albino

Albino adı verilen rahatsızlık, genetik bozukluklardan dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Albino hem hayvanlarda hem de insanlarda gözlemlenen bir rahatsızlıktır. Albino nedir diyecek olursanız, bu rahatsızlığın genetik bozukluklardan dolayı ortaya çıkan, kişinin saçlarının ve teninin beyaz renge dönüşmesine neden olan bir rahatsızlıktır diyebiliriz. Etrafınızı gözlemleyecek olursanız saçları, kaşları ve vücudunun her yeri bembeyaz olan insanları gözlemleyebilirsiniz. Albino olan kişiler bu durumu bir hastalık olarak kabul etmeyip Allah’ın bir lütfu olarak beyaz olduklarını söylemektedirler. Toplum arasında da böyle bir inanış olduğundan dolayı albino olan kişiler hiçbir zaman toplum tarafından yadırganmamıştır. Albino nedenleri tamamen ortadan kaldırılabilirse bu hastalık basit hastalıklardan birisi haline gelecektir.

Albino olan kişileri dikkatli bir şekilde gözlemleyecek olursanız bu kişilerin göz renklerinin kırmızı olduğunu görebilirsiniz. Beyaz ten üzerine kırmızı gözler kimi zaman sıra dışı bulunabilir. Bu tip durumlarda sıkıntı yaşayan albino hastası olan kişiler tedavi olarak göz renklerini normale döndürebilirler ancak ne yaparlarsa yapsın albino hastalarının büyük bölümü maalesef astigmattır ve bu problem ile mücadele etmek zorundadır.

Albino hastası olan kişilerin ciltlerinde renk pigmenti yok denilecek kadar az miktarda yer almaktadır. Bu nedenden dolayı albino hastası olan kişiler uzun süre boyunca güneş altında kaldıklarında ciltleri aşırı derecede tahrip olur. Bu durum önemsenmeyip güneş altında kalınmaya devam edilecek olursa cilt kanseri gibi problemlerin ortaya çıkması da muhtemeldir.

Bu rahatsızlık tıp dünyasında albino olarak anılsa da ilgili hastalık halk arasında akşınlık olarak bilinmektedir. Akşınlık rahatsızlığı deriye rengini veren melanin pigmentinin olmamasından dolayı ortaya çıkar. Bu melanin pigmentinin az olması da akşınlık yani albino adı verilen rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu rahatsızlık sadece insanlarda görülmemektedir. Çeşitli havyan türlerinde de albino rahatsızlığı gözlemlenmiştir.

Akşınlık adı verilen bu rahatsızlık karşımıza kısmi akşınlık ve tam akşınlık olarak çıkmaktadır. Deriye rengini veren melanin pigmenti az olduğu zaman ortaya çıkan rahatsızlık kısmi akşınlıktır. Bu tip durumlarda vücut tamamen beyaz olmaz. Kısmi akşınlık olduğu zaman cildin sadece belirli bölgelerinde noktalar halinde beyazlıkların oluştuğu biliniyor.
albino
Deri incelendiği zaman deri altında hiç melanin pigmenti yer almıyorsa bu tip durumlarda deri tamamen beyaz olur ve ilgili rahatsızlığa tam akşınlık denilmektedir. Tam aşkınlık insanlar açısından büyük bir sorun oluşturmaz ancak hayvanlarda tam aşkınlık meydana gelecek olursa bu hayvanların uzun süre yaşamaları muhtemel değildir. Hayvan bembeyaz olduğu zaman kolay hedef haline gelir ve düşmanlar albino olan hayvanları daha kolay bir şekilde tespit ettiğinden dolayı kolay bir şekilde avlarlar. Bu nedenden dolayı hayvanlarda görülen tam akşınlık üzücü bir durum olarak değerlendirilir.

Albino hastalına neden olan genetik bozuklukları yok edip albino hastalarını normal görüme kavuşturabilmek adına bilim insanları bilimsel araştırmalar yapmaya devam etmektedir. DNA sarmalarında yer alan genetik sorunları ortadan kaldırıcı ya da onarıcı yöntemler keşfedilecek olursa albino gibi birçok rahatsızlık tarih olan rahatsızlıklar arasında yerini alacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here