ayların gün sayıları

Aylar neden farklıdır ve ayların günleri neden farklıdır diye birçoğunuzun derin düşüncelere daldığına eminiz. Bizlerde sizler gibi ayların günleri neden farklıdır sorusunu kendimize sıklıkla sormuş olduğumuzdan ötürü bu konuyu derinlemesine araştırdık. Şunu bilmelisiniz ki ayların gün sayılarının farklı olması insanoğlunun zamana ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir.

Günümüzde kimi ay 30, kimi ay 31, kimi ay ise 29 çekmektedir. Bu durumun neden bu şekilde olduğunu anlamak için tarihin derinliklerine inmek gerekiyor. Bu olay üzerinde yaptığımız araştırmalar sonrasında ayların gün sayılarının belirlenmesinde Romalıların etkisinin büyük olduğunu gördük. Eski Romalılar ilk ay kavramında toplamda 10 ay kullanıyorlardı. Yapılan bu hesapta 60 gün açığı oluştuğu için de ciddi sıkıntılar yaşıyorlardı. 10 aylık Roma takvimi incelendiğinde ayların Mart ayı ile başladığı karşımıza çıkmaktadır. 60 günlük gün açığını kapatmak için çeşitli çalışmalar yapılmış olsa da uzun yıllar boyunca sonuç alamadan aylar 10 ay olarak kullanılmaya devam edilmiştir.

Milattan sonra 46 yılına gelindiğinde dönemin ihtişamlı hükümdarı olan Julius Caesar yani namı değer Sezar, aylar üzerinde çalışmalar yapmaya başladı ve ayları 11 ay olarak belirledi. Bu belirlemeyi yaparken kimi ayın 30 kimi ayın 31 çekmesi gerektiğini hesapladı. Yaptığı bu hesaplama sonrasında 29 günlük bir açığın oluştuğunu gördü ve takvim sıralamasına bizlerin Şubat olarak isimlendirdiği ayı ekleyerek bu ayın 29 çekmesi gerektiğini söyledi.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eski Romalılarda aylar Mart ayından başlıyordu. Zaman içerisinde yeni hükümdarlar geldi ve geçti. Janairus tahta geçtiğinde ise ayların Ocak ayından başlaması gerektiğini söyleyerek bu duruma resmi bir nitelik kazandırdı. Zaman içerisinde ise Şubat ayından 1 gün alınarak Ağustos ayına eklendi ve bu günkü ayların günleri belirlenmiş oldu.

Ayların gün sayılarının kaç olduğunu ezberleme de ve hatırlama da sıkıntılar yaşıyorsanız birçoğumuzun ilkokul sıralarında öğrenmiş olduğu yöntemi deneyebilirsiniz. Bu yöntemde sizlerinde bildiği gibi el üzerinde yer alan parmak boğumları referans alınmaktadır. Makalemizin devamında ellerinizde yer alan parmak boğumları ile ayların gün sayılarını nasıl belirleyeceğiniz konusunda görsel bir öğe yer almaktadır.
ayların gün sayılarıAyların gün sayıları neden farklıdır konusunda yaptığımız araştırmalar neticesinde elimize geçen bilgiler bu şekildedir. Sizlerde ayların gün sayıları neden farklıdır konusunda bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu anlattıklarımızın dışında kalan birçok ay gün belirlemesi vardır ancak günümüzdeki arların gün sayısının belirlenmesi Romalılara dayandığından dolayı Romalıların hesaplarını ele almayı uygun görmüş bulunuyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here