Akvaryumda Lepistes Nasıl Beslenir?

Akvaryumda lepistes bakımı, bu balık türünün can alıcı renklere sahip olmasından dolayı hızla artsa da akvaryumda lepistes nasıl beslenir konusunda insanların bilgisiz olmasından dolayı birçok balık sever balıklarının ömürlerinin kısa olduğunu söylemektedir. Lepistes akvaryumu özel olarak tasarlanmadığı müddetçe maalesef bu balıkların akvaryuma uyum sağlayıp yaşam sürmesi pek mümkün değildir. Lepistes besleyen balık severlerin büyük bölümü lepistes üretimi yapmak istemektedir. Bu balıklar akvaryum ortamında kolay bir şekilde üreyerek kolonide yer alan balık sayısını arttırmaktadır. Ayrıca çok düşük ücretlere satılması lepistes balığının tercih ediliyor olmasındaki diğer önemli bir husustur.

Lepistes balıklarının kökenini ele aldığımızda ilgili balıklarının ana vatanının orta Amerika olduğunu görüyoruz. Birçok balıktan ayrılan en önemli özelliği yumurtlayarak çoğalmak yerine canlı doğum yaparak çoğalmalarıdır. Bu balıklar akvaryum dünyasının en uysal balıkları olarak kabul edilmektedir. Başka balıklara saldırma huyları yoktur ancak diğer balık türlerinin lepistes balıklarına saldırma ihtimali olduğundan dolayı tek tür beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Hem etçil hem de otçul şekilde beslenen bu balıkları için özel olarak geliştirilmiş yemler ile bu balıkları sağlıklı bir şekilde yetiştirmeniz mümkündür. Tüm balık türlerinde en çok cinsiyet tayini yapmak zordur ancak lepistes balıklarda cinsiyetin tayin edilmesi gayet kolaydır. Erkeklerin kuyruk kısımları aşırı derecede büyüktür. Dişi balıklar ise gövdesel bazda erkeklerden daha iridir. Bu kriterleri referans alarak balıklarınızın cinsiyetini kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. Japon balıklarının cinsiyetini belirleme konusunda sizlere aktardıklarımızdan dolayı kolay bir şekilde cinsiyet tayini yapabileceğinize emin olabilirsiniz.

Lepistes balıklarınızı üretmek ve sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürmelerini sağlamak adına akvaryumunuzun çeşitli özelliklere sahip olması gerekmektedir. Akvaryum içerisinde yer alan suyun 18 ila 28 derecede arasında olması gerekmektedir. Ayrıca akvaryum suyunun ph değerinin 7 ila 8 arasında olması gereklidir. Uzmanlar dinlenmemiş suyun balıkları sersemletme ihtimali olmasından dolayı akvaryum temizliği yapılırken suyun en az 1 gün dinlenmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca akvaryum hacminizin en az 45 litre olması balıklarınızın sağlıklı bir şekilde yaşam sürmesi adına önem arz etmektedir. Bu hususları dikkate almanız durumunda balıklarınızın kolay bir şekilde üreyip uzun yaşamlarının olacağına emin olabilirsiniz.

Lepistes balıkları fiziksel olarak incelendiğinde bu balıkların maksimum olarak 6 santimetreye kadar uzadığı görülmektedir. Bu balıklara merakı olan kişiler özellikle erkek balıkları bakmayı tercih etmektedir. Durumun böyle olmasındaki temel neden ise dişi balıkların gösterişsiz olmasıdır. Erkek balıklarda ise bu durumun tam aksi bir hal vardır. Erkek balıklar dişi balıklara oranla daha renkli ve albenisi daha yüksektir. Dişi balıklar her ne kadar gösterişsiz olsa da üretim yapmak adına bakılmaları gerekmektedir.

Lepistes balıklarını cazip kılan bir diğer husus ise hamilelik dönemlerinin 30 gün sürmesidir. Eğer akvaryum ortamında lepistes üretimi yapmak istiyorsanız dişi balık sayınızın erkek balık sayınızdan fazla olması gerekmektedir. Bu alanda uzman olan kişiler 1 erkek balığa 2 dişi balık düşmesinin faydalı olacağını belirtiyor. Bu nedenden dolayı elinizden geldiğince bu oranı yakalamaya çalışın. Balığınız yavrulayacağı zaman aşırı derecede savunmasız olur. Ayrıca doğumdan sonra yavru balıklar tehlike altındadır. Balıklarınızı korumak ve sağlıklı bir üretim gerçekleştirmek adına doğurma dönemi yaklaşan balıklarınızı ayrı bir yere almanız faydalı olacaktır. Bu sayede saldırıları engelleyebilirsiniz.
lepistes
Discus ve beta balığı akvaryumda en çok beslenen balık türlerinden bazılarıdır. Bu balıklar aşırı derecede hırçın yani saldırgan olduklarından dolayı kesinlikle lepistesler ile bir arada beslenmemelidir. Görsel şölen oluşturmak adına bu balıkları bir araya koymanız lepistes balıklarınızın saldırılar sonucunda ölmesine neden olacaktır.

Yorum yapın