kan grubu

Kan grupları sizlerin de bildiğiniz gibi anne ve babanın kan özellikleri referans alınarak çocuğa aktarılmaktadır. Anne babanın kan grubuna göre bebeğin kan grubu belirlenmektedir de demek mümkündür. Kan metabolik faaliyetler için aşırı derecede önemli olduğundan dolayı uzmanlar kan üzerinde uzun yıllardan beri çalışmalar yapmaktadır. Anne babanın kan grubuna göre çocuğun kan grubu ne olur konusu da üzerinde derinlemesine bir şekilde araştırma yapılan konulardan birisidir. Bu konuyu kavramak çoğu zaman anlam karmaşasının yaşanmasından dolayı sıkıntılar oluşturduğu için anne babanın kan grubuna göre çocuğun kan grubu ne olur konusunu çeşitli örneklerden yola çıkarak anlatmaya çalışacağız. Bu sayede ilgili konunun daha iyi kavranacağını düşünüyoruz.

Anne 0 Rh+ Baba B Rh+ olma durumu: Mendel tarafından oluşturulan çaprazlamadan yola çıkarak anne ve babadan gelen özellikler belirlenmeli ve sonrasında çaprazlama yaparak çocuğun kan grubunun ne olabileceği üzerinde durulmalıdır. Anne sıfır kan grubuna sahip olduğundan dolayı homozigot olarak kabul edilir ve çaprazlama için özellikle “00” şeklinde alınır. Baba B kan grubuna sahip olduğundan dolayı homozigot ve heterozigot olma ihtimali bulunmaktadır. Yani babanın özellikleri “BB” ya da “B0” olabilmektedir. Bu yüzden çaprazlama yapılırken her iki durumun da ayrı ayrı ele alınması gerekmektedir.

Bu durumda baba homozigot olarak kabul edilirse 00XBB şeklinde özellikler ele alınmalıdır. Yapılan çaprazlamadan B0 00 B0 00 sonuçları elde edilir. Bu sonuçlara bakara çocuğun 0 ya da B kan grubuna sahip olabileceğini söylemek mümkündür. Yaptığımız bu örneklendirme sayesinde kan grubunun bebeğe nasıl geçtiğini anladığınızı düşünüyoruz. Şimdi bir de RH faktörünü referans alarak kandaki RH değerinin pozitif mi yoksa negatif mi olduğunun nasıl gerçekleştiğine çaprazlama yaparak göz atalım.

Yukarıda vermiş olduğumuz örnekte hem anne hem de baba gördüğünüz gibi Rh+ değerine sahiptir. Burada bilmeniz gereken husus Rh+ heterozigot olursa Rr, homozigot olursa rr şeklinde karşımıza çıkabilir. Bu yüzden Rh belirlenmesi için her iki durumun da ele alınması gerekmektedir. Gelin gerekli olan tüm çaprazlamaları birlikte yapalım.

kan grubu

Annenin homozigot ve babanın heterozigot olduğu durum ile annenin heterozigot ve babanın homozigot olduğu durumlardan alınacak sonuçlar aynıdır. Bu yüzden sadece bir durum ile ilgili çaprazlamanın yapılması yeterli olacaktır. RRXRr şeklinde alınan özellikler sonrasında RR Rr RR Rr şeklinde sonuçlar alınır. Hem annenin hem de babanın homozigot olması durumunda RRXRR şeklinde özellikler alınır ve yapılan çaprazlamadan RR RR RR RR sonuç elde edilir. Hem anne hem de baba heterozigot olarak kabul edilirse özellikler RrXRr şeklinde alınır ve RR Rr RR rr şeklinde sonuçlar elde edilir.

Ele alına tüm durumlardan yola çıkıldığında çocuğun RR rr Rr şeklinde özelliklere sahip olabileceği karşımıza çıkmaktadır. Yani bu durumdan yola çıkarak çocuğun hem Rh+ hem de Rh- olma ihtimalinin olduğunu söylememiz mümkündür. Kan konusunun daha derinliklerine inmek istiyorsanız kan uyuşmazlığı konusuna da bakmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here