Asteğmen maaşler ne kadar
Asteğmen maaşler ne kadar

Asteğmenler ne kadar maaş alıyor konusu üniversite mezunu olup uzun dönem askerlik yapacak olan kişiler tarafından merak edilmektedir. Üniversite mezunlarının hemen iş bulamaması birçok gencin askerliğini asteğmen olarak yapmak istemesine neden olmuş durumda. Yedek subay maaşları ülke ekonomisinde meydana gelen değişimler sonucunda artış göstermiş olduğundan askerlik görevinden sonra iş yeri kurmak isteyen birçok üniversite mezunu ekonomik gelir elde etmek adına uzun dönem askerlik yapmayı tercih ediyor. Sizlerde bu düşüncedeyseniz asteğmen maaşı ne kadar konusunda sizleri aydınlatacağız.

Uzun dönem askerlik maaşları herkese cazip gelse de bu görevin normal erliğe oranla zor olduğunu bilmenizi isteriz. Yedek subay olmanız durumunda çok sayıda sorumluluğunuz olacağından öncelikle sabırlı bir fıtrata sahip olmanız gerekiyor. Aksi takdirde askerliğinizin cehennem haline geleceğinden şüpheniz olmasın.

Bilgi: Asteğmenlik göreviniz sırasında askerlik mesleğini sevecek olursanız gireceğiniz sınavlar sonrasında askerde kalabilir yani askeri forma altında mesleki olarak askerliği icra edebilirsiniz. Görevleriniz sırasında göstermiş olduğunuz başarılar referans alınarak ilerleyen yıllarda üst rütbelere geçip askeri alanda saygın bir kişi haline gelmeniz de mümkündür. Türkler cihadçı bir ruha sahip olduğu için toplum arasında her zaman askerlik saygın bir meslek olarak görülmüştür ve görülmeye devam etmektedir.

Asteğmen Maaşları

Asteğmen Maaşı
Asteğmen Maaşı

Asteğmen maaşı askerlik görevinin icra edildiği yere göre değişim göstermektedir. Yani batı bölgelerde asteğmenlik görevini icra eden kişi ile doğu bölgelerde bu görevi icra eden kişilerin aldığı maaşlar aynı değildir. Batı bölgelerimizde uzun dönem askerlik yapan üniversite mezunları 3200 TL almaktadır. Doğu bölgelerde şartlar kötü olduğundan alınan maaşlar 4200 TL gibi rakamlara çıkmaktadır. Ayrıca KKTC ve Bosna’da asteğmenlik görevini icra eden kişilerin de yüksek maaş aldıkları bilinmektedir. Son zamanlarda artan terör olayları gözleri korkutsa da Türk erkeğinin gözünde batan uğruna can vermek büyük bir şeref olduğu için her vatan evladı severek askerlik görevini yapmaktadır.

Asteğmen olarak askeri birliklere seçilen üniversite mezunları göreve hazırlanmaları adına 3 ay süren acemi birliklerinde eğitim almaktadır. Acemi birlik eğitimleri biten asteğmenler ise ülkenin çeşitli yerlerinde yer alan görev bölgelerine dağıtılmaktadırlar. Görev bölgelerine giden asteğmenler askeri personel üzerinde yer alan yükün büyük oranda ortadan kalkmasını sağlıyor. Bu yüzden uzun süre boyunca çok sayıda kişinin uzun dönem olarak askere alınacağını düşünüyoruz.

Zaman içerisinde ekonomimizde dalgalanmalar yaşanması halinde asteğmen maaşları da dalgalanmaya paralel olarak değişim gösterecektir. Terör mağduru kişi sayısının her geçen gün artmasından dolayı asteğmen alım sayısı düşürülmüş durumda. İlerleyen yıllarda hiç asteğmen alımı yapılmaması planlananlar arasında yer alıyordu ancak son zamanlarda FETÖ kapsamında çok sayıda subay askeriyeden ihtaç edildiği için büyük bir subay açığı oluştu.

Yeni subaylar yetişinceye kadar asteğmen alım sayısındaki bu artış olanca hızıyla devam edecektir. Eğer size verilen forma uzun dönem askerlik istiyorum yazarsanız ve bir sağlık probleminiz yoksa büyük ihtimalle asteğmen olarak askerliğinizi yaparsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here