Asbest

Asbest ülkemiz sınırları içerisinde sıklıkla kullanılan mineral türlerinden birisidir. Asbest zararları arasında bu maddenin kanser yapıcı özelliklerinin olması baş sırada bulunmaktadır. Amyant olarak da bilinen asbestin kullanım alanları bir hayli geniştir. Bu nedenden dolayı her ne kadar kanser yapıcı özellikleri olsa da asbest kullanımından vazgeçilememektedir. Asbest özellikle aşırı derecede lifli yapısı ile göze çarpan bir mineral türüdür. Aşınmaya karşı aşırı derecede dayanıklı olmasından dolayı özellikle aşınmaya karşı direnç istenen yerlerde sıklıkla kullanıldığı bilinenler arasında yer alıyor.

Asbest zararları keşfedilmeden önce en çok kullanılan maddelerden birisiydi çünkü asbestin ısı ve elektriği yalıtma özelliği bulunduğu gibi ayrıca bu madde asitlere karşı da aşırı derecede dayanıklıdır ancak asbestin kanser yapıcı özellikleri tespit edildikten sonra bu maddenin kullanımı aşırı derecede azalmıştır. Anadolu topraklarında çelpek ve çorak toprak gibi isimlerle anılan asbest, geçmişi çok eskilere dayanan maddelerden birisidir. Asbestin zararları tespit edildikten sonra kullanımı yaygın olan bu maddenin kullanım alanlarının ciddi oranda azalmaya başladığı bilinmektedir.

Asbestin kullanım alanları bir hayli geniştir. Bu madde günümüzde özellikle uçak, gemi ve otomobil sanayisinde, inşaat sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Asbestin kullanım alanları denildiğinde aklınıza ses ve ısı izolasyonu yapılan her alan gelebilir çünkü ısı ve ses izolasyonunda asbestten ciddi derecede yararlanılmaktadır.

Asbest

Yukarıda da belirttiğimiz gibi asbest kanserojen özelliği olan bir maddedir ve bu nedenden dolayı insan sağlığını ciddi derecede tehdit etmektedir. Asbest adı verilen bu mineral mezotelyoma ve asbestoz gibi hastalıklara neden olmaktadır. Asbestin özelliklerini taşıyan yeni mineraller ve maddeler keşfedilmiş olsa da insanlar özellikle ucuz olmasından dolayı asbest kullanımından vazgeçmemektedir. Asbest bir mineral türü olduğundan dolayı içme suları içerisinde de bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı zaman zaman içme suları analizi yapılarak içinde yer alan asbest oranları tespit edilmeye çalışılmaktadır. Asbest konusunda insanlar her ne kadar bilinçlendirilmeye çalışılsa da özellikle köylük alanlarda yaşayan insanlar evlerine ısı izolasyonu yapmak adına asbest kullanmaya devam etmektedir. Son yıllarda asbest nedeniyle kanser vakalarının artmasından dolayı ülkemizin en önemli kurumlarından birisi olan çevre ve orman bakanlığı tarafından asbestin üretimine ve kullanımına çeşitli yasaklamalar getirilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here