atatürk matematik

Atatürk’ün matematik bilimine karşı özel bir ilgisinin olduğu her tarih kitabında yazmaktadır. Bu yüzden Türkiye cumhuriyeti ilk kurulduğu zaman Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk insanının bilim alanında ilerlemesini sağlamak adına öncelikli olarak matematik alanında çalışmalar yaptığı bilinmektedir. Atatürk’ün matematik alanında yaptığı çalışmalar nelerdir denildiği zaman günümüzde sıklıkla kullandığımız birçok matematik teriminin Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türkçeleştirildiğini görmekteyiz. Türkiye cumhuriyetindeki matematiğin tarihçesi incelendiği zaman kesinlikle Atatürk’ün matematik alanında yaptığı çalışmalar üzerinde uzun soluklu bir şekilde durulmalıdır çünkü Atatürk’ün matematiğe olan katkısı bir hayli yüksektir.

Mustafa Kemal Atatürk matematik alanındaki özel çalışmalarını özellikle 1936 yılında gerçekleştirmiştir. Bu yıllarda kendisinin matematik ve geometri alanında yer alan yabancı kavramları Türkçeleştirmek adına çalışmalar yaptığı biliniyor. Arapça ve farsça olan kelimeleri insanlar öğrenirken zorluk çektiğinden dolayı kavramların Türkçeleştirilmesinin daha yerinde bir karar olacağını düşünen Mustafa Kemal Atatürk, matematik ve geometri dünyasına açı, artı, eksi, çarpı, toplam, orantı, üçgen, dörtgen, eğik, yatay, dikey, çizgi ve bölüm gibi kavramları katmıştır. Bugün kullandığımız bu kavramların tamamı Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türkçeleştirilerek matematik ve geometri dünyasına kazandırıldı.

Atatürk ve matematik birbirinden ayrılmayan kavramlardır çünkü Mustafa Kemal Atatürk Türk insanının gelişebilmesi için özellikle matematik alanında gelişmenin sağlanması gerektiğini düşünmektedir. Bu yüzden kendisi matematik ilmini geliştirmek adına çalışmalar yapmıştır. Atatürk’ün hayata gözlerini yummadan önce geometri alanında bir kitap yazıp yayınlaması bunun büyük bir göstergesidir. Atatürk’ün geometri alanında yaptığı çalışmalar bağlantısını kullanarak ulu önder’in bu alanda ne tarz çalışmalarının olduğu hakkında da bilgiler alabilirsiniz.

Atatürk’ün matematik bilimine olan ilgisi daha ilkokul sıralarındayken başlamıştır. Derse matematik öğretmeni gelmediği zamanlar sınıfta yer alan arkadaşlarına kendisinin matematik anlattığı dahi bilinmektedir. Bu da Mustafa Kemal Atatürk’ün matematiğe olan özel ilgisini açık bir şekilde gösteriyor. Böylesine matematikle haşır neşir bir şekilde yetişen kişinin de eline fırsatlar geçtiği zaman matematik alanında çalışmalar yapması gayet normaldir. Birçok bilim insanı Atatürk’ün stratejik zekasının matematik bilimine olan ilgisinden kaynaklandığını belirtmektedir. Beyin matematikle sıklıkla ilgilendiği zaman daha akıcı bir şekilde düşünür ve bu sayede daha akıcı bir şekilde karar verebilir. Mustafa Kemal Atatürk’ün en zor durumda bile ani şekilde aldığı kararların olumlu sonuçları ortaya çıkarmasının temel sebebi olarak bu gösterilmektedir.

atatürk matematik

Atatürk’ün matematiğe önem vermesi sayesinde Türkiye cumhuriyeti ilk kurulduğu yıllarda eğitim alanında başarılı adımlar atılmış ve birçok kişi etkin düzeyde eğitim alarak Türk insanına katkı sağlamıştır. Atatürk tabii ki sadece matematik bilimine karşı ilgi göstermemiştir. Kendisinin pozitif bilim olarak nitelendirilen neredeyse her bilim dalına ilgi gösterdiği ve bu bilim dallarının gelişmesi adına çaba gösterdiği bilinmektedir. Nasıl ki her insan en çok başarılı olduğu alanlara yönelmek isterse Mustafa Kemal Atatürk matematik alanında başarılı olduğundan dolayı özellikle matematik alanına yönelmiştir. Atatürk’ü saygı ve hürmetle anmaktayız.


Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_213_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /var/www/vhosts/bilgitimi.com/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 2056

WordPress veritabanı hatası: [Disk full (/tmp/#sql_213_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device")]
SELECT t.*, tt.*, tr.object_id FROM wp_terms AS t INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') AND tr.object_id IN (101555, 104555, 105491) ORDER BY t.name ASC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here