Arı Poleni Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

Arı poleni, içeriğinde yer alan vitamin, protein ve aminoasitlerle bilinen besin takviyesidir. Peki, arı poleni faydaları nelerdir biliyor musunuz?

Arı poleni faydaları içerisindeki maddelerden sağlanır. Yapısal olarak incelenirse vitamin, mineral ve aminoasit bakımından zengin olduğu görülür.

Polenler, çiçeklerde üremeyi sağlayan toz zerrecikleridir. Arılar bir çiçeğe konduğu zaman üstüne polenler yapışır. Daha sonra başka bir çiçeğe gidince üstüne yapışan polenler diğer çiçeğe geçer. Farkında olmadan yaptıkları bu şey çiçekler de üremeyi sağlar.

Arılar, dünya ekosisteminin dengede kalmasını sağlayan canlılardır. Arıların yok olması durumunda dünya da büyük bir yok oluşa girecektir. Ünlü bilim insanı Albert Einstein, eğer bir gün tüm bal arıları yok olursa dünya da yok olacak demiştir. Albert Einstein, arıların dünya dengesinde önemli bir rolü olduğuna inanmaktadır.

Arılar en gizemli canlılar arasında yer alır. Arılar peteklerini neden altıgen şeklinde yapar konusu hakkında elde edilen bilgiler bunu kanıtlar niteliktedir.

Arı poleni faydaları sadece insanlar için geçerli değildir. Polenlerin arılar için de önemli olduğu biliniyor. Arıların üstüne yapışan polenler sadece çiçeklerde üremeyi sağlar. Arıların kanat altında kalan polenler arı kovanlarına taşınır. Kovanlara taşınan arı polenleri arıların beslenmesinde etkin role sahiptir.

Arı Poleni Nedir?

Arı poleni nedir

Arı poleni, arıların çiçek çiçek dolaşırken kanatlarında biriktirmiş olduğu besinler sonucunda meydana gelen bir besin türüdür. Arı polenini eşsiz kılan en önemli özelliği insan metabolizma faaliyetleri için gerekli olan neredeyse her besini içerisinde barındırmasıdır.

Arı poleni incelenecek olursa, canlılık için gerekli olan çok sayıda vitamini, minerali, aminoasidi ve proteini bulundurduğu görülebilir.

Dünya genelinde birbirinden farklı görünümde olan çok sayıda arı poleni çeşidi vardır. İçeriğindeki maddeler neredeyse birbirinin aynısı olsa da kırmızı, mor ve siyah renkte polenlerin olduğu bilinmektedir. Farklı renkte polenlerin olmasının en büyük nedeni arı ırklarının ve polen topladıkları çiçeklerin tamamen birbirinden farklı olmasıdır.

Arı Poleni Nasıl Kullanılır?

Arı poleni nasıl kullanılır

Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi arı poleninin de fazlası zararlıdır. İçeriğinde yer alan maddeler canlı metabolizmasına ağır gelebilir. Bu yüzden belirli oranda tüketilmesi gerekir.

Arı poleni nasıl kullanılır konusu üstünde yapılan araştırmalar sonucunda yetişkin bir insanın günde 30 gramı geçmemek koşuluyla arı poleni tüketebileceği tespit edilmiştir. Tabii ki bu durum çocuklarda farklıdır. Çocukların arı polenini kesinlikle yetişkinlerden daha az tüketmesi gerekir. Ayrıca arı polenini tüketecek olan kişinin 6 aydan büyük olması gerekir.

Tadı türk damak tadına kısmen uymadığı için besinlerin içerisine katılarak tüketilebilir. Özellikle içeceklerin içine arı poleni ilave edip tüketilebilir.

Arı polenini öğle vakti bir bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı olmak suretiyle koyup tüketebilirsiniz. Süt tüketmeyi seven bir kişiyseniz aynı şekilde bir bardak sütün içine 1 yemek kaşığı arı poleni koyup tüketmeniz de mümkündür.

Gün içerisinde tükettiğiniz salataların üstüne sos olarak bir miktar arı poleni serpip de tüketmeniz mümkündür. Yani kendi damak zevkinize göre doğru tüketim şeklini belirleyebilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken şey kesinlikle aşırıya kaçmamak olmalıdır.

Arı Poleni Özellikleri Nelerdir?

Arı poleni özellikleri

Arı poleni, besleyici özelliği yüksek olan bir besindir. İçerisinde çok sayıda mineral, vitamin, aminoasit ve protein yer alır. Toplanan arı poleni farklı çiçeklerden alınabilir. Bu yüzden kırmızı, mor ve siyah renkte arı polenleri bulunmaktadır. Hangi renkte olursa olsun besleyici özellikleri birbirine yakın olduğu için gönül rahatlığıyla arı poleni tüketebilirsiniz.

Arı poleni, arı kovanlarının girişine konulan polen tuzakları ile toplanır. Arı çiçeklerde dolaşırken kanatlarının altına ve ayak kısımlarına polen doldurur. Bu kısımlarda toplanan polenler özel olarak tasarlanmış olan, kovan girişinde yer alan polen tuzaklı arı ile toplanmaktadır. Kısacası arı polenlerinin arı kovanlarından toplandığını söylemek mümkündür.

Arı poleninin insanlar arasında popüler olması arı poleni adı altında sahte arı poleni satışı yapan kişilerin artmasına neden oldu. Bu yüzden arı poleni alırken kesinlikle dikkatli olmanız gerekmektedir. Sadece güvenilir olduğunu düşündüğünüz markaların ürettiği yani satışa sunduğu arı polenlerini almaya özen gösterin. Ayrıca çevrenizde arı yetiştiriciliği yapan kişiler varsa bu kişilerden de arı poleni alabilirsiniz. Aksi takdirde sahte arı polenini alma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.

Arı Poleni Bozulur Mu?

Arı poleni bozulurmu

Arı poleni doğru saklama koşullarında 1 yıla kadar dayanabilmek dedir. 1 yıl sonrasında besleyici özelliğini büyük ölçüde yitirir.

Kurutulan arı polenlerinin oda sıcaklığında birkaç ay kadar saklanabileceği bilinmektedir. Saklama yeri olarak buzdolabını tercih ederseniz arı polenlerini 1 yıla kadar bozulmadan saklayabilirsiniz.

Saklama için derin dondurucuları tercih etmeniz halinde 1 ila 2 yıl arasında arı polenini bozulmadan saklamanız mümkündür. Arı poleni sıcaklığın çok yüksek olması durumunda bozulabilir. Bu yüzden güneş ışığını almayan ortamlarda, cam kavanoz içerisinde saklanması uygun olacaktır.

Arı Poleninin Faydaları Nelerdir?

arı poleninin faydalarıArı poleni içerisinde insan sağlığına faydalı olan 22 çeşit aminoasit, 27 madensel tuz, bunun yanı sıra canlılık faaliyetleri için gerekli olan çok sayıda organik hormon yer almaktadır.

Ayrıca karbonhidrat, enzim ve ferment konusunda da zengin bir besin türüdür. Arı poleni silisyum, sodyum, magnezyum, kalsiyum, bakır, demir, alüminyum, titanyum, çinko ve nikel gibi mineralleri de içerisinde barındırır.

Arı polenini vitamin açısından incelediğimizde b1, b2, b3, b4, b5, b6, b7, b8, b9, b12, c, d, ve e vitaminleri açısından zengin olduğu görülmektedir. Gördüğünüz gibi arı poleni içerisinde insan sağlığı için önemli olan çok sayıda madde yer alıyor. Büyük ölçüde yapısal özelliğini öğrendiğimiz arı poleninin faydaları nelerdir gelin bir de ona göz atalım.

Maddeler halinde arı poleninin faydaları

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Ciltte meydana gele enfeksiyonları yok eder.
 • Kalbin güçlenmesini sağlar.
 • Kalp kaslarını güçlendirerek kalp krizi riskini azaltır.
 • Bağırsaklarda meydana gelen enfeksiyonları yok eder.
 • İçerisinde yer alan rutin adlı madde sayesinde kanamayı durdurur.
 • İçerdiği maddeler sayesinde kişiye enerji verir.
 • Kabızlık problemini ortadan kaldırır.
 • Uzun süreli olan ishali geçirir.
 • Prostatla alakalı sorunlara iyi gelir.
 • Hafızayı güçlendirerek unutkanlığı önler.
 • Yüksek kan basıncını dengeler.

Arılar sadece polenlerle insanlığa fayda sunmaz. Arılar tarafından üretilen balın da insanlık için çok sayıda faydası vardır. Arıları daha iyi anlamak için arılar nasıl bal yapar makalesini de inceleyin.

Arı Poleninin Zararları Nelerdir?

Arı poleni zararları

Arı poleni, çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bazı kişilerin arı polenine karşı alerjisi olmaktadır. Eğer şüpheli bir durum söz konusuysa kişi arı poleni alerji testi yaptırmadan polen tüketmemelidir.

Arı poleni, kullanılan ilaçlarla reaksiyona girerek kişinin sağlık sorunu yaşamasına neden olabilir. Sürekli olarak tüketilen ilaçlar varsa doktor tavsiyesi olmadan tüketilmemesi gerekir.

Arı poleni faydaları kadar zararlı da olabilir. Kişinin alerjisi olması durumunda arı poleninin öldürücü etkisi dahi olabilir. Ayrıca fazla tüketimi ani kilo alımlarına da neden olabilir. Arı poleni tüketmeye başladıktan sonra çeşitli sorunlar yaşamaya başladıysanız doktorunuza görürünün.

Yorum yapın