aziz nesin

Birçoğumuzun Aziz Nesin olarak tanıdığı ancak gerçek ismi Mehmet Nusret Nesin olan ünlü yazar 1915 senesinde Heybeliada’da hayata merhaba dedi. Dindar bir ailenin çocuğu olan Aziz Nesin, ilk eğitimlerini babasından Kuran-ı Kerim öğrenerek aldı. Babasının en büyük hayali oğlunun din konusunda bilgili bir hafız olmasıydı. Babasının da yönlendirmesi ile hafız olmak için mahalle mektebine giden Aziz Nesin, burada hayatında önemli yere sahip olacak bir kişi olan Ali Galip ile tanıştı. Eserlerinin birçoğunda da Ali Galip’ten bahsettiği biliniyor.

Ali Galip, dönemin dindar kişileri ile düşünce zıtlığı yaşayan ve bu yüzden yadırganıp pek sevilmeyen bir kişiydi. Aziz Nesin ilk eğitimlerini Ali Galip’ten aldı. Kendisi bir hattat ustası olan Ali Galip, Aziz Nesin’e Arapça öğreten bir kişidir. Ali Galip önderliğinde eğitim alan Aziz Nesin 8 yaşına geldiği zaman kuranı komple ezberlemişti ve bu sayede hafız oldu. Mahalle mektebindeki eğitimini tamamlayan ünlü yazar daha sonra Kanuni Sultan Süleyman İptidaî Mektebine girmek için eğitim kurumu tarafından düzenlenen sınava girdi.

Kendisi Ali Galip’in öğrencisi olduğundan dolayı sınavda üstün başarı göstererek okulu kazandı ve burada eğitim almaya başladı. Eğitimi sırasında babası biranda kayboldu ve kendisinden haber alınamaz oldu. Birçok kişi babasının ölmüş olacağını gündeme getirdiğinden dolayı babasız çocukların okuduğu bir okul olan Darüşşafaka’ya alınarak burada eğitim almaya başladı. Eğitim yaşamı sırasında babası ile alakalı iç huzursuzluklarının olmasından dolayı sürekli olarak okuldan kaçan Aziz Nesin bir süre sonra durum çığırından çıktığından dolayı okuldan atıldı.

Okuldan atıldıktan kısa bir süre sonra Aziz Nesin’in annesi hayata gözlerini yumdu. Annesi ölüm döşeğindeyken kendisine eğitimine devam etmesini istediğini söylediğinden dolayı Aziz Nesin, annesinin vefatından sonra büyük uğraşlar sonucunda ortaokul diplomasını aldı. İlerleyen yıllarda Kuleli Askeri Lisesine giden Aziz Nesin buradan mezun olduktan sonra harp okuluna gitti. Buradan subay olarak mezun olan Aziz Nesin daha sonra güzel sanatlar lisesine gitti ve burada çeşitli dallarda eğitim aldı. Ayrıca kendisinin burada eğitim alırken ayrıca Askeri Fen Tatbikat Okuluna da gittiği bilinmektedir. Okul sıralarındayken Hayatının ilk aşkı olan Vedia Hanım ile tanışan Aziz Nesin, mezun olduktan hemen sonra Vedia Hanım ile evlendi. Uzun ve mutlu bir evlilik süren çiftin 2 çocuğu oldu. Hayata bakış açılarının farklı olmasından dolayı 1948 senesinde ayrıldılar.
aziz nesin
Eğitim yaşamının sonlarındayken Vedia Hanıma büyük aşkını kaleme döken ünlü yazar Vedia Nesin imzası ile çok sayıda aşk şiiri yayınladı. Mezuniyetinin ardından yazarlığından dolayı başına bir şey gelmesini istemeyen başarılı yazar Aziz Nesin takma ismini kullanarak Millet dergisinde hikayeler yayınlamaya başladı. Burada büyük başarı gösterinde Tan gazetesine geçiş yapan Aziz Nesin yazarlığını burada şekillendirmeye başlamıştır. İlgili dönemde siyasi kargaşa olduğundan dolayı yayın yapan birçok kuruluş kapatıldığı gibi Tan gazetesi de kapatıldı. Bunun üzerine yayın hayatına devam eden Gerçek gazetesinde yayın yapmaya başlayan Aziz Nesin’i maalesef yine aynı son beklemekteydi. Bir süre sonra yazarlık yaptığı Gerçek gazetesi de siyasi nedenlerden dolayı kapatıldı. Bunun üzerine arkadaşları ile bir araya gelerek yeni bir yayın çıkarmayı planlayan Aziz Nesin, dönemin en çok ilgi gören yayınlarından birisi olan Markopaşa’yı okurlar ile buluşturdu. Dergide siyasi içerikli karikatürlerin siyasete zarar verdiği düşünüldüğünden dolayı Markopaşa defalarca kapatıldı. İlgili derginin sonunu belki kapatmalar getirmedi ancak dergiyi basan matbaa kapatılınca bu dergide mecburen yayından kaldırıldı.

Yayınlarının durdurulmasını içine sindiremeyen Aziz Nesin Baştan ve Yeni Baştan adında iki adet dergi yayınlama girişiminde bulunsa da bir süre sonra bu yayınlar da durdurulmuştur. Daha sonra dönemin popüler yayınlarından birisi olan Akbaba adlı dergide yazarlık yapmaya başlayan Aziz Nesin burada dönemin ünlü yazarlarından birisi olan Kemal Tahir ile tanıştı. Düşsel birliği sağlayan ikili kısa bir süre sonra Düşün adında bir yayın evi kurdular ancak bu yayın evi nedeni bilinmeyen bir şekilde yanarak kül oldu.

Aziz Nesin’in bu denli sevilmesindeki temel nedenlerden birisi de kanlı bir olay olan Madımak olayında kendisinin sağ kurtulmasıdır. Ancak sizlerinde bildiği gibi Madımak olayında yurt genelinde yer alan birçok aydın korkunç bir şekilde katledildi. Madımak olayından sonra daha da hırslanan Aziz Nesin, bu olay sonrasında pes etmedi ve yazılarını okurları ile buluşturmak adına yayın yapmaya devam etti.

Fil Hamdi, İt Kuyruğu, Bay Düdük, Rıfat Bey Neden Kaşınıyor, Ah Biz Eşekler, Nah Kalkınırız, Kadın Olan Erkek, Gol Kralı, Erkek Sabahat, Saçkıran, Zübük, Şimdiki Çocuklar Harika, Tatlı Betüş, Yaşar Ne Yaşamaz, Surnâme, Tek Yol ve Bay Düdük adlı eserlerin babası olan Aziz Nesin mücadeleci bir kişi olarak tanınan ve yayınlarının üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen halen en çok sevilen yazarlarından birisidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here