kadın hakları

Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınına vermiş olduğu haklar ile ön plana çıkan dünya liderlerinden birisidir. Maddeler halinde Atatürk döneminde Türk kadınının elde ettiği haklar hakkında bilgi vermemiz istendiğinden dolayı sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Yazılanları okuduğunuz zaman başka hiçbir dünya liderinin kadınlara bu denli çok değer vermediğini hissedeceksiniz.

Atatürk döneminde Türk kadınının elde ettiği haklar maddeler halinde makalemizin devamında yer almaktadır. Ülkemizdeki kadınların günümüzde bu denli çok söz sahibi olabilmesinin altında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendilerine verilmiş olan haklar yer almaktadır. Gelin verilen haklar nelermiş öğrenelim.

• Kadınların erkekler gibi eşit düzeyde eğitim alması sağlandı. Önceden kadınların eğitim alması yasaktı ve günah kabul ediliyordu. Bu engel kaldırılarak kadınların aydın kişiler olmasının önü açıldı.

• Erkeklere resmi nikah yapma zorunluluğu getirildi. Bu sayede imam nikahı önlenerek erkeklerin birden fazla kadın ile evlenmesinin önüne geçilmiş oldu. Normalde sadece erkekler boşanma davası açabiliyordu. Kadınlara boşanma, velayet ve miras hakkı verildi.

• Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Bu sayede kadınlar siyaset ortamında yer almaya başladı.

• Köylerde yaşayan kadınların söz sahibi olabilmesi adına kadınlara muhtar olma ve ihtiyar heyetine katılma hakları verildi.
kadın hakları• Kadınların her meslek grubunda yer almasına izin verildi. Daha önceden sadece belirli alanlarda çalışabilen kadınlar bu sayede aktif iş yaşamında yer almaya başladı.

• Doğum yapan kadınların meslek hayatından kopmalarını engellemek adına doğum yapan kadınlara doğum izni hakkı verildi.

• Kız çocukların maharetlerini daha iyi sergileyebilmesi adına kız meslek liseleri kuruldu ve bayanların hizmetine sunuldu.

• İş dünyasının en tehlikeli alanları olan madenlerde kadınların çalıştırılması yasaklandı.

• Kadınların ve erkeklerin kanun karşısında eşit olmaları sağlandı.

Atatürk döneminde Türk kadınının elde ettiği haklar genel hatları ile bu şekildedir. Kadınlara bu haklar dışında yer alan daha birçok hak verilmiştir ancak en ön plana çıkan, devrim niteliği taşıyan haklar bu şekildedir.


Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_213_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /var/www/vhosts/bilgitimi.com/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 2056

WordPress veritabanı hatası: [Disk full (/tmp/#sql_213_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device")]
SELECT t.*, tt.*, tr.object_id FROM wp_terms AS t INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') AND tr.object_id IN (101555, 104555, 105491) ORDER BY t.name ASC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here