akciğer yapısı görevleri

Akciğer insanlarda ve omurgalı hayvanlarda solunum faaliyetinin gerçekleşmesini sağlayan organdır. Sizlerin de bildiğiniz gibi dünya genelinde yaşam sürer her canlı metabolik faaliyetlerini yerine getirebilmek adına oksijene gereksinim duymaktadır. Bu nedenden dolayı solunum aşırı derecede önemlidir ve bu duruma paralel olarak akciğerler de büyük önem arz etmektedir. Sizlere daha önceden vücuttaki organların yerleri hakkında bilgi vermiştik. İnsan bedeninde yer alan akciğerler göğüs boşluğunda her iki kısımda yer almaktadır. İnsan bedeninde 2 adet akciğer bulunduğundan dolayı göğüs boşluğunun sağ ve sol kısımlarının akciğerler ile dolu olduğunu söyleyebiliriz. Solunum insan yaşamı için büyük önem arz ettiğinden dolayı akciğerin yapısı ve görevleri üzerinde sağlık alanında yer alan birçok bilim insanı çalışma yapmaktadır.

Canlılarda yer alan akciğerler genel olarak hava içerisinde yer alan oksijeni vücuda alarak vücuttaki karbondioksitin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Göğüs boşluğunun sağ ve sol kısımlarında yer alan akciğerlerin yapısı incelendiğinde ciğerlerin dış yüzeyinin bir zar ile çevrili olduğu görülmektedir. Akciğerlerin üzerinde yer alan bu zar aşırı derecede kaygan ve ince bir yapıda olup ilgili zara plevra adı verilmektedir. Göğüs boşluğunun iç kısmını incelediğimizde plevra adı verilen bu zarın göğüs boşluğunu da kapladığını görmekteyiz. Bu zarın detaylı bir şekilde inceleniyor olmasındaki temel neden göğüs boşluğu içerisinde yer alan organların rahat hareket etmesini sağlıyor olmasıdır. Özellikle plevranın kaygan olması organların rahat bir şekilde hareket etmesini sağlamaktadır.

Canlı nefes alıp havayı ciğerlerine çektiğinde aynı zamanda ciğerlere yüksek oranda oksijen dolmaktadır. Ciğerlere dolan bu oksijen akciğer duvarlarından geçerek kana karışır aynı şekilde vücutta meydana gelen metabolik olaylar sonucunda oluşan karbondioksit akciğer duvarından geçerek soluk verilmesi ile birlikte dışarıya atılmaktadır. Bu tanımlamadan yola çıktığımızda akciğerin kanı temizleme konusunda etkili olduğunu söylemek mümkündür akciğerlerde meydana gelecek en ufacık bir yapısal bozukluk beraberinde kanda yüksek oranda karbondioksit birikimine neden olacaktır. Yeterli oranda oksijen alınamaması ve kan içerisinde karbondioksitin birikmesi hücrelerin işlevlerini yerine getirememesine hatta bir süre sonra hücrelerin ölmesine neden olacaktır. Yaşanan bu durumda bir süre sonra organ yetmezliğini beraberinde getirecektir.

Akciğer denildiği zaman genelde insan akla gelse de özellikle memelilerde, kuşlarda, sürüngenlerde ve bazı balık türlerinde akciğerin bulunduğunu yani bu canlıların akciğer solunumu yaptığını söylemek mümkündür. Canlılarda yer alan akciğerleri incelediğimizde tüm canlılardaki akciğerlerin yapısal olarak aynı olduğunu görmekteyiz. Canlılarda yer alan akciğerler görevsel bakımdan incelendiğinde de tüm canlıların insanlarda yer alan akciğerler ile benzer özellikte ciğerlere sahip olduğu ve görevlerinin aynı olduğu görülmektedir.

akciğer yapısı görevleri

Vücudunuzda yeterli oranda oksijen olup olmadığını anlayabilmeniz için sadece kanınızı gözlemlemeniz yetecektir. Yapılan araştırmalar sonucunda kan içerisinde az oranda oksijen olması durumunda kanın koyu renkte, oksijen oranının fazla olma durumunda ise karnın aşırı derecede açık renkte olduğu tespit edilmiştir. Ciğerlerin içerisine dolan oksijen genel olarak ciğerlerde yer alan kılcal damarlar aracılığıyla kana geçmektedir. Kılcal damarlarda meydana gelen tıkanmalar oksijenin kana geçememesine ve bu nedenden dolayı kan içerisindeki oksijen oranının düşmesine neden olabilir. Özellikle sigara tüketilmesi sonucunda kılcal damarlarda tıkanmaların meydana geldiği ve bu yüzden kandaki oksijen oranının ciddi derecede düştüğü bilinmektedir. Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek istiyorsanız sigara tüketiminden uzak durmanız gerekmektedir. Akciğerlerin yapısı ve görevleri genel olarak bu şekildedir. Organların yapısı ve görevleri ile alakalı bilgilere gereksinim duyuyorsanız kalbin yapısı ve görevleri bağlantısına da göz atmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here