Ayak kokusunun nedenleri nelerdir konusunda araştırma yapıldığında bu kokunun genel olarak meydana gelen terlemeden dolayı ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Ayak kokusu nasıl giderilir diyecek olursanız öncelikli olarak kokuya neden olan etmenin tespit edilmesinin gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Ayak kokusu tedavisi işte sorunun neyden kaynaklandığının tespitinden hemen sonra gerçekleştirilmektedir. Ayak kokusunu nasıl önlenir konusunda uzun yıllardan beri yapılan çalışmalar sonucunda ayak kokusunu gidermek için bulunmuş olan birçok yöntem bulunmaktadır. Ayaklarda meydana gelen koku terlemeyle birlikte bakterilerin aşırı derecede artmasından dolayı ortaya çıkar ve bu yüzden öncelikli olarak terleme probleminin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Ayak kokusunu nasıl engellerim sorusunu soran kişiler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda ayak kokusuna ayrıca ayakkabıların da neden olduğu tespit edilmiştir. Eğer ayakkabılarınız kokunun oluşmasına neden oluyorsa ayakkabılarınızı değiştirerek mevcut kokunun ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Ayak kokusunun nedeni nedir sorusu uzmanlara sorulduğunda uzmanlar ayak kokusunun temelde 2 nedenden dolayı ortaya çıktığını söylemektedir. Ayak kokusunun oluşmasındaki en büyük nedenin başında yukarıda da belirttiğimiz gibi ayakta meydana gelen terlemeler yer almaktadır. Ayakta terleme meydana geldiği zaman bakterilerin birbirleriyle olan etkileşimleri artar ve bu durumda bakteriler çoğalır ve ayakta ağır bir koku meydana gelir. Ayaklarda kokma meydana gelmesinin diğer nedenleri ise şişmanlık, stres ve kullanılan ilaçlar olabilmektedir. Aşırı derece stresli olan kişilerde ayakta olan terlemeler artar aynı durum şişman yani kilolu olan kişiler için de geçerlidir. Terleme oranını azaltmak için stresin ortadan kaldırılması ve fazla kiloların verilmesi gerekmektedir.

Oluşan ayak kokusundan aşırı derecede rahatsız olan çok sayıda kişi olduğundan dolayı uzmanlar tarafından ayak kokusunu giderme yolları keşfedilmiştir. Bakterilerin çoğalmasına ayakkabıların aşırı derecede etkisinin olduğu bilinenler arasında yer alıyor. Oluşan ayak kokularını gidermek için öncelikli olarak ayakkabıların temiz tutulması gerekmektedir. Ayakkabıların temiz olması bakteri seviyesinin minimum düzeyde kalmasına yardımcı olacaktır. Ayakların hijyenik olması için çoraplar günlük olarak kullanılmalıdır yani bir çorap iki gün kullanılmamalıdır. Ayrıca ayaklarda meydana gelen terleme oranını azaltmak adına akşamleyin ayaklar yıkandıktan sonra ayaklara pudra sürülmesi kokunun oluşmasını engelleyecektir.

Ayak parmaklarında oluşan mantarlar da ayakların kokmasına neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Ayaklar periyodik olarak kontrol edilmeli ve mantar meydana gelmişse oluşan mantarları yok etmek adına tedavi uygulanmalıdır. Kullanılan çorapların plastik madde ihtiva etmesi bakterilerin daha kısa süre içerisinde çoğalmasına neden olmaktadır. Bu yüzden çorapların mutlaka %100 pamuk olmasına özen gösterilmelidir. Aynı durum ayakkabılar için de geçerlidir. Naylon ihtiva eden ayakkabılar ayakların terlemesine ve bakterilerin artmasına neden olur. Bu yüzden ayakkabı alırken özellikle deri ayakkabıları ve içerisine hava alan ayakkabıları tercih etmeye özen gösterin.

ayak kokusu

Sürekli olarak aynı ayakkabıları kullanmayın. Birden fazla ayakkabınızın olması gerekmektedir çünkü sürekli olarak aynı ayakkabıların kullanılması ayakkabı içerisinde bakterilerin oluşmasına neden olur. Bu yüzden bir ayakkabıyı maksimum 2 gün kullanın ve daha sonrasında bir gün havalandırmaya özen gösterin. Buna dikkat edecek olursanız ayaklarınızda kokma sorunu kalmayacaktır. Tüm bunları denemiş olmanıza rağmen ayaklarınızda meydana gelen kötü koku bir türlü ortadan kalkmıyorsa alanında uzman bir doktordan yardım almanız faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here