anti patinaj sistemi

Anti patinaj sistemi, motorlu taşıtların seyir halindeyken patinaj yapmalarını önlemek için tasarlanmış olan sistemlerdir. Anti patinaj sistemleri ASR ve TCS olarak iki sınıfa ayrılsa da her iki sistemin de özünde görevi aynıdır. ASR, Anti Schlupf Regelung şeklinde ifade edilirken TCS Traction Control System olarak ifade edilmektedir. Özellikle günümüz teknolojisi ile üretilen tüm araçlarda anti patinaj sistemi olduğundan dolayı sizlere anti patinaj sistemi nedir ve ASR nasıl çalışır konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Anti patinaj sistemi özellikle yarış arabalarında büyük avantaj sağlamaktadır. Patinaj yapan ve patinaj yapmayan otomobiller arasında kıyas yapıldığında patinajsız kalkış yapan araçların daha çabuk ivmelendikleri ve bu sayede daha hızlı bir şekilde kalkış yaptıkları tespit edilmiştir. ASR sistemi aracın hızlı kalkış yapmasını sağladığından dolayı özellikle yoğun trafik olan yerlerde araçlara üstün ayrıcalık sağlamaktadır. Örneğin otomobiliniz ile karşıdan karşıya geçmek istediğiniz zaman araç patinaj yapacak olursa kaza yapma ihtimaliniz yüksektir fakat patinaj yapılmadığında kısa zaman içerisinde yüksek hıza ulaşılabildiğinden dolayı trafikte araç geçme ve karşıdan karşıya geçme gibi hususlarda üstünlük sağlayabilirsiniz.

Anti Patinaj Sistemi Nasıl Çalışır?

Araç seyir halinde iken patinaj yapmaya başlaması durumunda ASR sistemi meydana gelen bu patinajı algılayarak patinaj yapan tekerleği ya da tekerlekleri frenler. Bu sayede araç patinaj işleminden kurtulup yüksek hıza ulaşır. Eğer bu yolla patinaj engellenemiyorsa sistem motor gücünü düşürerek patinaj yapmayı engeller. Genelde birinci durumda olumlu sonuçlar alınsa da özellikle bataklık gibi alanlarda motor gücünün düşürülerek patinajın önlendiği gözlemlenmektedir.
anti patinaj sistemiBazı durumlarda ASR sisteminin dezavantajları ortaya çıkabilmektedir. Bu tip durumlarda sistemi devre dışı bırakabilmek adına araç içerisine yerleştirilmiş olan bir butona basılır. Sistem tekrar devreye sokulmak istenir ise basılı halde olan buton kaldırılarak anti patinaj sistemi devreye sokulur.

Aracınızda anti patinaj sistemi yoksa ve bu sistemi aracınıza dahil etmek istiyorsanız aracınızda ABS fren sistemi ve enjektör sistemi yer almalıdır. Bu sistemler yoksa aracınıza ASR özelliğini dahil etmeniz mümkün değildir. ASR sistemi özellikle ESP sistemi ile aynı anda çalıştığından dolayı araçların savrulmasını önler. Keskin virajlara standartların üzerinde bir hızla girilmesi durumunda araç savrulmasını önlediğinden yüksek derecede hayati önem arz etmektedir. Bu durumda ciddi anlamda sürüş güvenliğini arttırmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here