adaçayı yağı

İnsanı rahatlatan ve sinir sistemini olumlu yönde etkileyen adaçayı yağı, Türk mutfağında yer alan yemeklerde sıklıkla kullanılan bir yağ türüdür. Adaçayı yağının faydaları son zamanlarda alternatif tıp dünyasında sıklıkla ele alındığından dolayı bu yağ kısa süre içerisinde en çok tüketilen yağlardan birisi haline geldi. Adaçayı yağının namını duyduysanız ancak bunun ne tarz yararlarının olduğunu bilmiyorsanız gelin hep birlikte adaçayı yağının faydaları nelermiş öğrenelim.

Adaçayı olarak bilinen ve birçok derde dava olan bu bitki, ilk olarak Güney Avrupa topraklarında gözlemlenmiş olup yararları ve nitelikleri insanoğlu tarafınca tespit edildiğinden dolayı artık bütün evrende üretilmektedir. Adaçayı yağı losyonlar, masaj yağları, beden kremleri ve diğer nebatsal yağ çeşitlerinin mühim bir bileşenini meydana getirmektedir. O halde adaçayı yağının faydalarına detaylı bir şekilde göz gezdirelim. Belki de uzun zamandan beri yaşadığınız sıkıntıların dermanı faydaları ile ön plana çıkan adaçayındadır.

Adaçayı neden kozmetikte bu denli yaygın bir şekilde tüketilir? Adaçayı yağı teninizdeki akneler, çiller ve lekelenmeleri temizleme kabiliyetine haizdir. Yara izleri, yara ve kesiklerin geride bıraktığı izleri ortadan kaldırmaya destek olabilir. Faal, düzenli tatbik ile derideki çatlakları yok etmeye destek olduğu için adaçayı yağı yarık kremlerine ilave edilmektedir. Suçiçeği izleri, akneler ve yağ bezelerinin yok edilmesine adaçayı yağı destek olabilir. Ek olarak teninizi sıkı hale getirir ve organik bir ışıltı verir.

Sinir sistemi ve beyin üstünde ikazcı bir tesire haizdir. Adaçayı yağı depresyon ve premenstrüel belirti ile alakalı semptomları rahatlatmaya bilimsel olarak destek olmaktadır. Bedeninizi olduğundan daha fazla dinamik ve genç göstermek, zihninizi ciddi oranda tazelemek adına adaçayı yağı ile aromaterapi masajını yapmanız yerinde bir karar olacaktır. Uyumak için yatağa gitmeden evvel adaçayı yağı ile saç teninize masaj yapın. Zihninizin halini kontrol eden steroid hormonlarının aktifliğini yok etmesi ciddi anlamda rahatlamanızı sağlayacaktır.

Adaçayı yağı yenilebilir. Bu yüzden, hekimler cinsel arzunun artması maksadıyla pişirme esnasında adaçayı yağı tüketimini tavsiye etmektedir. Ek olarak duş yapmadan evvel adaçayı yağı ile bedeninize masaj uygulayabilirsiniz. Bu yağ bedeninizin en uç noktasına kadar ulaşır ve eşeysel hormonların aktivitesini etkin bir şekilde uyararak libido ve cinsi kuvvette aktifleşme sağlar. Eşeysel soğukluk problemleri ve az hale gelmiş libidodan meydana gelen düşük benlik saygısının üstesinden gelmek adına hem erkek bununla birlikte bayanlar için faydalıdır. Eğer sorunlu ve isteksiz bir cinsel yaşamınız varsa bu probleminizin üstesinden adaçayı sayesinde gelebilirsiniz.

Adaçayı yağı natürel olarak alfa terpinol neril asetat, linalil asetat, karyofillen ve germakren-D açısından ciddi anlamda varlıklıdır. Bütün bu bileşenlerin varlığıyla alakalı olarak, adaçayı yağı antioksidan, antifungal, anti bakteriyel, antiseptik ve mikrop yok edici niteliklere haizdir. Esansiyel yağ faal bir kalın bağırsak, ince bağırsak, mide ve rahim temizleyici olarak tüketilir. Minik kesikler, yaralar, göz iltihapları ve diş eti enfeksiyonu diş eti problemlerinin süratli tedavi edilmesi adına üstüne birkaç damla yağ damlatmanız sorunlu yerlerin kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlayacaktır.
adaçayı yağıSaç köklerinin en uçlarına kadar etki edebilen adaçayı yağı kafa cildinin tam beslenmesini mümkün kılar böylece saçların kuvvetlendirilmesine ve şekle girmesine ciddi anlamda yardımcı olur. Saç kökleri kuvvetlendiği vakit saç kaybı da otomatikman ciddi oranda azaltılır. Kepek ve pul pul dökülme gibi saç derisi problemleri de adaçayı yağının tertipli bir şekilde deriye tatbik edilmesi ile temizlenebilir. Adaçayı yağının saça faydaları içinde ek olarak, kuvvetli bir antifungal ve anti bakteriyel madde olarak tesir ettiğinden, bitler ve derideki iltihaplanmaların çıkarılması da yer almaktadır.

Adaçayı yağının faydaları tabii ki bunlarla sınırlı değildir ancak en ön plana çıkan yararları bu şekildedir. Her doğal üründe olduğu gibi adaçayı yağının kullanımında da çeşitli sakıncalar bulunmaktadır. Özellikle hamilelik döneminde olan bayanların bu yağdan uzak durması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bazı açık yaraların derinleşmesine neden olduğundan dolayı açık yarası olan kişilerin bu yağı kesinlikle doktor gözetiminde kullanması gerekiyor. Nasıl olsa bana bir şey olmaz mantığı ile davranacak olursa bu yağın olumsuz etkileri ile uzun süre boyunca mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here