Andız Otunun Faydaları

Andız otu, inula helenium olarak bilinen Orta Asya ve Avrupa’ya has şifalı bitki türüdür. Halk arasında atgözü, indusotu, balgamotu isimleriyle de bilinir. Antilafmauar özelliğe sahip olmasından dolayı çok eski zamanlardan beri tıp alanında kullanılmaktadır. Kanser, kuru öksürük, balgam ve sindirim sistemine iyi gelir.

Andız otu 3 metreye kadar uzayabilir. Sarı renkte çiçekleri tüm yaz mevsimi boyunca açmaktadır. Sadece çiçeğinin albenisinden dolayı ilgi duyanlar olsa da andız otunun faydaları çok olduğu için alternatif tıp dünyasının gözde bitkileri arasında yer alır.

Andız otunun faydaları nelerdir denildiğinde bu otun balgam söktürücü özelliği ilk akla gelen şeydir. Balgam nedeniyle soluk alıp verme konusunda sıkıntılar yaşayan kişiler andız otunu kullanarak sorunlarından kısa süre içerisinde kurtulabilirler.

Yabani bir şekilde yetişen andız otu özellikle batı Asya ülkelerinde ve Avrupa’da yetişmektedir. Papatya ailesinden olan andız otu çok hoş görünümlü çiçeklere sahip olan bir bitki türüdür. Çok sayıda hastalığa şifa olmasından dolayı faydaları şifalı bitki uzmanları tarafından sürekli olarak anlatılmaktadır.

Andız Otunun İçeriği

Yapışkan andız otu

Şifalı bitkilerin tamamı içerisinde yer alan kimyasal maddeler sayesinde hastalıklara iyi gelmektedir. Andız otunun faydaları hakkında bilgi almadan önce bu şifalı bitkiyi tanımak adına içerisinde yer alan kimyasal maddelerin neler olduğuna bakalım.

  • Reçine
  • Alantolactone, isoalantolactone
  • Inulin
  • Polisakkaritler
  • Helenin
  • Musilaj
  • Sterols
  • Saponinler

Andız Otunun Faydaları

Andız otunun faydaları

Andız otunun çok sayıda faydası olsa da son zamanlarda kansere iyi gelmesiyle gündeme gelmiştir. Sadece kanser odaklı bir şifalı bitki olmadığı için sizlere andız otunun tüm bilinen faydalarını maddeler halinde anlatmaya çalışacağız.

1. Adet düzensizliği

Andız otu adet düzensizliklerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Birçok bayan adet düzensizliği yaşadığından dolayı maalesef gebe kalamamaktadır. Sizler de bu durumda olan bir kişiyseniz adetlerinizi andız otu sayesinde düzenli hale getirebilirsiniz.

2. Mide ekşimesi

Andız otu midesel problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Mide bozulması sorunu yaşayan kişiler andız otundan şifa bulabilirler.

3. Siyatik ağrıları

Birçok kişi siyatik nedeniyle ciddi ağrılar yaşamaktadır. Andız otu siyatik ağrılarının da ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

4. Ödem

Vücudunuzda ciddi anlamda ödem bulunuyorsa bu ödemlerden andız otu sayesinde kurtulmanız mümkündür. Ödem kaynaklı birçok hastalığın tedavisinde andız otunun kullanıldığı bilinmektedir.

5. Öksürük

Andız otu iyi bir öksürük gidericisi olarak kullanılır. Özellikle yoğun bir şekilde balgamın bulunduğu dönemlerde gıcık şeklindeki öksürükler ile mücadele ediyorsanız andız otunun öksürüğü ortadan kaldırıcı etkisinden faydalanabilirsiniz.

6. Terleme

Hastalandığımızda terlediğimiz zaman daha kolay bir şekilde iyileşmekteyiz. Eğer terleme ile alakalı problemleriniz varsa andız otunu kullanabilirsiniz çünkü andız otunun terlemeyi uyarıcı etkisi bulunmaktadır ve bu sayede terlemeyi sağlamaktadır.

7. Sindirim sistemi

Sindirim sisteminin de rahatlamasına yardımcı olan andız otu, şişkinliği ortadan kaldırıp kişinin rahatlamasını sağlamaktadır. İdrar yapma konusunda sıkıntılar yaşayan kişiler andız otu idrar akışını artırdığından dolayı ilgili sağlık sorunundan bu şifalı ot sayesinde kurtulabilirler.

8. Enfeksiyonları engelleme

Andız otu mantar enfeksiyonlarını engelleme konusunda da etkilidir. Ayrıca bu otun parazitleri yok edici etkisi de bulunmaktadır. Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde iltihap varsa iltihapları andız otu sayesinde kurutabilirsiniz çünkü bu otun iltihabı azaltıcı etkisi de bulunmaktadır.

9. Uyuz hastalığı tedavisi

Andız otu çok eskiden beri uyuz hastalığını tedavi etmek amacıyla da kullanılmaktadır. Özel teknikler kullanılarak elde edilen andız otu kremi sayesinde uyuz hastalığı kısa süre içerisinde iyileştirilir.

10. Kan şekeri düzenleme

Andız otu, inülinin adı verilen suda çözünür lif açısından zengindir. Bu lif türü kan şekerini dengeleyici özelliğe sahiptir. Kan şekeri değerlerinin hepten düşmesine neden olmamak için gün içerisinde belirli dozda alınması gerekmektedir. Uzmanların büyük bölümü 3 gramdan fazla alımı önermemektedir. 3 gramlık andız otu kökünü çay şeklinde demleyip tüketebilirsiniz. Sizin vücudunuzda farklı etkilerin oluşmasına neden olabileceğinden dolayı doktor gözetiminde tüketmenizde fayda var.

Andız Otunun Zararları

andız otu zararları

Hatalı kullanılması durumunda çeşitli yan etkilerin oluşma ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden kesinlikle doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir. Fazla kullanıldığında ishal ve kusma gibi problemler ortaya çıkar. Ayrıca mide spazmlarının da görülme ihtimali bulunmaktadır. Bu tip durumlarda kesinlikle bir doktordan destek alınması gerekmektedir.

Uzmanlar gebelik döneminde olan bayanların ayrıca emzirme döneminde olan annelerin andız otunu kullanmaması gerektiğini belirtiyor. Bu ot çeşitli alerjik tepkimelerin de ortaya çıkmasına neden olabilir. Kullandıktan sonra alerjik tepkimelere rastlayacak olursanız alanında uzman bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Son zamanlarda solunum kaynaklı sorunlar yaşıyorsanız nane limon faydaları makalesine de göz atmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here