Akçaağaç Nedir? Nerede Yetişir? Özellikleri Nelerdir?

Akçaağaç, ılıman iklime sahip olan bölgelerde daha verimli bir şekilde yetişen ağaç türlerinden birisidir. Botanik dünyasında isfendan ve acer isimleriyle de bilinir.

Akçaağaç, gölgesi geniş olan bir araç türüdür. Bu yüzden genelde gölgelenmek amacıyla dikimi yapılır. Yaprak görüntüsünün peyzaja uygun olmasından dolayı ülkemizde uzun zamandan beri süs bitkisi olarak yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Kendi içerisinde çeşitli türlere ayrılan bu bitkinin ülkemizde görülen türleri arasında tatar akçaağacı, ova akçaağacı, Fransız akçaağacı ve çınar yapraklı akçaağaç bulunuyor.

Akçaağaç Nedir?

Akçaağaç nedir

Akçaağaç, sapindaceae familyasında yer alan acer cinsinden ağaç ve ağaç topluluklarının ortak adıdır. Ağaç ve ağaççık olarak karşımıza çıkan bu tür, kışın yaprak dökümü yapan odunsu bitkiler sınıfında yer alır.

Büyük gölgeye sahip olması ve yaprak görüntüsündeki görselliğin beğenilmesi, akçaağacın süs bitkileri arasında yer almasını sağlamıştır. Son zamanlarda şifa verici özelliklerinin olmasından ötürü sağlık sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır.

Akçaağaç Nerede Yetişir?

Akçaağaç nerede yetişir

Akçaağaç, sapindaceae familyasında yer alan bir bitki türüdür mevsimsel olarak yaprakları renk değiştirir. Ilıman iklim kuşağına has bir ağaç türüdür. Özellikle yetişme alanı kuzey yarım kürede yer alan ılıman iklime sahip coğrafyalardır.

Akçaağaç bitkisinin ışık isteği yüksektir. Bu yüzden ışık oranı yüksek olan yerlerde daha verimli bir şekilde yetişir. Akçaağaç şurubunun genel sağlığa olan faydalarının tespit edilmesiyle birlikte, sağlık sektörüne hammadde sağlamak amacıyla daha fazla yetiştirilmeye başlanmıştır.

Akçaağaç Özellikleri Nelerdir?

Akçaağaç özellikleri

Ağaç ve ağaççık şeklinde görülen akçaağaç, odunsu bir bitki türüdür. Yaprakları uzun saplıdır. Bu yaprakların loplu veya tüysü olarak görülmesi mümkündür.

Akçaağaç yaprağı koparıldığı zaman yaralanan bölgeden süt çıkar. Süt atı verilen bu madde sağlık alanında bazı hastalıkların tedavisi için kullanılır.

Fide durumundayken gövdeleri pürüzsüz yapıdadır. Ağacın yaşı ilerlemeye başladığında gövde bir kabukla kaplanır ve çatlaklar meydana gelir.

Kırmızı akçaağaç ışık isteği yüksek olan bir bitkidir. Bu özelliğinden dolayı verimli bir şekilde yetişebilmesi için gün boyu güneş ışığı alan ortamların tercih edilmesi gerekmektedir.

Akçaağaç yetiştiriciliğinde toprak seçimi de önemlidir. Organik madde bakımından zengin olan humuslu topraklarda daha iyi yetiştiği gözlemlenmiştir. Bu ağacı tohumla, çelik, kalem ve göz aşılarıyla çoğaltmak mümkündür.

Mevsim değişikliklerinde yapraklarının rengi değişir ve göz alıcı bir hale bürünür. Ayrıca bazı türlerinin göz alıcı nitelikte çiçek ve meyveleri de bulunmaktadır. Görsel özelliklerinden dolayı peyzaj çalışmalarının vazgeçilmez bitki türleri arasında yer almaktadır.

Akçaağaç Faydaları Nelerdir?

Akçaağaç faydaları

Akçaağaç, şurup formuna getirilerek çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılır. Bu şurup doğal tatlandırıcılar arasında yer alır. Özellikle sağlıklı yaşam sürmek isteyen kişiler tatlandırıcı olarak akçaağaç şurubunu kullanabilir.

  • Akçaağaç şurubunun faydaları
  • Potasyum, çinko ve kalsiyum gibi mineraller açısından zengindir.
  • Çok sayıda antioksidan içermesinden dolayı iltihapları iyileştirici özelliği vardır.
  • Kanser, DNA hasarı ve mutasyon gibi sorunlara karşı vücudu korumaktadır.
  • Cilt lekelerini ve cilt kızarıklıklarını yok etme konusunda etkilidir.

Özellikle süs bitkiciliğine merakınız varsa akçaağaç gibi son yıllarda popüler olan okalipüs ağacı hakkında verdiğimiz bilgileri de inceleyin.

Yorum yapın