Addison hastalığı genel olarak böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonların yetersizliği probleminden kaynaklanan bir sorundur. Addison hastalığı nedir denildiğinde böbrek üstü bezlerinin dış bölgesinden glukokortikoid ve mineralokortikoid hormonlarının yetersiz oranda salgılanması sonucunda bu hormonların kanda azalması neticesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır diyebiliriz. Her hastalık türünde olduğu gibi addison hastalığının da çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Her ne kadar ortaya çıkan hastalık belirtileri birçok hastalığa benzese de uzmanlar kişiyi muayene ettikleri zaman ilgili belirtilerin addison hastalığı belirtileri olduğunu anlayabilmekte ve tanı konulduktan sonra addison hastalığı tedavisi gerçekleştirilmektedir. Addison hastalığı belirtileri ortaya çıktığı zaman vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora görünmek gerekmektedir çünkü tedavi sürecinin erken başlatılması addison hastalığı ile mücadeleyi daha kolay hale getirecektir. Birçok kişi ilgili durumu önemsemediğinden dolayı tanısı konulan vakaların ilerlemiş durumda olduğu biliniyor. Bu tip durumlarda hastalıkla mücadele zorlaştığı gibi tedavi süreci de ciddi anlamda uzamaktadır.

Addison hastalığı belirtileri nelerdir diyecek olursanız bu hastalığın koltuk altı ve genital bölgede meydana gelen kıllanmalarının azalmasına neden olduğu, terlemede ciddi anlamda azalmaların meydana gelmesine sebep olduğu söylenebilir. Ayrıca ilgili hastalığın belirtileri arasında kan basıncının düşmesi, yorgunluk hissedilmesi, şiddetli mide bulantılarının meydana gelmesi, ishal sorununun ortaya çıkması ve karın ağrılarının oluşması yer almaktadır. Tüm bu belirtilere ek olarak ani kilo kayıplarının da ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu hastalığın ilk ortaya çıktığı zamanlar insanlar aşırı derecede korkmaktadır ancak vücuda eksik olan hormonlar takviye edilerek addison hastalığı mücadelesi kolay bir hastalık haline getirilmiştir. Günümüzde de vücuda dışarıdan hormon takviyesi yaparak addison hastalığı ile etkin bir şekilde mücadele edilmektedir.

Addison hastalığı ile mücadele eden kişilerde en çok gözlemlenen belirti aşırı yorgunluktur. Bu hastalıkla mücadele eden kişiler gün boyunca kendini bitkin hissederler. Bu da ister istemez sosyal yaşamlarının olumsuz etkilenmesine neden olur. Tansiyon sorunları da ortaya çıktığından dolayı kişi sürekli baş dönmesi problemi yaşamaya başlar ve bu durum da kişinin rahat bir şekilde yürüyememesine neden olmaktadır. İlgili hastalık erkeklerde cinsel isteksizliğe neden olduğu gibi kadınlarda adet periyodunun bozulmasına neden olmaktadır. Addison hastalığı ortaya çıktığı zaman vaka ilerlediğinde derinin çeşitli bölgelerinde koyulaşmaların meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu da derinin adeta bir harita görünümüne kavuşmasına neden olur. Dışarıdan bakıldığında deride renk farklılıkları meydana geldiği için ciddi anlamda kötü bir görüntünün meydana gelmesine neden olmaktadır. Deri renginin değişmesi hastalığın ilerlediğinin en büyük göstergesidir.

Addison Hastalığı

Addison hastalığının tedavisine öncelikle kişinin beslenme zincirinde yer alan besinleri değiştirerek başlanmaktadır. Özellikle potasyum değeri düşük bir beslenme zincirinin oluşturulduğu bilinmektedir. Tabii ki sadece beslenme zincirinde değişiklikler yaparak hastalıkla mücadele etmek mümkün değildir. Bu yüzden kanda yer alan eksik olan hormonlar dışarıdan kişiye enjekte edilir. Böbrek üstünden salgılanan hormonlar dışarıdan veriliyor olmasına rağmen kişi kriz geçiriyorsa verilen hormon miktarında artış yapılarak krizlerin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Bu hastalıkla mücadele süreci bir hayli uzun olduğundan dolayı addison hastalığı ile mücadele eden kişiler tedavi sürecinde kesinlikle sabırlı olmalıdır. Ayrıca hormonsal dengesizliği önlemek için stresten uzak bir yaşam sürmeniz de tedavinin daha kısa süre içerisinde bitmesini sağlayacak önemli bir faktördür. Bu hastalıkla mücadele ediyorsanız ve hastanelerin hangi birimlerinden randevu almanız gerektiğini bilmiyorsanız hastanelerin iç hastalıkları bölümünden randevu alarak tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here