armudun yararları

Ülkemizin neredeyse her yerinde yetişen armudun çok sayıda faydası bulunmaktadır. Özellikle armut içerisinde yer alan yüksek lif oranı, sindirim sistemini aktif edip sindirimin kusursuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Armudun faydaları ele alındığında armut içerisinde C, B2 ve E vitaminlerinin yüksek oranda olduğu karşımıza çıkmaktadır. Vücut için gerekli olan bu vitaminleri günde 1 tane armut tüketerek temin edebilirsiniz. Suda çözünen bir lif türü olan pektin, armut içerisinde yeterli oranda bulunur. İhtiyacınız olan pektini de armut sayesinde alabilirsiniz.

Ülkemizin her yerinde armut yetiştiriciliği yapılıyor olsa da özellikle mevsimsel şartların farlı olmasından dolayı çok çeşit armudun ülkemiz sınırları içerisinde yetiştiği bilinmektedir. Armutlar ele alındığında kırmızı, sarı, yeşil ve kahverengi renklerine sahip olan armutların bulunduğu görülmektedir. Armut genel olarak tatlı bir meyve türüdür. Kiminin yapısı yumuşak, kimisinin ise serttir. Yaşanan bu durum da özellikle lezzet farkının oluşmasına neden olmaktadır. Armutların yarar açısında büyük bir farkının olmadığını söyleyebiliriz.

Ülkemizde armut meyvesi haziran ve şubat ayları içerisinde yetişmektedir. Uzmanlar armudun kesildiği zaman kahverengi bir renk alması gerektiğini, kahverengini alan armutlar içerisinde yüksek oranda demir olduğunu söylüyor. Eğer kestiğiniz armut kahverengi halini almıyorsa bu armut içerisinde demir yoktur diyebiliriz. Demir özellikle kemik gelişimi için önemlidir. Çocuklarınızın sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmasını istiyorsanız beslenme zincirlerine armudun dahil edebilirsiniz.

Armut içerisinde yer alan ve suda çözünme özelliği olan pektin, kandaki yüksek kolesterol değerlerinin düşürülmesinde etkilidir. Armut içerisinde yer alan lifler yukarıda da belirttiğimiz gibi sindirim sistemini düzenlemektedir. Eğer sindirim sisteminiz ile alakalı sorunlarınız varsa kesinlikle armut tüketmenizi tavsiye ederiz.

Armudun faydaları ele alındığında karşımıza ilk olarak kan basıncını dengelemesi ve yüksek olan kan basıncını düşürmesi çıkmaktadır. Ayrıca antioksidan özelliğinin olmasından dolayı vücut içerisinde biriken toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Armut içerisinde yer alan bakır ve C vitamini hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesini engeller. Bu etkisinden dolayı günümüzdeki kanser ilaçlarının büyük bölümünde armut kullanılmaktadır. Armut içerisinde yer alan lifler dışkının yumuşak hale gelmesini sağlar ve bu sayede kabızlık problemi ortadan kalkar. Kabızlık beraberinde basur sorununu da ortaya çıkardığından dolayı armudun basura da iyi geldiğini söyleyebiliriz.
armudun yararları
Armut içerisinde glikoz ve früktoz yüksek oranda yer alır. Bu nedenden dolayı armut suyu enerji verici içecekler arasında kabul edilir. Ayrıca armut çocuklarda meydana gelen yüksek ateşi düşürme konusunda da etkilidir. Alerjik tepkimelere neden olmamasından dolayı çocuklarda rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Armut çok nadir besin türlerinde olduğu gibi yüksek oranda bor ihtiva etmektedir. Sizlerin de bildiğiniz gibi bor maddesi kemiklerde yer alan kalsiyumun korunmasını sağlamaktadır. Bu sayede kişi daha sağlıklı kemiklere sahip olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here