at eşek eti

Kırmızı et fiyatlarının her geçen gün artmasından dolayı piyasaya at ve eşek eti sürerek bunu dana eti olarak satan dolandırıcı sayısı her geçen gün artıyor. Dinimize göre at ve eşek eti yemek uygun olmadığından dolayı bu etleri evine sokmak istemeyen kişiler at ve eşek eti nasıl anlaşılır konusunda bilgi almaya gereksinim duyuyor.

At ve eşek eti normal kırmızı etle kıyaslanabilinecek türden farklara sahiptir. Bu yüzden at ve eşek etini dana etinden ayırt edebilmek için bu hayvanlara ait olan etkilen ne gibi özellikler taşıdığının bilinmesi gerekmektedir. Çevremizde bulunan kasaplara sorduğumuzda at ve eşek etini ayırt edebilmek için bizlere çeşitli bilgiler verdiklerini gördük. Siz duyarlı tüketicileri bu et türleri konusunda bilinçli hale getirmek adına da at ve eşek eti nasıl anlaşılır ile alakalı bilgiler vermek istiyoruz. At etini yemek sadece savaş zamanında serbest kılınmıştır. Yani normal zamanlarda at etinin yenilmesi dini açıdan uygun değildir. Bir savaş hali varsa binek havyalarının sağ arka bacağı yenilebilir. Yani o zamanda bile atın tamamının yenilmesine izin verilmemiştir. Dinsel açıdan harama girmemek adına kesinlikle tüketicilerin kırmızı et konusunda dikkatli olması gerekiyor.

At ve eşek etini nasıl anlarız?

• Etleri renklerine göre karşılaştırarak ne eti olduğunu anlamak mümkündür. At eti tam kırmızı renge sahip değildir. Dışarıdan bakıldığı zaman ciğeri andıracak koyu kahverenginde olduğu görülüyor. Dana eti ise kan kırmızı renge sahiptir. Sadece renk kıyaslamayı yaparak bir etin at ve eşek eti mi yoksa dana eti mi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

• At ve eşek eti binek hayvanları olduklarından dolayı dana etine göre daha fazla lifli yapıdadır. Bu lifli yapı nedeniyle aşırı derecede serttirler ve çiğnenmeleri aşırı derecede zordur. Aldığınız bir eti tüketirken çiğnemekte zorlanıyorsanız bu durum tüketmiş olduğunuz etin at ya da eşek eti olmasından kaynaklanabilir.

• At ve eşek etinin üzerindeki yağ tabakası dana etine göre daha sarı renktedir. Normalde dana etinin üzerinde yer alan yağ sizlerin de bildiğiniz gibi beyaz renktedir.

• Daha evvel at, eşek ve dana eti tüketmiş olan kişilere bu etlerin tatları nasıl sorusunu sorduğumuzdan tatsal açıdan bir farklarının olmadığını belirtiyorlar. Yani bir eti yiyerek bu etin sadece tadını baz alıp at, eşek ya da dana eti olup olmadığı kesinlikle söylenemez.

at eşek eti

Sizlere at ve eşek etini dana etinden nasıl ayırt edebileceğiniz konusunda en net bilgiler verildi. Bu bilgilere rağmen et ayrımı yapma konusunda sıkıntılar çekenleriniz olacaktır. Piyasadaki et fiyatları bu şekilde artmaya devam ettiği müddetçe kaçak kesim yoluyla insanlara et ve eşek eti yedirilmeye devam edilecektir. Bu yüzden sadece güvendiğiniz yerlerden et almanızı tavsiye ederiz. Sahtekarlar elinde olan etlerin anlaşılmaması için bu etleri sosis ve sucuk imalatında kullanıyor. Uzmanlar özellikle insanların sosis ve sucuk alırken çok dikkatli olması gerektiğini söylüyor. Bu tarz ürünlere aşırı derecede baharat girdiğinden dolayı sadece laboratuar ortamında ayrımları yapılabilir. Bu yüzden sosis ve sucuk gibi ürünleri kendisini kanıtlamış olan kuruluşların satış bayilerinden almaya özen gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here