.

Açlık otu, baklagil familyasına ait olan çiçekli bir bitkidir. Sarı, beyaz ve pembe çiçekleri vardır. Bu çalı, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya’nın bazı bölgelerinde yaygın bir şekilde yetişmektedir. İçeriğinde yer alan madde güçlü ve doğal müshil olarak kullanılmasını sağlamıştır.

Açlık otunun tüm kısımları tıbbi açıdan değerlidir. Çok eski zamanlardan beri Hindistan’da alternatif tıp dünyasında kullanılmaktadır.

Açlık otunun faydaları keşfedildiği günden beri çeşitli formlara getirilerek satışı yapılmaktadır. Yaygın kullanımı açlık otu çayıdır. Buna ek olarak kapsül şeklinde de satışı yapılır.

Açlık Otunun Faydaları Nelerdir?

açlık otunun faydaları

Açlık otu, uzun yıllardan beri doğal müshil olarak kullanılsa da bilinen çok sayıda faydası vardır. Bilgitimi.com Saç sağlığından tutun da sindirim sistemiyle alakalı sorunlara kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

Senna yaprağı olarak bildiğiniz açlık otunun mucizevi faydalarına gelin birlikte göz atalım. Yararlarını gördükten sonra sizler de bu bitkiyi çeşitli sorunlarınızı ortadan kaldırmak için kullanmak isteyeceksiniz.

1. Açlık Otu Zayıfları Mı? Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?

Açlık otunun doğal müshil etkisinin olduğunu söylemiştik. Bu özelliği ayrıca zayıflamaya da yardımcı olmaktadır. Günümüzde zayıflamak için açlık otu çayının kullanılması yaygındır.

Bazı diyet türlerinde lif oranı düşük olan besinler tüketilir. Bu durum beraberinde kabızlık sorununa yol açar. Açlık otu müshil etkisi sayesinde kabızlığın ortaya çıkmasını engeller.

Zayıflama sırasında sıvı alımı önemlidir. Tüketilen sıvıların kalori değeri düşük olmalıdır. Aksi takdirde yüksek kalori alımından dolayı zayıflanamaz. Açlık otu çayı kalorisi düşük bir içecektir. Bu çay tüketilerek vücudun ihtiyaç duyduğu sıvı vücuda alınır.

Açlık otu, bağırsaklarda yer alan toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Bu sayede bağırsaklar temizlenir ve emilim oranı artar. Az besin tüketimiyle optimal emilim gerçekleşir. Bu sayede kişi az besin tüketerek kilo verir.

2. Açlık Otunun Saçlara Faydaları

Açlık otu, sağlıklı saçlar ve saç problemlerinin tedavisi için aynı kına gibi kullanılır. Pürüzsüz, parlak ve güçlü saçlara sahip olmak için topikal olarak kullanılabilir. Bir miktar yoğurdun içine açlık otu tozu koyulup kullanılabilir. Karışımı güçlendirmek adına narenciye suyu, uçucu bitkisel yağlar ve baharatlar da karışımın içine eklenebilir.

Karışımı hazırladıktan sonra saçınızın tamamına sürün. Saç derisine nüfus etmesini sağlayın. Karışımın etkisini göstermek için başınıza bone takıp 1 saat bekleyin ve sonrasında saçınızı yıkayarak temizleyin.

Açlık otu krem formuna getirilip saçlar için kullanılabilir. Bu krem saçlarınızın parlamasını ve kalınlaşmasını sağlayacaktır. Özellikle saçlarını sıklıkla boyayan kişilerin saçları yıpranır. Yıpranan saçların güçlenmesi adına açlık otu kremi kullanılabilir.

Açlık otu saç rengini açar. Saç rengini birkaç ton açmak için açlık otunu kullanabilirsiniz. İçeriğinde yer alan krisophanik asit adı verilen bir antrakinon türevi vardır. Bu madde saç renginin açılmasını sağlamaktadır.

Günümüzde birçoğumuzun en büyük problemi saç dökülmesidir. Açlık otu sadece saçlarınızın parlaması ve altın sarısı gibi görünmesini sağlamaz. Ayrıca saç derisinde olan kepeklenmeyi yok ederek saç dökülmelerinin önüne geçer.

3. Açlık Otunun Cilde Faydaları

Cildimiz gün boyu olumsuz dış etkilere maruz kalır. Çevresel kirleticiler, radyasyon ve sert kimyasal maddeler cildin zarar görmesine neden olmaktadır. Açlık otu kullanılarak bu zararlı maddelere karşı cilt korunabilir.

Açlık otu, saçkıran hastalığını geçirme konusunda etkilidir. Ayrıca cilt yaralarını ve yanıklarını iyileştirici etkisi vardır. Macun haline getirilerek bu cilt problemi için kullanılabilir.

Açlık otunun antibakteriyel özelliği, dermatolojik veya cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olabilir. Açlık otu yapraklarından yapılan macun, akne gibi cilt enfeksiyonlarının yanı sıra egzama gibi enflamatuar durumların tedavisinde de etkilidir.

Açlık otunda yer alan aseton ve etanol, sivilceye neden olan mikroorganizmalarla savaşır. Bu da ciltte meydana gelen ciddi sorunlardan olan akne problemine iyi gelmektedir.

4. Açlık Otunun Kabızlığa Faydaları

Açlık otunun müshil etkisi vardır. Bu özelliği kabızlık sorununun giderilmesinde etkilidir. Amerika Birleşik Devletlerinde kabızlığı önlemek adına reçetesiz bir ilaç olarak onaylanan nadir bitkilerden birisidir.

Açlık otu kolonda yer alan kasları uyararak dışkının daha hızlı bir şekilde uzaklaştırılmasını sağlar. Ayrıca bağırsakların daha fazla sıvı emmesini sağlayarak dışkının yumuşamasına yardımcı olur.

En ağır kabızlık vakalarını bile etkili bir şekilde tedavi edilmesini sağlamaktadır. İçeriğinde yer alan glikozitler elektrolitlerin taşınmasına yardımcı olur. Tüketildikten sonraki 6 ila 12 saat içinde bağırsak hareketleri başlar. Sıvı kaybına neden olabileceğinden dolayı bebek ve çocukların kullanması uygun değildir.

5. Açlık Otunun Bağırsaklara Faydası

Senna yaprağı, doğal müshil etkisine sahiptir. Bu etkisi sayesinde bağırsakların temizlenmesini sağlar. Çok eski zamandan beri mideyi içerisinde kalan besinlerden temizlemek için kullanılmaktadır. Günümüzde kolon ameliyatları yapılmadan önce kolonu açmak için kullanıldığı da bilinmektedir.

6. Açlık Otunun Hemoroide Faydaları

Açlık otu, hemoroid şişkinliğini azaltır. Bu sayede hemoroidin hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Hemoroidi olan kişilerde kabızlık problemin artmasına neden olmaktadır. Açlık otu dışkıyı yumuşatarak kabızlığın hemoroidi tetiklemesini engeller.

7. Açlık Otunun Hazımsızlığa Faydaları

Açlık otu; mide ekşimesi, bulantı, gaz, şişkinlik ve geğirme sorunlarını ortadan kaldırır. Kakule, rezene, zencefil ve nane gibi aromatik bitkilerle alındığında midede gaz birikmesini engeller. Bu özelliğinden dolayı hazımsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Hazımsızlık problemi uzun zamandan beri yaşanıyorsa bu durumun önüne senna yaprağıyla geçilebilir.

8. Açlık Otunun Antibakteriyel Özellikleri

Açlık otu; uçucu yağlar, tanenler ve diğer bileşikler, anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu maddeler bakteri, mantar ve parazitler gibi mikroorganizmaların büyümesini ve çoğalmasını engeller. Açlık otu yapraklarının çiğnenmesi ağız yaralarını ve ağız enfeksiyonlarını tedavi edebilir.

İnsanların büyük bölümü antibiyotiklere karşı direnç kazanmıştır. Bu yüzden doğal antibiyotikler önem kazanmaya başladı. Hafif sağlık sorunlarında antibiyotik almak yerine doktorların bir kısmı bu tarz doğal antibiyotikleri önermektedir.

Açlık Otu Zararları Nelerdir?

Açlık otunun zararları

Açlık otunun uzun süre kullanılması çeşitli yan etkilerin oluşmasına neden olur. Bu bilindiğinden dolayı uzmanlar açlık otunun kısa süreli olarak kullanılması gerektiğini belirtiyor. Açlık otunun zararları arasında şunlar yer almaktadır:

 • Aşırı kullanımı ishale neden olabilir. Dehidrasyona ve elektrolit dengesizliğine yol açabilir.
 • Bazı insanların açlık otuna alerjisi olabilir. Bu tip durumlarda idrar renginde değişme olur. İlgili durum gözlemlenir gözlemlenmez açlık otu kullanımı sonlandırılmalıdır.
 • Uzun süre kullanımı çeşitli kanser tiplerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Uzun süre kullanılması kalp fonksiyonu bozukluklarına ve karaciğer hasarına neden olabilir.
 • Uzun süre kullanılması halinde kaslarda zayıflama meydana gelebilir.
 • Aşırı tüketimi karaciğerde toksin birikimine neden olabilir.
 • İshal, karın ağrısı ve çeşitli mide rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.

Açlık Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Açlık otu çayı nasıl yapılır

Açlık otu çayını yapmak için 1 su bardağı su, 10 tane açlık otu yaprağı gerekmektedir. Bu malzemeleri hazırladıysanız açlık otu çayını yapmaya başlayabilirsiniz.

Suyu iyice kaynatın. Daha sonra bir fincana sıcak suyu alıp içine açlık otu yapraklarını atın. Çayımız bu şekilde 5 ila 6 dakika demlenmelidir. Sonrasında çayın içindeki yaprakları alın ve içebileceğiniz sıcaklığa gelinceye kadar soğutun. Akabinde bu şifa veren çayı afiyetle tüketebilirsiniz.

Kaynaklar:
1. 13 Amazing Benefits And Uses Of Senna Plant

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here