Asenkron Motor

Halk arasında endüksiyon motorları olarak bilinen asenkron motorlar, diğer motorlardan farklı olarak çalışmaları esnasında ark oluşturmazlar. Asenkron motorlarının çeşitleri çok sayıda olduğundan dolayı kullanım alanları bir hayli geniştir. Çeşitlerinin fazla olmasının asenkron motor özellikleri üzerinde de olumlu sonuçlar ortaya çıkarmış ve çok değişik özelliklere sahip olan motorlar üretilmiştir. Bu motorların bu denli yaygın bir şekilde kullanılıyor olmasının tek sebebi tabi ki sadece özellikleri değildir. Ekonomik değerlerinin düşük olup bakımlarının kolay bir şekilde yapılması da asenkron motorların diğer avantajları arasında gösterilebilir.

Endüstriyel alanda yaygın bir şekilde kullanılan asenkron motorlar, genel olarak hareket elde etmek adına kullanılsa da zaman zaman jeneratör olarak da kullanılmaktadırlar. Asenkron motorları ile çoğu zaman senkron motorları karıştırılmaktadır. Bu motorları asenkron motorlardan ayıran temel öğe sahip oldukları dönme hızlarının düzgüsel yani sabit olmamasıdır. Asenkron motorları teknik olarak ele aldığımızda bu motorların rotor ve stator olmak üzere iki bölümden meydana geldiğini görüyoruz. Stator olarak adlandırılan kısım asenkron motorun sabit yani hareketsiz olan kısmıdır. Rotor bölümü ise dönen aksamları kapsamaktadır. Rotor ele alındığında rotorun sincap kafesli ve bilezikli olmak üzere iki çeşit olduğu göze çarpmaktadır. Bu özellikle ele alındığında kafesli ve bilezikli olmak üzere asenkron motorların olduğunu söyleyebiliriz.

Temelde iki tür asenkron motor olduğu ele alınsa da her iki türde de statorun aynı özellikte olduğunu belirtmek isteriz. Asenkron motorlar ele alındığında bu motorları imal etmek için çeşitli yöntemlerin geliştirilmiş olduğunu söyleyebiliriz. Bazı asenkron motorların rotoru dış kısımda, statoru ise iç kısımda yer almaktadır. Bu tarz motorlara dış rotorlu asenkron motor denilmektedir. Aynı şekilde rotoru iç kısımda yer alan asenkron motorlara iç rotorlu asenkron motor adı verilir. Kütlesel rotorlu asenkron motor, iki fazlı asenkron motor, iki fazlı servo motor ve ferraris motoru gibi türleri yer alsa da tüm asenkron motorların çalışma prensiplerinin aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Asenkron motorların kullanım alanlarına göz attığımızda en çok kafesli asenkron motorun kullandığını gözlemledik. Bunun temel sebebi ilgili motorların dayanımının yüksek ve yapımının kolay olmasıdır. Bu motorların kalkış gücü düşüktür. Yüksek kalkış gücünün gerekli olduğu durumlarda kafesli asenkron motor kullanmak yerine bu motorun farklı çeşitleri seçenek edilmektedir.
Asenkron Motor
Biz asenkron motor türü olan bilezikli asenkron motor özellikle kakış akımının azaltılıp kalkış frenlemesinin yükseltilmesinin gerekli olduğu durumlarda tercih edilir. Yazılanlardan yola çıktığımızda asenkron motorların çeşitli özelliklerde yapıldığını anlıyoruz. Bu durum da bu motorların çok sayıda alana uyum sağlamasını ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Motorlarla ilgilenen kişiler marş motoru bağlantısında yer alan içeriğe de göz atabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here