Birçoğumuz tarafından Bechterew hastalığı olarak bilinen Ankilozan Spondilit hastalığı, öz bağışık hastalıklarından birisidir. Ankilozan Spondilit hastalığı omurgalarda ve kalça kemiğinde meydana gelen iltihaplanmalar neticesinde ortaya çıkmaktadır. Ankilozan Spondilit kişinin hareketlerine ciddi anlamda sınırlamalar oluşturur ve bu nedenden dolayı kişinin yaşam kalitesinde düşüş meydana gelir. Bu hastalık tabi ki sadece omurgalarda ve kalça kemiğinde iltihaplanmaların oluşmasına neden olmamaktadır. İlerleyen dönemlerde ayaklarda ve dizlerde de iltihapların meydana gelmesine neden olur.

Ankilozan Spondilit hastalığı cinsiyet olarak incelendiğinde bu hastalığın erkeklerde daha çok görüldüğü karşımıza çıkıyor. Bu hastalık 20’li yaşlarda olan kişilerde gözlemlenir. Daha küçük yaşlarda olan kişilerde de gözlemlenme ihtimali vardır ancak bu oran 20’li yaşlara oranla azdır. Yaşlılık döneminde ortaya çıkma ihtimali ise oldukça düşüktür. Ankilozan Spondilit hastalığı vücut içerisine küçük yaşlarda yerleşse bile hastalık kendisini daha sonraki dönemlerde gösterecektir.

Ankilozan Spondilit hastalığını korkulan bir hastalık haline getiren durum hastalığın neyden dolayı ortaya çıktığının tam olarak bilinmemesidir. Uzmanlar genetik özelliklerden dolayı Ankilozan Spondilit hastalığının ortaya çıktığını söylese de bu konu hakkında bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Yaşanılan çevre şartları ve enfeksiyonlar Ankilozan Spondilit hastalığının ortaya çıkmasında etkilidir.

Ankilozan Spondilit hastalığı belirtileri çok geç gözlemlenen bir rahatsızlıktır. Zaman içerisinde omurgaların aşırı derecede sertleşmesi sonucunda kişide kamburluğun ortaya çıkması bu hastalığın en önemli belirtilerinden birisidir. Aşırı bel ağrısı yaşanması, boyun bölgesinde sertleşme, kol ve bacaklarda hareket ettirme zorluğu, kısa süre içerisinde zayıflama, topuklarda ağrı meydana gelmesi ve sık sık ateşlenme Ankilozan Spondilit hastalığının diğer belirtileridir. Görüldüğü üzere bu belirtiler sosyal yaşamı ciddi derecede olumsuz etkileyecek niteliktedir. Bu nedenden dolayı bu hastalık ile mücadele eden kişilerin iş yaşamında yer almakta zorlandıkları bilinmektedir.

Ankilozan Spondilit hastalığına yakalanan kişilerin hareket etmekte zorlanmasının nedeni bağların zayıflaması ve aşırı derecede kemikleşmenin meydana gelmesidir. İlk bakıldığında adeta eklemlerde kireçlenme varmış hissiyatının oluşmasına neden olabilir ancak durum detaylı bir şekilde incelendiğinde Ankilozan Spondilit hastalığının tanısını koymak kolaydır.
Ankilozan Spondilit
Ankilozan Spondilit hastalığının tanısı genelde ilerlemiş dönemde konulduğundan dolayı tedavi süreci en uzun olan hastalıklardan birisidir. Erken dönemde tanısının konulması durumunda ilaçlar ile kısa süre içerisinde iyileştirilmesi mümkündür. Hastalık aşırı derecede ilerlemişse çeşitli cerrahi müdahaleler ile kamburluğu ortadan kaldırmak mümkündür ancak bu hastalığın vücuttan tamamen atılması mümkün değildir. Çeşitli ilaçlar kullanarak ve düzenli bir şekilde spor yaparak hastalığın olumsuz etkileri azaltılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here