bademcik taşları

Tıp dünyasında tonsil olarak tanımlanan bademcik taşları ağır ağız kokusu probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Bademcik taşları kişinin sağlığını hiçbir şekilde olumsuz etkilemez ancak ağızda ağır kokunun oluşmasına neden olduğundan dolayı sosyal hayatı olumsuz etkileyen hastalıklar sınıfında yer alır. Bademcik taşları nedir denildiğinde bademciklerin her iki kısmında yer alan kript adındaki yarınlar akla gelmektedir çünkü bu yarıkların içerisine zaman içerisinde yemekler dolar ve tonsil adı verilen bademcik taşlarının oluşmasına neden olur. Bademcik taşları sarımtak renkte olduğundan renkte olduğu için dıştan gözlemleme yapıldığında teşhis edilmesi kolaydır. Bu problemi olan kişiler ister istemez bademcik taşları nasıl temizlenir ve bademcik taşları neden oluşur konusunu merak etmektedir. Bu yüzden sizlere bu durumu açıklamaya çalışacağız.

Bademcik Taşları Neden Oluşur

Bademcik taşları özellikle bademcikleri iltihaplanan ve mevcut iltihabı uzun süren kişilerde iltihap kalıntılarının bademciklerdeki yarıklarda birikmesiyle oluşur. Bademcik yarıklarında ölü hücrelerin birikmesi şiddetli ağız kokusunun meydana gelmesine neden olan bademcik taşlarının meydana gelmesine neden olmaktadır. Ayrıca tüketilen yemekler de bademcik yarıklarında birikebilmektedir. Bu durum da bademcik taşlarının oluşmasına neden olmaktadır. Yemekler bademcik yarıklarına girdiği zaman buradan uzaklaştırılamazlarsa bir süre sonra burada aşırı derecede setleşirler ve adeta bademciklerle bir bütün haline gelirler. Bu taşlar oluştuğu zaman ağır ağız kokusu da beraberinde gelir. Bu sağlık sorununun belirgin başka bir belirtisi bulunmamaktadır. Dil temizliği ve diş temizliği periyodik olarak yapılıyor olmasına rağmen ağzı kokan kişiler kesinlikle problemin bademcik taşından ileri gelebileceğini akıllara getirmelidir. Bademcik taşları her zaman bademciklerin yanında yer alan yarıklarda meydana gelmez. Kimi zaman bademciklerin hemen arkasında da meydana geldiği bilinmektedir. Arka kısımda meydana gelen taşların gözle gözlemlenmesi mümkün olmadığından dolayı bu tip durumların tespiti ancak röntgen çekilerek yapılabilir.

Bademcik Taşları Nasıl Temizlenir Tedavisi

Bademcik taşları bir sağlık sorunu olarak görülmediğinden dolayı uzmanlar yapılan müdahaleleri bademcik taşı tedavisi olarak görmez. Yapılan işlemler bademcik taşı temizleme operasyonu olarak ele alınmaktadır. Ağız kokusuna neden olan bu sorun bazı durumlarda yarıklara dolan maddelerin kendiliğinden ayrılmasıyla birlikte ortadan kalkar ancak bazı durumlarda sertleşen maddeler yarıklardan uzaklaştırılamaz ve bademcik taşlarının temizlenmesi gerekebilir. Aşırı derecede sertleşen bademcik taşları kişiye lokal anestezi uygulanarak yapılan bir cerrahi operasyon ile alınır. Yapılan operasyonun aşırı derecede basit olduğunu söyleyebiliriz. Cerrahi müdahaleler ile alınan taşların tekrardan oluşma ihtimali de bulunmaktadır.

Bademcik taşları nasıl temizlenir konusunda araştırma yaparken kriptoliz adı verilen bir yöntemin bu taşları temizleme konusunda sıklıkla kullanıldığını gördük. Bu yöntemde önce taşlar temizlenir ve sonrasında tekrardan taş oluşumunu engellemek için yarıklarda düzleştirme yapılır. Bu uygulama her ne kadar olumlu sonuç veriyor olsa da uygulama esnasında bademcikler tahriş olduğundan dolayı sonrasında ağrılar meydana gelir. Bu yüzden birçok kişi bu uygulamaya sıcak bakmamaktadır.

bademcik taşları

Bazı kişiler tüm bademcik taşı temizleme uygulamalarını yaptırmasına rağmen sürekli olarak bademcik taşı meydana gelmeye devam eder. Bu tip durumlarda problemi tamamen ortadan kaldırmak için bademcikler alınmaktadır. Sadece meydana gelen ağız kokusu nedeniyle bademciklerin alınması mantıklı değildir çünkü bademciklerimiz vücudumuzda adeta sigorta görevi görmektedir. Bademciklerinizi aldıracak olursanız hastalıklarla mücadele etme gücünüz azalacaktır. Bu yüzden bu tarz problemlerden dolayı bademciklerin alınmasını tavsiye etmiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here