Asteğmen maaşler ne kadar
Asteğmen maaşler ne kadar

Üniversite mezunu olup askerliğini yedek subay olarak yapan kişilere belirli miktarda maaş verilmektedir. Üniversite mezunlarının hemen iş bulamaması birçok gencin askerliğini asteğmen olarak yapmak istemesine neden oluyor. Küresel çaptaki kriz 2020 yılında asteğmen olarak askerliğini yapmak isteyenlerin sayısını arttıracaktır.

Yedek subay maaşları ülke ekonomisinde meydana gelen değişimler sonucunda artış göstermiş olduğundan askerlik görevinden sonra iş yeri kurmak isteyen birçok üniversite mezunu ekonomik gelir elde etmek adına uzun dönem askerlik yapmayı tercih ediyor. Sizlerde bu düşüncedeyseniz asteğmen maaşı ne kadar konusunda sizleri aydınlatacağız.

Uzun dönem askerlik maaşları herkese cazip gelse de bu görevin normal erliğe oranla zor olduğunu bilmenizi isteriz. Yedek subay olmanız durumunda çok sayıda sorumluluğunuz olacağından öncelikle sabırlı bir fıtrata sahip olmanız gerekiyor. Aksi takdirde askerliğinizin cehennem haline geleceğinden şüpheniz olmasın.

Bilgi: Asteğmenlik göreviniz sırasında askerlik mesleğini sevecek olursanız gireceğiniz sınavlar sonrasında askerde kalabilir yani askeri forma altında mesleki olarak askerliği icra edebilirsiniz. Görevleriniz sırasında göstermiş olduğunuz başarılar referans alınarak ilerleyen yıllarda üst rütbelere geçip askeri alanda saygın bir kişi haline gelmeniz de mümkündür. Türkler cihadçı bir ruha sahip olduğu için toplum arasında her zaman askerlik saygın bir meslek olarak görülmüştür ve görülmeye devam etmektedir.

Asteğmen Maaşları

Asteğmen MaaşıAsteğmen maaşı askerlik görevinin icra edildiği yere göre değişir. Yani batı bölgelerde asteğmenlik görevini yapan kişiyle doğu bölgelerde bu görevi icra eden kişilerin aldığı maaşlar farklıdır.

Batı bölgelerimizde uzun dönem askerlik yapan üniversite mezunları 5500 TL dolaylarında maaş almaktadır almaktadır. Doğu bölgelerde şartlar kötü olduğundan alınan maaşlar 6000 TL gibi rakamlara ulaşmaktadır.

Ayrıca KKTC ve Bosna’da asteğmenlik görevini icra eden kişilerin de yüksek maaş aldıkları bilinmektedir. Son zamanlarda artan terör olayları gözleri korkutsa da Türk erkeğinin gözünde vatan uğruna can vermek büyük bir şereftir. Bu yüzden her vatan evladı severek askerlik görevini yapmaktadır.

Asteğmen olarak askeri birliklere seçilen üniversite mezunları göreve hazırlanmaları adına 3 ay süren acemi birliklerinde eğitim alır. Acemi birlik eğitimleri biten asteğmenler ise ülkenin çeşitli yerlerinde yer alan görev bölgelerine gönderilir.

Görev bölgelerine giden asteğmenler askeri personel üzerinde yer alan yükün büyük oranda ortadan kalkmasını sağlıyor. Bu yüzden uzun süre boyunca çok sayıda kişinin uzun dönem olarak askere alınacağını düşünüyoruz. Artan personel ihtiyacının uzun bir süre asteğmenler aracılığıyla gidirileceği konuşulanlar arasında yer alıyor.

Zaman içerisinde ekonomimizde dalgalanmalar yaşanması halinde asteğmen maaşları da dalgalanmaya paralel olarak değişim gösterecektir. Son zamanlarda FETÖ kapsamında çok sayıda subay askeriyeden ihtaç edildiği için büyük bir subay açığı oluştu.

Yeni subaylar yetişinceye kadar asteğmen alım sayısındaki bu artış olanca hızıyla devam edecektir. Eğer size verilen forma uzun dönem askerlik istiyorum yazarsanız ve bir sağlık probleminiz yoksa büyük ihtimalle asteğmen olarak askerliğinizi yaparsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here