peygamber vitesi

Özellikle dağlık ve tepelik bir ülke olmamızdan dolayı insanlar yokuş aşağı inerken araçlarının daha az yakıt tüketmesi adına araçlarını boşa almaktadır. Araç viteste mi yoksa boşta mı daha çok yakar hususunda genel bir kanı olmamasına rağmen insanlar bu uygulamayı yapmaya devam ediyor. Taşıtlar hakkında yetkin bilgiye sahip yazarlarımızdan aldığımız bilgiler ile Araç viteste mi yoksa boşta mı daha çok yakar hususunda detaylı bilgiye ulaşmış bulunuyoruz.

Otomobillere boş vites olayının getirilmiş olmasının temel sebebi, çeşitli nedenlerden dolayı yolda kalınması durumunda aracın itilmesi ile ilgili yerden hareket ettirilmesinin sağlanmasıdır. Uzmanlar setir esnasında aracın boş vitese alınmasını kesinlikle tavsiye etmemektedir. Bu durumun temel sebebi boş vitesteyken araç kontrolünün kaybedilme ihtimalinin bir hayli yüksek olmasıdır. Yokuş aşağı inerken aracını boş vitese alıp, araç hakimiyetini kaybederek kaza yapan kişi sayısı bir hayli fazladır.

Ülkemizde petrol fiyatlarının ekonomiye oranla çok yüksek olması her ne kadar tehlikeli olsa da insanların boş viteste araç kullanmaya teşvik etmektedir. Boş viteste araba kullanmaktan dolayı aşırı kazalar yaşandığından ötürü halk arasında boş vitese peygamber vitesi denilmesine neden olmuştur. Araç boş viteste ilerle iken ağırlık merkezinin değişmesi olayından yararlanılır. Yokuş aşağı inerken araç yükü ön kısma geldiğinden dolayı araç hızlı bir şekilde ivme kazanır ve hiç yakıt tüketmeden yoluna devam eder ancak ani firen yapılması durumunda ağırlık merkezi değiştiğinden dolayı aracın yol hakimiyetini kaybetmek çok kolaydır. Ani fren yapan araçların savrulup takla attıkları bilinenler arasında yer alıyor.
peygamber vitesiBoş viteste giderken motorda herhangi bir ateşleme olayı meydana gelmediğinden dolayı doğal olarak yakıt tasarrufu yapılır. Araçta yakıt tasarrufu yapmanın en önemli kriteri uygun devirde uygun vitesin seçilmesidir. Yani 100 ile giden bir araçta 3. Vites yerine 4. Vitesi tercih ederek daha az yakıt tüketebilirsiniz. Tabii ki bu arabaların motor tipine göre değişiklik göstermektedir.

Olayı kısaca özetlememiz gerekirse sırf yakıt tasarrufu yapmak adına insanın canını tehlikeye atması uygun değildir. Yapmak istediğiniz bu tasarrufu aracınız için uygun vites aralığını seçerek yapabilirsiniz. Birkaç kuruş için canınızı tehlikeye atmamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here