Bale nedir nasıl yapılır
Bale nedir nasıl yapılır

Bale, İtalya kökenli olup sanatsal bir danstır. İlk bale örnekleri Rönesans döneminde ortaya çıkmıştır. Pandomim sanatçıları tarafından küçük adımlarla yapılan dans, bir süre sonra bale kavramının ortaya çıkmasını sağladı. Ritmik figürleri içerisinde barındıran bale, hem sanatı icra eden hem de bale gösterisini izleyen kişiler tarafından çok sevilmektedir.

Kadınlar erkeklere göre daha esnek olduğu için bale kadınlara daha uygundur. Bale yapan kişi kadınsa balerin, erkekse balet olarak nitelendirilir. Gelişmiş ülkelerde en çok tercih edilen dans türüdür. Gelişmekte olan ülkeler arasında yer aldığımız için bale ülkemizde de hak ettiği ilgiyi görmeye başlamıştır.

Bale tiyatro çeşitleri arasında yer alır. Bu sanatta başarılı olmak için bale eğitiminin çok küçük yaşlardan itibaren alınması gerekir. Balerin ya da balet olmak yeterli düzeyde esneklik gerektirir. Vücut küçük yalarda bu esnekliği kazanamazsa bale yapılması mümkün değildir.

Bale Nedir?

Bale nedir

Bale, kısaca bir tiyatro çeşididir. İçersinde ritmik figürler ve adımlar olduğu gibi müzik ve dans vardır. Bu özelliklerinden dolayı görsel sanatlar arasında da kabul edilir.

Bale dansı müzikle birlikte derin bir duyguyu yansıdır. Duygunun izleyiciye geçebilmesi için beden dilinin iyi kullanılması gerekir. Beden dilindeki yüz ve mimik hareketleri iyi kullanılırsa duygunun izleyiciye aktarımı kolaylaşır.

Bale, İtalyancada dans anlamını gelen balo kelimesinden türetilmiştir. Genelde müzik eşliğinde yapılsa da müzik kullanmadan yapılması da mümkündür. Bale, operanın bölümleri arasında yer alır. Operanın dans gösterisi yapılan bölümüne bale denir.

Bale Yapmak İçin Gerekenler

Bale yapmak için gerekenler

Bale, özel kıyafetler kullanarak yapılmaktadır. Baleye özel kıyafetlerin olmasının en büyük nedeni dans figürlerinin daha iyi gösterilmek istenmesidir. Tayt, mayo ve tütü adlı etek balede kullanılan başlıda kıyafetlerdir.

Bale yapmak için gerekenler sayılırken kesinlikle bale ayakkabısı ve özellikleri üstünde uzunca durulmalıdır. Bale ayakkabısı özel olarak tasarlanır. Bu sayede bale yaparken parmak ucunda durmak daha kolay hale gelir. Bu ayakkabılara point ve puant isimleri verilmiştir.

Eğer bale ayakkabısı olmadan bale yapılacak olursa parmaklarınızın kırılma ihtimali aşırı derecede yüksektir. Kısacası bale ayakkabısı olmadan bale yapılması mümkün değildir.

Bale yapmak için gerekenlerden birisi de beden dilini iyi kullanmaktır. Beden dilinde el hareketleri iyi bir şekilde yapılırsa kesinlikle aktarılmak istenen mesaj daha kolay aktarılır. Eğer bale yapmaya yeni başlayacaksanız kesinlikle öncelikli olarak kendinizi beden dili konusunda geliştirin.

Bale Nasıl Yapılır?

Bale, yapılması en zor olan dans türüdür. Parmak uçlarında durarak dans etmek ciddi anlamda maharet gerektirir. İyi bir bale dansçısı olmak için sıkı ve düzenli bir şekilde çalışılması gerekir. Bırakıldığı zaman tekrardan başlamak zordur. Bu yüzden bale sanatçılarının ömrü boyunca bale yapması gerekir.

Bale sadece bir dans değildir. Tüm bale gösterilerinde izleyiciye gönderilmek istenen bir mesaj vardır. Bu yüzden bale yapan kişilerin oyunculuk yeteneğinin olması gerekir.

Bale, tek başınıza öğrenebileceğiniz bir dans değildir. Kesinlikle bu alanda uzun zamandan beri yer alan eğitmenlerden eğitim alınması gerekir. Ayrıca sabır gerektirir. Çünkü bir kişinin bale sanatçısı olmak için sabırlı bir şekilde uzun yıllar boyunca eğitim alması gerekir.

Balenin Tarihçesi

Bale tarihçesi

Bale, İtalyan kökenlidir. Rönesans etkilerinin hissedildiği yıllarda halk danslarında yer alan figürlerin tiyatroyla uyarlanması sonucunda ortaya çıkmıştır.

Özellikle Fransa kralı IV. Henry’nin baleye olan desteği bu sanat dalının kısa sürede popüler olmasını sağladı. İlk etapta belirli bir kitle tarafından ilgi görse de 17. Yüzyılda neredeyse tüm Avrupa ülkesine yayılmayı başardı.

Bale, şüphesiz altın çağını 19. Yüzyılda XIX. Louis’in katkılarıyla yaşadı. Bu dönemde günümüzde de kullanılan bale kostümleri ortaya çıktı.

Bale, halk dans figürlerinin tiyatroyla özdeşleştirilmesiyle ortaya çıkmış olsa da her zaman soylu kesim tarafından ilgi görmüştür. Hatta balenin bir dönem asalet göstergesi olarak kabul edildiğini de söylemek mümkün. İlk oraya çıktığı yıllarda opera ile özdeşleştirilse de zaman içerisinde operadan ayrılıp ayrı bir sanat dalı olarak kabul edilmiştir.

Bale denildiği zaman akla gelen isimlerin başında George Noverra yer alır. Özellikle bale müziklerinin geliştirilmesinde büyük katkısının olduğu bilinmektedir.

Bale batıyla özdeşleştirilse de bize göre bale Ruslar sayesinde gelişmiştir. Birçoğunuz tarafından bilinen Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel ve Fındıkkıran baleleri Rus kaynaklıdır. Sadece bunlar bile Rusların baleye olan katkılarını görmek için yeterlidir.

Bale Eğitimine Kaç Yaşında Başlanmalı?

Bale eğitimine kaç yaşında başlanmalı

Balenin esneklik gerektiren bir dans türü olduğunu belirtmiştik. Bu yüzden uzmanlara bale eğitimine kaç yaşında başlanmalı sorusunu sorduğumuzda verdikleri cevap 4-12 yaş arasında şeklinde oldu. Hatta bebeklik döneminden bale eğitimine başlanması gerektiğini savunan kişiler dahi var.

Yaşın ilerlemiş olması elbette bale eğitimi almaya engel değildir. Ancak bale alanında profesyonelleşmek isteniyorsa kesinlikle küçük yaşlarda eğitim alınması gerekir. İlerleyen dönemde vücuttaki esneklik sadece belirli bir noktaya kadar arttırılabilir. Bu da bale alanında profesyonelleşmek için kesinlikle yeterli olmayacaktır.

Balenin Faydaları Nelerdir?

Balenin faydaları

Bale, vücudun neredeyse her yerinin çalışmasını sağlar. Bu özelliğinden dolayı baleyle ilgilenen kişiler kusursuz vücut hatlarına sahip olur. Balenin ruhu okşayan bir yanı da vardır. Ruhu dinginleştirmesi bale yapan insanların sabırlı ve zarif olmasını sağlar. Bu özellikleri taşıyan kişiler de diğer kişilere oranla sosyal yaşamda daha başarılı olur.

Bale eğitimi küçük yaşlarda başlar. Ayrıca kişinin hem ruhen hem de bedenen zorlanmasına neden olur. Bu yüzden bale yapan kişiler zorluklarla mücadele etmeyi küçük yaşlarda öğrenir. Bale yapa bilmek için kişinin disiplinli olması gerekir. Alınan eğitim sadece bale alanında değil hayatın her alanında disiplinli olmayı sağlamaktadır.

İnsan zorluklarla karşılaşıp bu zorlukların üstesinden gelince kendisine olan güveni artar. Bale yapan insanların bu denli özgüven sahibi olmasının en büyük nedeni de budur.

Balenin faydaları elbette bunlarla sınırlı değildir. Bale sayesinde insanlar karşısında gösteri yaparak kendinize olan özgüveninizi arttırabilirsiniz. Bu durum bir süre sonra liderlik özelliklerinizin de gelişmesini sağlayacaktır. Tiyatro çeşitleri arasındaki balenin kişinin hem ruhsal hem de bedensel anlamda gelişmesini sağlayan en önde gelen sanat akımı olduğu söylenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here