ahududu

Sonbahar ve yaz mevsiminin en çok tüketilen meyvelerinden birisi olan ahududu, birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır. Ahududu nedir denildiğinde insanların büyük bölümü karamut ve böğürtlen gibi meyvelerin tanımını yapmaktadır. Hatta çileği bile tarif eden kişiler bulunmaktadır. Bu durumun böyle olmasındaki temel neden ahududunun görünüş olarak ilgili meyvelere benzemesidir. Görünüş olarak her ne kadar birbirlerine benzeseler de ahududu faydaları nelerdir denildiğinde söylenecekler bir hayli fazladır. Alternatif tıp dünyasının mucizevi bitkilerinden birisi olan ahududunun faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız gelin öğrenelim.

Dalları aşırı derecede dikenli olan ahududu, ormanlık bölgelerde yetişmektedir. Dünyanın neredeyse her yerinde yetişme alanı bulan ahududunun anavatanı ülkemizin en güzel bölgelerinden birisi olan Ege bölgesidir. Diğer dünya ülkelerine Ege bölgesinden yayıldığı düşünülenler arasında yer almaktadır. Ahududu bitkisi incelendiğinde bitkinin gövdesinin yaşlı, sürgünlerinin ise ortalama olarak iki yıllık olduğu karşımıza çıkıyor. Bu bitki meyve vermeden evvel beyaz renge sahip çiçekler açar. Bu çiçekler zaman içerisinde gerekli olan olgunlaşma ortamı yakalandıktan sonra meyveye yani ahududuya dönüşür. Zamanında tüketilmesi durumunda ahududu meyvesinin bilimsel olarak kanıtlanmış birçok yararı bulunmaktadır.

Ahududu aşırı derecede yumuşak olduğundan dolayı derin dondurucularda saklanmaması durumunda hemen bozulur. Bozulan meyveler sağlığınızı tehdit edeceğinden dolayı bu meyveleri dalından kopardıktan kısa bir süre sonra tüketmeye özen gösterin. Eğer diğer mevsimlerde de bu meyveyi tüketmek istiyorsanız derin dondurucuya koyarak meyveyi bozulmadan uzun süre boyunca tüketebilirsiniz. Bazı kişiler bu meyveyi hiç işlem görmeden tüketmeyi sevse de ilgili meyveden çok güzel reçel de olmaktadır. Ahududu reçelini henüz tüketmediyseniz kesinlikle tüketmenizi tavsiye ederiz.

Besin değeri bir hayli yüksek olan ahududu, kolesterol değerinin 0 olmasıyla ilgi çekmektedir. Bu özelliğinden dolayı kolesterol problemi olan kişiler ilgili meyveyi gönül rahatlığıyla tüketebilirler. Karbonhidrat, protein, yağ, lif, demir, kalsiyum, sodyum ve potasyum bu meyve içerisinde yoğun bir şekilde yer alan diğer şeylerdir. Bu saydıklarımız insan sağlığı açısından büyük öneme sahip olduğu için sağlıklı yaşam adına severek tüketilebilir. Tam bir vitamin deposu olan ahududu içerisinde önemli vitamin türlerinden olan B1, B2, B3, B6,C ve E vitaminleri yoğun bir şekilde bulunmaktadır.

Ahududu tıp dünyasında ele alındığında meyvesinin damar büzücü özelliğinden yararlanıldığı görülmektedir. Bu sayede diyareyi kesme konusunda müessir bir meyve olduğu apaçık ortadadır. Bu özelliğinin yanı sıra peklik vermesi de cabasıdır. Sizlerin de bildiğiniz gibi kadınların en büyük problemleri arasında beyaz akıntılar yer almaktadır. Ahududu içerisinde barındırmış olduğu özellikler sayesinde kadınlarda meydana gelen beyaz akıntıyı kesici yönde etki yapmaktadır.
ahududu
Uzmanlar ahududu tüketmeyi doğum yapacak olan bayanlara tavsiye ediyor. Ahududunun doğum sancılarını hafifletici ve doğum sancılarını giderici yönde özelliğinin olduğu bilinmektedir. Bunu rahim kasılmalarını düzenli hale sokarak sağlamaktadır. Ahududunun faydaları tabi ki bunlarla sınırlı değildir. Besin değerinin yüksek olmasından dolayı bağışık sistemini güçlendirip insanların hastalığa yakalanma oranlarını düşürücü yönde etkisi de bulunmaktadır.

Ahududunun ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Mide ağrısı, boğaz ağrısı ve bademcik ağrısı gibi ağrılar ahududu sayesinde kısmen ortadan kaldırılabilir. Birçok kesim tarafından sevilerek tüketilse de ahududunun yeterli düzeyde popüler olmadığını düşünüyoruz. Çocuklarınıza bu meyveyi sevdirmek adına artık sofranıza ahududuyu eklemeniz için yeterli gerekçelere sahip olduğunu düşünmekteyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here