aşçılık belgesi

Dünya nüfusu sürekli olarak artmaya devam ettiğinden dolayı aşçılık mesleğinin önemi her geçen gün daha fazla artmaktadır çünkü insanlar yaşam sürebilmek için yemek yemeye gereksinim duymaktadır. Yoğun iş temposunda yaşam sürdüğümüzden dolayı evde yemek yapmak yerine çoğu zaman aşçılar tarafından çeşitli işletmelerde yapılan yemekleri tüketmekteyiz. Bu da aşçılara olan gereksinimin insan var olduğu müddetçe devam etmesini sağlamaktadır. Aşçılık belgesi bir kişinin uzun yıllardan beri bu meslek içerisinde olduğunu ve yeteneklerinin üst boyutta olduğunu gösteren bir belgedir. Birçok büyük işletme aşçı alımı yaparken aşçılık belgesini şart koşmaktadır. Bu yüzden aşçılık mesleğiyle ilgilenenler aşçılık belgesi nereden alınır diye soruyor. Sizler de aşçıysanız ama aşçılık belgeniz olmadığından dolayı bazı işletmelerde çalışamıyorsanız sayfamızdan aşçılık belgesi nasıl alınır konusu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yemek yapmak her ne kadar halk arasında kadınlara has bir durum olarak görülse de dünya genelinde isim yapmış aşçılara baktığımızda büyük bölümünün erkek olduğunu görmekteyiz. Bu yüzden aşçılık mesleğinin hem erkeklere hem de kadınlara has bir meslek türü olduğunu söylememiz mümkündür. Aşçılar genel olarak mutfak içerisinde yer alan mutfak araç gereçlerini iyi kullanan, hijyen kurallarını bilerek bu doğrultuda hareket eden, yemek pişirme konusunda özel yetenekleri olan kişilerdir. Yani bir kişinin aşçı olabilmesi için ayrıca bu alanda özel yeteneklerinin olması önemli bir husustur.

Aşçılık belgesi nasıl alınır konusunu irdelediğimizde aşçılık belgesi alımının belirli bir süreçten oluştuğunu görmekteyiz. Aşçı olmak isteyen kişi öncelikli olarak herhangi bir sağlık problemine sahip olmamalıdır. Yani tat ve koku alma yeteneklerinin üst düzeyde olması gerekmektedir. Dara düştüğünde yani bir kriz oluştuğunda bu krizi iyi bir şekilde yönetebilmesi de aşçılarda olması gereken önemli bir özelliktir. Aşçılıkta hız aşırı derecede önemlidir çünkü gün içerisinde çok sayıda kişiye yemek veren işletmelerde hızlı olmak aşırı derecede önemlidir. Bu yeteneklere sahip olan kişiler aşçılık belgesi almak için öncelikli olarak çıkarlık eğitimi almaktadır. Aşçıların çıraklık eğitimi 3 yıl sürmektedir. 3 yıl sonunda çıraklık statüsüne ulaşan kişi ustalık statüsüne ulaşmak için toplamda 6 yıl eğitim alır. 6 yıllık eğitimin ardından sıra ustalık belgesine gelir. Ustalık belgesini almak için kişinin ustalık sınavlarına katılması gerekmektedir. Ustalık eğitimine katılan kişi kayıt tarihinden yaklaşık olarak 2 yıl sonra ustalık sınavına girmeye hak kazanır. Bu sınavda başarılı olan kişiler aşçılık belgesini almaya hak kazanmaktadır. Bu belgeyi alan kişiler yurt genelinde yer alan birçok işletmede rahatlıkla iş bulabilir.

aşçılık belgesi

Ustalık belgesi almak için aşçı adaylarının illa aşçılık eğitiminden geçmesi gerekmemektedir. 5 yıl bir yerde aşçı olarak çalıştığını belgeleyen kişiler de ustalık sınavına girmeye hak kazanırlar. Aynı şekilde bu sınavda başarılı olunursa kişiye aşçılık belgesi verilir. Aşçılık belgesinin bu denli çok alınmasının istenmesindeki en büyük neden birçok firmanın aşçı alımı yaparak aşçılık belgesi istiyor olmasıdır. Günümüzde aşçıların almış olduğu maaşlar faaliyet gösterdikleri işletmelere göre değişmektedir. En küçük işletmelerde 2000 TL gibi maaş alan aşçılar bulunurken saygın işletmelerde aşçılık yapan ustaların 15000 TL gibi maaşlar dahi aldıkları biliniyor. Günümüzde iş bulmak her geçen gün zorlandığından dolayı insanlar yetenekleri doğrultusunda aşçılık mesleğine yönelmeye başladı. Bu meslek dalında iş bulmak kolay olduğundan dolayı eğer özel yetenekleriniz varsa bu mesleğe geçiş yapmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here