aşırı kilo kaybı

Hızlı ve ani bir şekilde meydana gelen aşırı kilo kaybının nedenleri arasında ciddi sağlık problemi yer alabilmektedir. Normal şartlarda aşırı kilolu olup beslenmesine dikkat etmeye başlayan ve buna paralel olarak spor yapan kişilerin yavaş bir şekilde kilo vermesi normaldir. Kilo vermez çoğu zaman fazla yağlardan kurtulduğundan dolayı insanları mutlu etse de ani kilo kaybının nedenleri arasında ciddi sağlık sorunları yer aldığından dolayı bu durum korkulan bir hale dönüşebilir. Diyet yapmamanıza rağmen hızlı bir şekilde kilo veriyorsanız ani kilo kayıplarının neyden kaynaklandığını tespit etmek adına bir doktora görünmenizde fayda var.

Normal bir kişi diyet yapmamasına rağmen normal kilosunun yaklaşık olarak %10’luk kısmını 6 ay gibi kısa süre içerisine verdiyse durum korkutucu bir hal alabilir. Ciddi sağlık problemleri arasında yer alan birçok hastalık kişinin aşırı şekilde zayıflamasına neden olduğundan dolayı yaşanan bu durum bir hastalığın belirtisi olabilir. Saydığımız tüm bu nedenlerden ötürü en yakın zaman içerisinde bir doktora görünmenizde fayda var.

Ani kilo kayıplarına neden olan hastalıkların başında çağımızın amansız hastalıklarından birisi olan AIDS hastalığı yer almaktadır. AIDS hastalığına neden olan virüs vücuda girdiği andan itibaren bağışıklık sisteminin çökmesine neden olur ve vücut hastalıklara karşı dirençsiz bir hale geldiğinden ötürü de bu hastalıkla mücadele eden kişi aşırı derecede kilo kaybeder. Son zamanlarda kan nakli yaptırdıysanız ya da tanımadığınız bir kişi ile ilişkide bulunduysanız AIDS testi yaptırmanızı tavsiye ederiz. Ani kilo kayıplarına neden olan bir diğer hastalık hal arasında kronik adrenal yetmezlik olarak bilinen addison adındaki hastalıktır. Vücudun hormonları yetersiz düzeyde salgılamasından dolayı ortaya çıkan addison hastalığı ölümcül bir hastalık olduğu gibi ani kilo kayıplarına da neden olmaktadır.

Çağımızın amansız hastalıklarından birisi olan kanser hastalığı, vücudun çoğu bölgesinde tümör oluşmasına neden olan bir hastalıktır. Meydana gelen tümörler metabolizma hızının ciddi oranda artmasına neden olmaktadır. Metabolizmada meydana gelen bu hız artışı da ani kilo kayıplarına neden olur. Ekonomik sıkıntıların her geçen gün giderek artması birçok insanın depresyon denilen illet ile mücadele etmek zorunda kalmasına neden olmaktadır. Bir kişi depresyon ile mücadele etmeye başladığı zaman özellikle aşırı derecede iştah kaybı oluşur. Bu iştahsızlık da ani kilo kayıplarını beraberinde getirir. Ciddi derecede ağır bir duygusal buram içerisindeyseniz ani kilo kayıplarınızın neden yaşadığınız iştahsızlık olabilir.
aşırı kilo kaybıİshal problemi kronik bir hale geldiği zaman vücut kısa süre içerisinde aşırı derecede kilo kaybeder. Kronik ishal tedavi edilmemesi halinde iç organlarda iflas etme söz konusu olabilir. Kronik ishal kaynaklı kilo verme problemi ile mücadele eden kişiler hastalık sürecinde bol miktarda sıvı almaya özen göstermelidir. Buna dikkat edilmezse bu sorun aşırı kilo kaybetmelere neden olduğu gibi iç organların iflas etmesine de neden olabilmektedir. Ani kilo kayıplarına neden olan bir diğer hastalık sıklıkla karşımıza çıkan çölyak hastalığıdır. Çölyak hastalığı bağırsakların tahrip olmasına neden olur ve yaşanan bu durum besinlerin emilimini engeller. Besinler emilemediğinden dolayı da hızlı kilo kayıpları kaçınılmaz sonlar arasında yer alır.

Ani kilo kaybına neden olan hastalıklar tabi ki bunlarla sınırlı değildir. Crohn hastalığı, diyabet, hipertiroidi ve peptik ülser gibi hastalıklar da hızlı bir şekilde kilo vermeye neden olur. Ani kilo kaybına neden olan hastalıkları kendi başınıza teşhis edip bu hastalıklar ile kendi yöntemleriniz ile mücadele etmeniz pek mümkün olmadığı için sorunu çözmek adına bir doktora görünmenizde fayda olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here