arama motoru

Arama motorları internet ortamında yer alan bilgileri kolay bir şekilde bulmak adına geliştirilmiş olan bilgisayar yazılımlarıdır. Arama motoru denildiği zaman aklımıza Google, Bing ve Yandex gibi birçok arama motoru gelmektedir. Bu arama motorları insanlara bilgileri net şekilde ulaştırabilmek adına yazılan tüm makaleleri önceden tespit etmek zorundadır. Kendi içerisinde geliştirmiş oldukları kalite programları ile en kaliteli makaleleri kullanıcılara sunmak en büyük hedeftir. İnsanlara daha yararlı olabilmek adına özellikle Google adlı dünyanın en büyük arama motorunun yıl içerisinde çok sayıda güncelleme yaparak altyapısını ciddi anlamda geliştirdiği bilinmektedir.

Arama motorları internet ortamında yer alan makalelere verilmiş olan linkler sayesinde ulaşmaktadır. Ayrıca insanlar yazmış oldukları makaleleri herkesle paylaşmak istediği için web sitelerini Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarına tanıtarak daha fazla kullanıcıya ulaşmaktadır. Bir arama motorunun internet ortamında yer alan bilgiyi hafızasına kayıt edebilmesi için web site sahibinin web sitesini arama motoruna kaybettirmesi ve indeksi açık konuma getirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde arama motorları bu web sitesine ulaşamaz ve yazılanları arama yapan kişilere sunamaz. Bu yüzden eğer bir web siteniz varsa web sitenize çok sayıda insanın gelip yazdıklarınızı okumasını istiyorsanız öncelikli olarak web sitenizi arama motoruna kaydettirin. Tabii ki bir internet sitesinin arama motorlarında yer alması için sadece arama motorlarına kayıtlı olması gerekmemektedir. Bazı web siteleri insanlar arasında popüler olduğundan dolayı sürekli girişler ve çıkışlar yapılmaktadır. Yapılan bu giriş çıkışlar arama motorlarının bu durumu fark etmesine ve bir süre sonra ilgili web siteyi hafızasına almasına vesile olmaktadır. Yani bu şekilde sürekli olarak web sitenize girebilmesi için çok kaliteli bir bilgi vermeniz gerekmektedir. Yararlı olmayan bilgilerle dolu bir web sitesinin kullanıcı sayısının yüksek olması beklenemez.

Arama motorları bir makaleyi hafızalarını aldığı zaman makale içerisinde yer alan tüm kelimeleri de hafızalarına almaktadır. Yani sadece makalelerin başlığı üzerinden aramalar yapılmamaktadır. Ayrıca makale içerisinde yer alan kelimeler de tespit edilerek arama motorları yapılan aramaya göre başlıkta ilgili kelimeler olmasa bile içeriğinde ilgili kelimeler yer alan makaleleri de kullanıcılara sunmaktadır. Bu da bilgiye kolay bir şekilde ulaşmayı sağlamaktadır.

Arama motorları yapılan aramaya göre kendi oluşturmuş oldukları kriterleri baz alarak belirli bir sıralama yapmaktadır. Bu sıralamaların kalitesini artırmak için arama motoru yetkililerinin sıklıkla iyileştirmeler yaptığı bilinmektedir ve web dünyasında bu duruma güncelleme denilmektedir. Son yıllarda yapılan güncellemeler sayesinde arama motorlarının kalitesinin ciddi oranda arttığı biliniyor. İlerleyen yıllarda arama motoru kapasiteleri artacağından dolayı arama motorlarının bizlere daha kaliteli bilgiler sunabileceğini düşünüyoruz.

arama motoru

Zaman zaman arama motorları aracılığıyla arama yaptığınızda alakasız sonuçların karşımıza geldiğini gördüğümüz olmaktadır. Bu durumun yaşamasındaki temel neden özellikle web site sahiplerinin Google Yandex ve Bing gibi arama motoru kuruluşlarının açıklarını bulup hile yapmasıdır. Bir arama motorunun açıklarını tespit ekmek zor olsa da sadece bu alanda çalışmalar yapan kişilerin dahi olduğu bilinmektedir çünkü aramalarının manipüle edilmesi bazı web sitelerinin yapılan aramalarda en başta yer almasını sağlamaktadır. Bir sitenin en başta yer alması çok sayıda kullanıcının bu web sitesine gelmesi anlamına gelmektedir. Özellikle para kazanmak için web site yapan kişilerin arama motorlarını manipüle ederek yani hile yaparak baş sıraya geldikleri bilinmektedir. İşte arama motorlarında yapılan güncellemelerin tek sebebi bu tarz olayların önüne geçmek ve daha kaliteli sonuçları kullanıcılara sunabilmektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here