arpacık

Tıp dünyasında hordeolum olarak isimlendirilen arpacık bir çıban türü olup gözkapağında yer alan kirpik altı bezlenin tıkanıp iltihaplanması nedeniyle oluşmadır. Arpacık belirtileri ortaya çıktığı zaman dışarıdan bakıldığında kötü bir görüntünün oluşmasına neden olduğu gibi kişinin göz kapaklarını açıp kapatırken acı hissetmesine neden olur. Normalde şartlarda hiçbir müdahale yapmadan kendi kendine geçer ancak bazı vakalarda arpacığın uzun süre boyunca kişiyi rahatsız ettiği de bilinmektedir.

Arpacık nasıl geçer konusu özellikle çıkan arpacık uzun süre boyunca iyileşmediği zaman merak edilir. Uzmanlar çıkan her arpacığın önemsenmesi gerektiğini, tedavisi yapılmayacak olursa ileride kiste dönüşebileceğini belirtiyor. Eğer bir çıban türü olan arpacık kiste dönüşecek olursa bu durum sonrasında cerrahi müdahalelerin yapılması gerekir. Bu da normal şartlarda basit birkaç ile ortadan kalkacak sağlık sorununun başa bela bir durum haline gelmesine neden olacaktır. Arpacık konusunda birçoğumuz duyarsız olduğu için sizlere arpacık belirtileri ve arpacık nasıl geçer hususunda bilgi vereceğiz.

Arpacık nedir?

Arpacık, kirpik diplerinde yer alan kanalların çeşitli bakteriler nedeniyle enfeksiyon kapıp tıkanması sonucunda oluşan bir çıban türüdür. Bu şişlik ilk etapta sivilce görünümdedir ancak zaman içerisinde enfeksiyon artar ve gözdeki arpacık aşırı derecede büyük hale gelir. Arpacığa neden olan bakteri türüne baktığımızda stafilokok adlı bakterini türünün arpacığın oluşmasına neden olduğunu görüyoruz. Genelde arpacık kirpiklerin hemen altında çıkar ve dışarıdan bakıldığı zaman fark edilir ancak bazı vakalarda arpacığın göz kapağının derinlerinde de ortaya çıktığını görüyoruz.

Arpacık belirtileri

Arpacığın en çok gözlemlenen belirtisi göz kapakları açılıp kapandığı zaman oluşan acıdır. Bu acı meydana geldiği zaman ayrıca göz kapaklarında yer alan kirpiklerin hemen altında kırmızı renkte şişlik oluştur. Bir süre sonra bu kırmızı renkte şişlik daha da şişmeye başlar ve sivilce gibi uç vererek içi iltihap dolar. Tedavisi gerçekleştirilmeyecek olursa iltihap daha da artacaktır. Buna rağmen müdahale edilmezse oluşan iltihap kist haline gelecektir. Arpacık belirtileri arasında ayrıca gözde sulanma olması, ışığa karşı duyarlılık artışı, kaşıntı ve gözde batmaların olması yer alır.

Arpacığın nedenleri

• Makalemizin başında göz kapağında yer alan kanalların tıkanması sonucunda arpacığın çıktığını söylemiştik. Yağ bezeleri tıkandığı zaman hızlı bir şekilde enfeksiyon meydana gelir. Bu durum da bir süre sonra arpacık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle aşırı yağlı bezlenme zincirine sahip olan kişilerde bu olayın görülme olasılığı daha yüksektir.

• Arpacık bakteri kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Stafilokok adlı bakteri türü arpacık vakalarında arpacığın oluşmasına en fazla neden olan faktördür. Uzmanlar bu bakteri türünün burun içerisinde yer aldığını, insanlar burunlarını sildikten sonra gözlerine dokundukları için bu bakterinin göze kolay bir şekilde geçtiğini belirtiyor. Stafilokok adlı bakteriden dolayı arpacık problemiyle karşılaşmak istemiyorsanız burnunuzu sildikten sonra göz ve çevresine dokunmamaya özen gösterin.

arpacık

• Kişi vücudu için gerekli olan vitamin ve mineralleri yeterli oranda almazsa bu durum bağışıklık sisteminin zayıflamasına, vücudun enfeksiyonlu hastalıklara karşı açık hale gelmesine neden olur. Aslında nerdeyse her hastalık bağışıklık sisteminin zayıf olmasından dolayı ortaya çıkar. Eğer A, C ve E gibi vitaminleri yeterli oranda alırsanız bu bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar. Sürekli olarak enfeksiyonlu hastalıklar ile karşılaşan kişiler kesinlikle bu saydığımız vitaminleri almaya özen göstermelidir.

• Bayanların büyük bölümü bakışlarının etkili olduğunu belir ve bakışlardaki etkinliği arttırmak adına makyaj yapar. Makyaj malzemelerinin tamamı kimyasal maddelerden yapılmaktadır ve uzun süre cildin üzerinde kalırlarsa cilt ile alakalı sıkıntıların oluşmasına neden olurlar. Makyaj yapan ve makyajı daha sonra iyi bir şekilde temizlemeyen kişilerde arpacık adlı problemin ortaya çıkma ihtimali aşırı derecede yüksektir.

Arpacık tedavisi

Arpacık iltihaplı bir rahatsızlık olsa da çoğu zaman kendiliğinden iyileşir. Uzmanlar sıcak kompres yapmanın iyileşme sürecini hızlandırdığını belirtiyor. Her ne kadar ilk etapta basit bir rahatsızlık olsa da özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde iltihabın artma durumu söz konusudur. Bu tip durumlarda iltihabı kurutmak için antibiyotik tedavisi uygulanır.

Antibiyotik ilaç kullanılmasına rağmen ya da tedavi sürecinin geciktirilmesinden dolayı arpacık nedeniyle oluşan iltihap bir süre sonra kist haline gelebilir. Oluşan bu kist kişinin görme yetisinde kayıpların olmasına neden olabileceği gibi göz kapaklarını açıp kapatırken sıkıntıların da yaşanmasına neden olabilir. Oluşan kistleri yok etmek için geliştirilmiş bir ilaç yoktur. Bu tür kistlerden kurtulmanın tek yolu cerrahi müdahalelerdir. Arpacık tedavisi gerçekleştirildikten sonra hastalık kendisini tekrarlayabilir. Bu problemle tekrardan yüzleşmek istemiyorsanız kesinlikle hijyene önem verin. Makyaj yaptığınızda makyajınızı iyi bir şekilde temizleyin. Ayrıca gözünüze ve gözünüzün çevresine ellerinizin temiz olmadığını düşündüğünüz zaman kesinlikle bu kısımlara dokunmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here