enfeksiyon

Birçok hastalığın tedavisi maalesef ilaçlar ile yapılamadığından dolayı çoğu zaman cerrahi müdahaleler ile hastalıklar ortadan kaldırılmaya yani iyileştirilmeye çalışılmaktadır. Yapılan ameliyatlar sıkıntılı olduğu kadar ameliyat sonrası dönemde bir hayli sıkıntılıdır. Özellikle ameliyat sonrası görülen enfeksiyonlar hastanın durumunun daha kötü bir hal almasına neden olabilmektedir. Ameliyat sonrası görülen yaygın enfeksiyonlar doktorlar tarafından ortaya çıkmaması için çeşitli önlemler alınsa da maalesef bazı durumlar sonucunda ameliyat başarılı geçmesine rağmen ameliyat sonrasında enfeksiyonlar görülebilmektedir.

Özellikle ameliyat olan kişiler ameliyat sonrası görülen yaygın enfeksiyonlar nelerdir konusunda bilgi sahibi olursa enfeksiyon meydana geldiği ilk andan itibaren bir doktora görünerek enfeksiyonun yayılmasını engelleyebilirler. Bu sayede başarılı geçen ameliyat başarı ile noktalanır. Bazı durumlarda ameliyat her ne kadar başarılı geçse de ameliyat sonrası görülen enfeksiyonlar hastanın durumunun kötüleşmesine neden olabilir. Bu nedenden dolayı özellikle ameliyat olan kişilerin enfeksiyon kapmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Sizler de yakın zaman içerisinde ameliyat olduysanız ve enfeksiyondan şüpheleniyorsanız makalemizin devamından yaygın görülen enfeksiyonlar hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Yapılan ameliyatlar sonrasında enfeksiyonların oluşmasının en büyük nedeni ameliyat bölgesindeki hijyenin yeterli düzeyde sağlanamamasıdır. Büyük ameliyatlarda hastalar müşahede altında tutulduğundan dolayı doktor gözetiminde olan hastalarda enfeksiyon oluşma ihtimali düşüktür ancak geçirilen küçük operasyonlarda hasta olan kişi evine gönderildiğinden dolayı yeterli hijyen sağlanamamakta ve birçok ameliyat sonrasında çeşitli enfeksiyonlar ortaya çıkmaktadır. Hasta ilk baktığı zaman enfeksiyonun var olup olmadığını anlamadığından dolayı enfeksiyonlar sağlık problemlerinin artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden ister küçük ister büyük ameliyat olursa olsun her zaman doktor gözetiminde hastalığın tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Baş ve vücut ağrısı: Enfeksiyonlar hastanın başında ve vücudunda ağrıların oluşmasına neden olur. Ameliyat bölgesinde meydana gelen ağrıların genel olarak ameliyat kaynaklı olduğu düşünüldüğünden dolayı hastalarda enfeksiyon kaptığını anlamazlar. Ameliyat sonrasında bedeninizde ve başınızda şiddetli ağrılar meydana geliyorsa bu ağrıların sebebi enfeksiyon olabilir. Bu yüzden tedbiri elden bırakmamak adına durumu alanında uzman bir doktora belirtmemiz gerekmektedir.

Şişme ve kızarıklık: Enfeksiyon herhangi bir bölgede meydana geldiği zaman deri üstüne yakınsa şişme ve kızarıklıkların oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle ameliyat bölgesinde aşırı derecede şişme ve kızarıklıklar meydana gelmişse bu durum enfeksiyonun habercisi olabilir. Meydana gelen enfeksiyonun yaranın daha kötü bir hal almasına neden olmaması için enfeksiyonun ortadan kaldırılması gerekmektedir.

İrin: En ciddi enfeksiyonlar sonucunda ortaya çıkan sarı renge sahip olan maddeye irin denilmektedir. Kanla karışık bir şekilde gelebileceği gibi yeşil renge döneden bir şekilde de akabilmektedir. Yaradan irin gelmesi enfeksiyonun en üst seviyeye ulaştığının bir göstergesidir. İrin enfeksiyonun yayılmasına neden olacağından dolayı irin gelen yaraların kesinlikle doktor gözetimi altında tedavisi yapılmalıdır.

enfeksiyon

Ateş: Vücut içerisinde yoğun miktarda enfeksiyon meydana geldiğinde hasta olan kişinin ateşinde yükselme meydana gelebilir. Yüksek ateşe paralel olarak baş ağrılarının meydana gelmesi de enfeksiyonun habercisidir. Yüksek ateş enfeksiyonun yayılmasına, ağrılarınızın artmasına neden olacağından dolayı enfeksiyon kurutulup ateş düşürülmelidir.

Ameliyat sonrası görülen yaygın enfeksiyonlar bu şekildedir. Yakın zaman içerisinde ameliyat olup yukarıda yer alan belirtileri gözlemleyen kişiler enfeksiyon kapmış olabilirler. Meydana gelen enfeksiyonun sağlığınızı tehdit etmemesi için vakit kaybetmeden enfeksiyonu ortadan kaldırmak adına alanında uzman bir doktorla görünmeniz sağlığınız için önem arz etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here