atkuyruğu bitkisi

Atkuyruğu bitkisi, alternatif tıp dünyasında uzun zamandan beri kullanılan bir ürün olsa da özellikle zayıflamaya pozitif yönde etkilerinin olması bu bitkinin popüler hale gelmesini sağladı. Atkuyruğu bitkisi zayıflatır mı konusu özellikle sağlıklı kilo verme arzusunda olan kişiler tarafından merak edilmektedir. Atkuyruğu bitkisi faydaları kadar zararları da bulunan bir bitkidir. Bu nedenden dolayı ilgili bitki sadece alanında uzman kişilerin kontrolünde kullanılmalıdır. Atkuyruğu bitkisinin namını duyduysanız sayfamızdan atkuyruğu bitkisi nasıl kullanılır hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca sayfamızda bu bitki nerede yetişir hususunda da bilgiler alabilirsiniz.

Halk arasında atkuyruğu bitkisi, alternatif tıp dünyasında ise equisetum arvense ismiyle anılan bu bitki, özenli bir şekilde kullanılması durumunda birçok hastalığa şifa olmaktadır. Atkuyruğu bitkisi çiçeği olmayan bir bitkidir. Yaz mevsimine gelindiği zaman ilgili bitkinin eski köklerinde kuruma meydana gelir ve bu aşamada bitkinin yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi adına yeni kökler oluşur. Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle bu kuruma döneminde atkuyruğu bitkisinin verimli olduğu tespit edildiğinden dolayı ilgili bitki yaz başlangıcında toplanmaktadır.

Atkuyruğu bitkisi içerisinde yüksek oranda silikon bulundurmasından dolayı diğer birçok bitki türünden ayrılmaktadır. Ayrıca ilgili bitki içerisinde yetkin düzeyde minerallerin de yer aldığı bilinmektedir. Aktarcıların neredeyse tamamında atkuyruğu bitkisi özü satılmaktadır ancak satılan ürünlere güvenmiyorsanız ilgili özü kendi başınıza ev ortamında da hazırlayabilirsiniz. Birkaç adet atkuyruğu bitkisini kurutun ve sonrasında bu kuruyan bitkileri yüksek ateşte tava içerisine koyun. Tava içerisinde yer alan bitki toz haline gelinceye kadar karıştırarak atkuyruğu bitkisi özünü hazırlayabilirsiniz.

Atkuyruğu bitkisi derinlemesine bir şekilde ele alındığında bu bitkinin içerisinde bol miktarda silika, manganez, alüminyum, potasyum, saponinler, fitosteroller, fenolik asitler, kafeik asitler, alkaloidler, tanenler ve flavonoidler olduğu görülmektedir. Bu kadar faydalı elementi içerisinde barındırdığından dolayı atkuyruğu bitkisinin özü ile oluşturulmuş çok sayıda kozmetik ürün üretilmiştir. Sabunlar, losyonlar, ekstreler ve cilt maskeleri sadece birkaçıdır.

Atkuyruğu bitkisinin çok sayıda faydası bulunmaktadır. Antiseptik özelliğinin olmasından dolayı özellikle iltihapları kurutucu etkisi bulunmaktadır. Bademcik problemi olan kişilerin bademciklerinde yer alan enfeksiyonları geçirici etkisi bulunmaktadır. Sindirim sistemindeki stresi ortadan kaldırarak özellikle mide ülseri yakınmalarını ciddi oranda yok eder. Eğer uzun zamandan beri idrar yapmakta zorlanan bir kişiyseniz atkuyruğu bitkisi bitkisinin idrar söktürücü olan etkisinden faydalanabilirsiniz. Kadınların en büyük problemlerinden birisi de adetlerinin düzensiz olmasıdır. Adet düzensizliği ile mücadele eden bir kişiyseniz atkuyruğu bitkisi ile adetlerinizi düzene sokabilirsiniz.
atkuyruğu bitkisiYukarıda sizlere atkuyruğu bitkisi içerisinde bol miktarda silikonun yer aldığını söylemiştir. Bitki içerisinde yer alan bu silikon özellikle cildin esneklik kazanmasını sağlamaktadır. Eğer genç yaşınıza rağmen cildinizde ciddi derecede kırışıklıklar meydana gelmeye başladıysa bu kırışıklıkların hızlı ilerleyişini atkuyruğu bitkisi ile durdurabilirsiniz. Ayrıca bu bitkinin saçların dökülmesini de engellediği bilinmektedir. Saç dökülmelerinden yakınan bir kişiyseniz sıcak su içerisine atkuyruğu bitkisi özünü katın ve iyice karıştırın. Daha sonra hiçbir ilave madde kullanmadan saçlarınızı yıkayın. Yaklaşık 1 aylık kullanım sonrasında saçlarınızda meydana gelen dökülmelerin ciddi oranda azaldığını gözlemleyebileceğinize emin olabilirsiniz.

Atkuyruğu bitkisinin dengesiz bir şekilde kullanılması hipokalemiye, elektrolit dengesizliğe, dermatite, anormal nabız hızına, kas güçsüzlüğüne, bulantıya, kusmaya neden olmaktadır. Bu saydıklarımız atkuyruğu bitkisinin zararları arasında gösterilebilinir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here