ayakta su toplaması neden olur nasıl geçer

Ayakta su toplaması, şişkinlik arttığı zaman ağrıların oluşmasına neden olduğu için ayakta su toplaması nasıl geçer konusu bu sorunu yaşayanlar adına önemlidir. Ayakta su toplaması için kremler üretilip piyasaya sürülmüştür ancak oluşan deri üzerindeki bu su kabarcıklarına her zaman olumlu etki yapmamaktadırlar. Ayakaltı su toplaması ve kaşıntı yaşam kalitesinin büyük oranda düşmesine neden olmaktadır. Ayakkabı giyildiği zaman hareket kısıtlamasına da neden olduğu için kısa süre içerisinde tedavi edilmelidir. Evinizde yapacağınız basit uygulamalarla bile bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Ayakta oluşan su toplamaları basit bir sorun olarak görülüp çoğu kişi tedaviden uzak kalır. Bazı su kabarcıkları enfeksiyon oluşumuna neden olup derin yaraların meydana gelmesine neden olabilir. Bu yüzden ayakta su toplaması patlatma yerine modern tıp yöntemleriyle tedavi edilmelidir.

Ayakta su toplaması neden olur?

ayakta su toplaması neden olur

Bir cilt problemi olan ayakta su toplaması, neredeyse her insanda sıklıkla görülen bir sağlık sorunudur. Kişilerin bilinçsiz olarak yapmış olduğu kimi uygulamalar ayağın altında veya üzerinde deri altı su kabarcıklarının meydana gelmesine neden olmaktadır. Şimdi sizlere sıklıkla karşılaşılan bu sağlık sorununun neden dolayı meydana geldiği hakkında bilgi vereceğiz.

  • Ayakta su toplaması en çok yanlış ayakkabı seçiminden dolayı meydana gelir. Ayağın şekline uygun ayakkabılar giyilmediği zaman bu ayakkabı ile ayak arasındaki sürtünmenin artmasına ve ayak derisinin zedelenmesine neden olabilir. Yaşanan bu durum sonrasında da ayakta su toplaması olur.
  • Ayakların terlemesi sonucunda ayakkabı içerisindeki ayakta aşırı derecede nem oluşabilir. Oluşan bu nem ayak derisinin yumuşayıp su toplamasına neden olur. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için delikli yani hava alan ayakkabıların tercih edilmesi gerekiyor.
  • Şeker hastalığı olan kişilerin ayağı diğer kişilere göre daha hassastır. Bu yüzden doğru ayakkabı seçimi yapılsa bile şeker hastalarında ayakta su toplaması sıklıkla gözlemlenebilir. Yaranın enfeksiyon kapıp ayaktaki su kabarcığının büyük bir yara haline gelmemesi için özellikle şeker hastaları kesinlikle oluşan su kabarcığını steril tutmaya özen göstermeli.
  • Bir cilt rahatsızlığı olan zona, deri üzerinde su kabarcıklarının meydana gelmesine neden olur. Zona nedeniyle oluşan ayaktaki su kabarcıklarının normal su kabarcıklarından en önemli farkı aşırı derecede ağrının oluşmasına neden olmalarıdır. Eğer aşırı derecede ağrı yapan ayakta oluşan su toplamalarınız varsa zona olmuş olma ihtimaliniz vardır. Bu tip durumlarda vakit kaybetmeden tıbbi destek alın çünkü zona ile doğal yöntemleri kullanarak mücadele etmeniz mümkün değildir.
  • Ayakta olan mantar ve egzama gibi rahatsızlıklar yüksek bir kaşıntı hissiyatının oluşmasına neden olur. Kişi ayağını kaşıdığı zaman da cilt tahrişi meydana gelir ve bu durum ayakta su kabarcıklarının oluşmasına neden olabilir. Kullanılan egzama ve mantar ilaçlarıyla bu sorununun ortadan kaldırılması mümkündür.
  • Ayakta su toplaması virüs kaynaklı olarak da meydana gelebilmektedir. Virüs kaynaklı su toplamaları tedavi edilmediği zaman bir süre sonra enfeksiyon oluşumuna neden olur. Bu yüzden virüsler nedeniyle meydana gelen su toplamalarının tedavisi kısa süre içerisinde yapılmalıdır.
  • Bazı kişilerin bağışıklık sistemi aşırı derecede zayıftır. Bağışıklık sistemindeki bu zayıflık vücudun neredeyse her yerinde su kabarcıklarının oluşmasına neden olabilir. Bu tip durumlarda ilaç tedavisi yapılarak oluşan bu cilt problemi ortadan kaldırılır.

Ayakta su toplaması olduğu zaman çoğu kişi patlatma yoluyla bu su kabarcığından kurtulmaya çalışır. Eğer ayağınızda oluşan su kabarcığı patladıysa ve akan sıvı aşırı derecede berraksa panik yapmanıza gerek yoktur. Dışarı akan sıvının kıvamı kadı, rengiyse koyu bir hale geldiyse bu enfeksiyonun olduğunu gösterir. Kullanacağınız antibiyotik ilaçlar sayesinde oluşan enfeksiyon ilerlemeden bu su kabarcıklarını yok etmeniz mümkündür. Bu durumu umursamayıp tedaviden uzak kalan kişilerde, enfeksiyon ilerlemesinden dolayı doku kayıplarının yaşanma ihtimali vardır.

Ayakta su toplaması nasıl geçer?

ayakta su toplaması nasıl geçer

Ayakta su toplaması tedavisi farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Evde yapabileceğiniz bazı şeylerle de oluşan su kabarcıklarını yok edebilirsiniz. Uzmanlar özellikle ayakları tuzlu su içerisinde tutmayı tavsiye ediyor. Gün içerisinde ayaklarınızı yaklaşık olarak 20 dakika tuzlu suyun içerisinde tutarsanız, su kabarcığı kendiliğinden patlayacaktır ve bu sorun ortadan kalkacaktır. Oluşan su kabarcığı derinin hassaslaşmasına neden olur. Kabarcık patladıktan sonra daha fazla dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle oluşan yaranın tamamen kapanması gerekiyor. Yaranın daha kötü bir hal almaması adına su kabarcığı patladıktan sonra hava alan, bacağınızın formuna uygun, ayağınızı sıkmayan ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Yukarıda sizlere ayakta oluşan su kabarcıklarının kimi zaman enfeksiyon meydana getirdiğini söylemiştik. Bu tip durumlarda enfeksiyonu kurutmak için antibiyotik tedavisi uygulanır. Doktorunuz tarafından reçete edilen kremleri ve antibiyotik ilaçları vaktinde tüketerek, enfeksiyonun kurumasını ve ayakta meydana gelen su kabarcığının yok olmasını sağlayabilirsiniz. Ayakta oluşan su kabarcıklarını patlatmak en son tercih olmalıdır. Eğer patlatılma gereksinimi varsa kesinlikle iğne gibi şeylerle deri üzerine çizik atılıp su boşaltılmamalıdır. Delme işleminde kullanılan cisimlerin üzerinde mikroplar olursa bu durum su kabarcığının derin bir yara haline gelmesine neden olabilir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına su kabarcıkları alanında uzman sağlık kuruluşları tarafından boşaltılmalıdır.

Ayağınızda oluşan su kabarcıkları kaşıntıya neden oluyorsa kesinlikle burayı kaşımayın. Siz sorunlu bölgeyi kaşıdığınız zaman cildiniz hasar görebilir ve bu durum enfeksiyonun oluşmasına neden olabilir. Kullanacağınız kaşıntı önleyici ilaçlar kaşıntının azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca kaşıntıya neden olan su kabarcıkları nemi seven su kabarcıkları arasında yer alır. Bu tip durumlarda ayağın kuru tutulması iyileşme sürecini hızlandırır. Ayağınıza pudra sürerek ve gün içerisinde sürekli çoraplarınızı değiştirerek ayaklarınızın kuru kalmasını sağlamanız mümkün. Kullanacağınız çorapların pamuklu olmasına da dikkat edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here