Amerikan Bayrağındaki Yıldızlar Neyi Temsil Eder?

Bayrakların üstünde yer alan semboller bir şeyi temsil etmesi için tasarlanır. Amerikan bayrağındaki yıldızlar da belirli şeyleri temsel etmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri bayrağı; kırmızı, beyaz ve mavi renklerden oluşmaktadır. Peki, Amerikan bayrağındaki yıldızlar neyi temsil eder biliyor musunuz?

Amerikan bayrağında toplamda 13 şerit yer alır. Mevcut şeritlerin altı tanesi beyazken yedi tanesi kırmızı renktedir. Bu şeritler Birleşik Krallığa baş kaldıran 13 koloniyi temsil etmektedir.

Amerikan bayrağındaki yıldızlar neyi temsil eder diye baktığımızda toplamda 50 yıldızın ülkede yer alan eyaletleri temsil ettiğini görüyoruz.

Amerikan bayrağındaki yıldızlardan çok şeritler daha önemlidir. Çünkü var olan şeritler 13 koloniyi temsil etmekte ve bu 13 koloni ülkenin kurucu devletleri olarak kabul edilir.

Amerikan bayrağında kullanılan renklere de birer anlam yüklenmiştir. Bayraktaki beyaz renk saflığı ve temizliği ifade eder. Aynı şekilde kırmızı renk kahramanlığı ve cesareti temsil ederken mavi renk azim ve kararlılığı temsil etmektedir.

Amerikan bayrağı günümüzdeki şeklini alana kadar sürekli olarak değiştirilmiştir. Son şeklini alana kadar toplamda 26 değişikliğe uğradığı biliniyor.

47 yıl boyunca üstünde 48 tane yıldız olan bayrak kullanıldı. Tarih 4 Temmuz 1959’u gösterdiğinde 1 yıldız daha eklenerek 49 yıldızlı bayrak kullanılmaya başlandı.

1960 yılına gelindiğinde günümüzdeki şeklini aldı. Günümüzde Amerikan bayrağında toplamda 50 yıldız yer alıyor. Zaman içerisinde yeni eyaletlerin oluşturulması durumunda bayrağa yeni yıldızların da eklenmesi bekleniyor.

Amerikan bayrağındaki yıldızlar neyi temsil eder konusunu detaylarıyla öğrendiniz. Temennimiz Türkiye bayrağının üstünde yer alan şekillerin de ne anlama geldiğiniz bilmenizden yanadır. Bayrağımız rengini ve şeklini nasıl almıştır makalesinden bu konu hakkındaki tüm gizemi de öğrenebilirsiniz.

Yorum yapın