Azot Döngüsü

Dünya var olduğundan beri gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar sonucunda canlılığın meydana gelmesi için azotun olması gerektiği tespit edilmiş ve buradan yola çıkarak azot döngüsü kavramı ortaya çıkmıştır. Azot döngüsü nedir konusu özellikle bilim dünyası ile yakından ilgilenen kişilerin sıklıkla duydukları bir kavram olduğu için sizlere bu döngünün ne olduğu hakkında bilgi vereceğiz ve sayfamızdan azot döngüsü nasıl gerçekleşir konusunda da detaylı bilgiye ulaşacaksınız.

Azot, proteinlerin meydana gelmesini sağlayan en temel bileşiktir. Bu nedenden dolayı hücrelerin meydana gelmesi için kesinlikle azota gereksinim duyulmaktadır. Azot canlı yaşamında olmadığı zaman canlılıktan kesinlikle söz edilemez. Bunun temel sebebi ise hücre oluşumu için azotun gerekli olan şeyler arasında bulunmasıdır. Azot bu denli önemli olduğundan dolayı da canlılığın devamı için azot döngüsü üzerinde bilimsel çalışmalar yapılmaya devam etmektedir.

Azot, atmosfer içerisinde bulunan bir bileşik olup atmosferin neredeyse %75’lik kısmını kaplamaktadır. İnsan vücudu ele alındığında ise azot bileşiğinin oranı %18 gibi bir değer olarak karşımıza çıkıyor. İnsan yaşımı için önemli olan protein, vitamin ve nükleik asit gibi yapıların azot sayesinde üretilmesi azotun ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir. Her şey kullandığı zaman bir süre sonra biter. Bu durum da akıllara azotun bir süre sonra biteceğini getirmektedir ancak bu düşünce yanlış bir düşüncedir. Azot sürekli olarak bir döngü halindedir ve bu döngüye azot döngüsü adı verilir. Bu döngü sayesinde kaybolan azot yerine yeni azotlar gelmekte ve dünyadaki azot oranı sürekli olarak sabit kalmaktadır.

Azot hava içerisinde yer aldığı gibi toprakta da ciddi oranda azotun bulunduğu bilinmektedir. Hava içerisinde bulunan azot yapan yağmurlar ile nitrik aside dönüşerek toprağa karışır ve bu durum da topraktaki azot miktarının artmasını sağlar. Bitkiler açısından da azot büyük öneme sahip olduğundan dolayı hava yolundan gelerek toprağa karışan azotu bitkiler yaşamsal faaliyetlerini devam ettirmek adına kullanırlar. Bitkilerin kök kısımlarında yaşam süren azot bakterileri de havada serbest halde bulunan azotu çekerek bitkilerin bu azottan yararlanmasını sağlarlar. Azotu su ile emen bitkiler bu azotu proteine çevirirler. İlgili otları tüketen insanlar da bitkisel proteinlerin hayvansal proteine dönüşmesini sağlarlar.
Azot DöngüsüBirçoğunuz sürekli olarak tükettiğimiz bu azotun neden bitmediğini düşünmektedir. Bu sizlere ölüm ile kolay bir şekilde açıklayabiliriz. Canlılar öldükleri zaman toprağa karışırlar ve bu durum da tüketilen azotların tekrardan toprağa geri dönmesini sağlar. Bu ger dönüşümü de azot bakterilerinin yaptığı bilinmektedir.

Azot döngüsü nedir ve azot döngüsü nasıl gerçekleşir konusunda sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. Azot döngüsünde bir değişim meydana gelmesi durumunda ilgili durumdan canlılar aşırı derecede etkilenecektir. Hatta aşırı bir dengesizlik meydana gelirse canlılıktan dahi söz edilemeyeceğini bilmenizi isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here