asya kıtası

Birçok önemli devletin yer aldığı Asya kıtası, dünya üzerinde yer alan en önemli kıtalardan birisidir. Asya kıtasının matematik konumu bu kıtanın diğer birçok kıtaya oranla daha önemli olmasını sağlamaktadır. Asya kıtasının meridyenleri ve paralelleri özellikle coğrafya alanında çalışma yapan kişiler tarafından merak edildiğinden dolayı sizlere ülkemizin de yer aldığı Asya kıtasının matematik konumu hakkında bilgi vereceğiz.

Matematik konum herhangi bir coğrafi alanın dünya üzerindeki yerinin paraleller ve meridyenler aracılığıyla ifade ediliş şeklidir. Kısacağı matematiksel konum bir yerin ekvatora ve başlangıç meridyenine uzaklığıdır diyebiliriz. Bu konum hem kilometre olarak hem de derece olarak ifade edilebilmektedir. Bu tanımdan yola çıkarak gelin Asya kıtası hangi paraleller ve meridyenler arasında yer alıyormuş öğrenelim.

Asya Kıtası 1°-77° Kuzey paralelleri ve 26°-169° doğu meridyenleri arasında yer almaktadır. Bu ölçümü doğrulamak adına paralel ve meridyenlerin gösterildiği dünya haritasını karşınıza alın. Aya kıtasının yer aldığı dikey çizgiler arası meridyenleri, yatay çizgiler ise paralelleri göstermektedir. Elinizde yer alan bu harita sayesinde istediğiniz yerin matematiksel konumunu rahat bir şekilde çıkarabilirsiniz.
asya kıtasıAsya kıtası dünyanın en büyük kıtası olma özelliğini taşımaktadır. Doğu kısmında Pasifik Okyanusu, kuzey kısmında Buz Denizi, Güney kısmında Hint Okyanusu ve batı kısmında Avrupa kıtası yer almaktadır. Avrupa kıtası ile yakın bir konumda olmasına rağmen bilimsel açıdan Avrupa kıtası ile sınırları tam olarak belirlenmemiştir.

Büyüklüğü yaklaşık olarak 44 milyon kilometre kare olan Asya kıtası ayrıca dünyanın en yüksek yüzey şekillerine sahiptir. Dünyanın en yüksek yeri olan Himalayalar bu kıta üzerinde yer almaktadır. Ayrıca dünyanın en soğuk yeri olan Sibirya bu kıtanın sınırları içerisinde yer almaktadır. Asya kıtasının en büyük özellikleri arasında içme suyu bakımından zengin olması yer alıyor. Savaş uzmanları özellikle su sıkıntısının yaşanacağı yıllarda Asya kıtasının öneminin daha da artacağını belirtmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here