alyans yüzük

Alyans, kişilerin evli oldukları belli etmek adına takılan bir aksesuardır. Alyans takmak zaman içerisinde bir adet haline gelmiş ve tüm dünya ülkelerinde kabul gören bir uygulamaya dönüştür. Sizlerinde bildiğiniz gibi alyans sol elin yüzük parmağına takılmaktadır. Herkes bunun böyle takıldığını bilir ancak nedeninin ne olduğunu bilmez. Bu yüzden sizlere alyans neden sol elin yüzük parmağına takılır konusunda bilgi vereceğiz.

Alyans takma geleneğinin tarihsel sürecine bakıldığında bu uygulamanın ilk defa Mısırlılarda yer aldığı görülmektedir. Bugün olduğu gibi geçmişte de yuvarlak şekilde yapılan alyanslar sonsuz aşkı ve sonsuz bağlılığı simgelemektedir. Birbirine bağlı olup evli olmayan aşıkların da aşklarını göstermek adına alyans taktıkları biliniyor.

İnsan elinde 5 parmak olmasına rağmen alyans takmak için sol elde yer alan baştan 4. Parmak seçilmiştir. Alyansın neden sol elin yüzük parmağına takıldığına dair bir efsane bulunmaktadır. Nedeni anlayabilmeniz adına sizlere bu efsaneyi anlatmak istiyoruz.

İnsan elindeki başparmak anne ve babayı temsil eder, işaret parmağı kardeşlerimizi, orta parmak kendimizi, yüzük parmağımız ise hayat arkadaşımızı temsil eder. Ellerde yer alan serçe parmaklarımız ise dünyaya gelecek çocuklarımızı temsil etmektedir. Şimdi gelelim efsaneyi canlandırmaya. İki elinizi avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde birleştirin. Orta parmaklarınızı iç kısma bükerek sırt sırta vermelerini sağlayan. Şimdi sıra geldi parmaklarınızla işlem yapmaya. Anne ve babanızı temsil eden başparmaklarınızı ayırmaya çalışın. Gördüğünüz üzere ayrılmaktadır.

alyans yüzük

Bu durum er ya da geç ölümün geleceğinin ve anne babanızdan er ya da geç ayrılacağınız bir göstergesidir. Aynı şekil işaret parmağınızı ve serçe parmağınızı da ayırabilirsiniz. Bu durum da kardeşlerinizden ve çocuklarınızdan zamanı geldiğinde ayrılacağınızı göstermektedir. Yüzük parmaklarınızı birbirinden ayırmaya kalkacak olursanız ayrılmadıklarını görebilirsiniz. Bu durumda aşkın ve bağlılığın sonsuz olduğunun bir göstergesidir. Alyansın sol elin yüzük parmağına takılmasındaki temek neden de budur.

Bazı kişiler ise sol elde yer alan yüzük parmağından kalbe direk olarak uzanan bir damarın var olduğuna inanmaktadır. Birçok ülkede bu şeye inanan kişi sayısı epeyce fazladır. İlk efsane uygulamalar ile kanıtlanmış olsa da ikinci efsane bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Yaşadığınız aşkın bir ömür boyu sürmesini ve alyansların parmağınızdan asla çıkmamasını temenni ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here