Albümin

Albümin adı verilen madde kan içerisinde yer almakla birlikte canlı fizyolojisinde etkin bir şekilde görev almaktadır. Yapılan kan testlerinde albümin yüksekliği veya albümin düşüklüğü görülmesi durumunda çeşitli hastalıkların varlığından söz edilebildiğinden dolayı sizlere albümin yüksekliği ve düşüklüğü hakkında bilgiler vereceğiz. Albümin genel olarak bitkilerin ve diğer canlıların dokularında ve vücut sıvılarında yer almaktadır. Albümini yapısal olarak inceleyecek olursanız içerisinde kükürtün, hidrojenin, oksijenin ve azotun yer aldığını görebilirsiniz. Albümin yapışkan bir özelliğe sahip olmakla birlikte çok açık renkte olup beyaza yakın bir renge sahiptir. Vücut içerisinde sentezi yapılan albümin yaşamsal faaliyetlerin kusursuz bir şekilde işlemesi adına gerekli olan maddeler arasında yer aldığı bir gerçektir. Albüminin sentezlenmesi karaciğerde gerçekleşmektedir. Karaciğerin gün içerisinde ortalama 15 gram dolaylarında albümin sentezi yaptığı bilinmektedir. Karaciğerde meydana gelen sorunlar albümin sentezini de etkilediğinden dolayı ortaya albümin yüksekliği veya albümin düşüklüğü çıkmaktadır. Bu nedenden dolayı albümin yüksekliğinden ve düşüklüğünden bahsedilirken karaciğer ile alakalı sıkıntıların meydana gelmiş olabileceği üzerinde durulmaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi albüminin sentezi karaciğerde gerçekleştirilmektedir. Sentezi karaciğerde gerçekleştirilen bu maddenin ayrıca çok sayıda madde içerisinde yer aldığı da bilinmektedir. Süt, yumurta ve tıp alanında kullanılan serumlar içerisinde yoğun bir şekilde albümin bulunmaktadır. Doğada yer alan bitkiler albümin bakımından en zengin olan canlı türleridir. Ayrıca albümin yukarıda da belirttiğimiz gibi insanların kanlarında yer almaktadır. Vücut içerisinde gerçekleşen metabolik faaliyetler sonucunda kimi durumlarda albümin seviyesi düşük, kimi durumlarda ise albümin seviyesi yüksek çıkabilmektedir. Çok riskli durumlar arasında yer almasa da albümin seviyesinde meydana gelen değişiklikler bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Uzmanlar beslenme bozukluklarının olması, karaciğerde sorunları meydana gelmesi ve vücutta ödemlerin oluşması gibi durumların albümin seviyesini ciddi derecede etkilediğini söylemektedir. Yakın zamanda kan testi yaptırdıysanız ve vücudunuzda yer alan albümin seviyesi aşırı derecede yüksek çıktıysa bu durum yeterli oranda su almadığınızın bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Aynı şekilde vücudunuzda yer alan albümin seviyesi düşük çıkarsa bu durum dokularda su artışının meydana geldiğini göstermektedir. Meydana gelen bu albümin artışı sıvı artışından kaynaklandığından dolayı vücudun çeşitli yerlerinde ödemlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Albümin protein sınıfında yer alan maddelerden birisidir. Sizlerinde bildiğiniz gibi kan içerisinde çok sayıda protein maddesi yer almaktadır. Kanda yer alan protein maddelerinin oranlarını sıralayacak olursak albümin maddesinin yaklaşık olarak %65 oranında olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar albümin denildiği zaman akla kan gelse de albümin sadece kan içerisinde bulunmamaktadır. Albümin ayrıca kaslarda, doku sıvılarında, deride, mide sularında, safrada ve gözyaşından yer almaktadır. Albümin özellikle kan içerisinde yer alan yağ asitlerinin taşınmasında etkin bir şekilde görev almaktadır. Albüminin en önemli görevi ise dokular ile kan arasında bulunan suyun dengelenmesini sağlamasıdır.

İnsanların en çok mücadele etmiş olduğu problemler arasında şüphesiz albümin yükselmesi baş sırada yer almaktadır. Albümin yükselmesi sizlere yukarıda da belirttiğimiz gibi vücudun aşırı şekilde su kaybetmesinden dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Albümin yükselmesi özellikle hamile bayanlarda çocukların zarar görme ihtimalinin yüksek olmasına neden olacağından dolayı istenmeyen bir durumdur. Albümin yükselmesi sıvı kaybının meydana gelmesinin habercisi olduğundan dolayı hamile bayanlarda bu durumun gözlemlenmesi sonucunda bebeklerde organ yetmezliği probleminin ortaya çıktığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenden dolayı albümin yüksekliği olan bayanların özellikle yoğun bir şekilde su tüketmesi gerekmektedir. Aynı şekilde karaciğerde meydana gelen tahribatlar albümin düşüklüğü yaşanmasına neden olmaktadır. Bu durum en çok siroz hastalığı esnasında ortaya çıkan bir durumdur. Albümin sevdiğinizin düştüğünü gözlemliyorsanız kesinlikle siroz hastalığı ile mücadele ediyor olma ihtimalini de göz önüne alarak vakit kaybetmeden tedavi olmanız mantıklı olacaktır.

Albümin

Yukarıda da belirttiğimiz gibi albümin proteinler sınıfında yer alan bir maddedir. Vücuda yeterli oranda protein alınmaması albümin düşüklüğü yaşanmasına neden olur. Ayrıca böbreklerde meydana gelen işlevsel bozukluklarında albümin seviyesinin düşmesine neden olduğu bilinmektedir. Eğer albümin düşüklüğü ile mücadele etmek zorunda kalan bir kişiyseniz vücudunuza yeterli oranda albümin alabilmek için içerisinde yoğun bir şekilde albümin yer alan besinleri beslenme zincirinize ekleyebilirsiniz. Bu sayede vücudunuzda meydana gelen albümin eksikliğini ortadan kaldırmanız mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here