ihtiyoz hastalığı

Balık pulu hastalığı, deride döküntü şeklinde görülen bir hastalıktır. Genelde bebeklerde ortaya çıkar. Halk arasında balık pulu, tıp dünyasında ihtiyoz ismiyle bilinir. Balık pulu hastalığında deride balık pulunu andıran bir görüntü oluşur. Bu görüntüsünden dolayı ilgili hastalığa balık pulu hastalığı denilmiştir.

Balık pulu hastalığı, sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Bu özelliğinden dolayı balık pulu hastalığı nedir merak edilmektedir. Ayrıca dıştan bakıldığı zaman ürpertici görüntüsü vardır. Bu yüzden balık pulu hastalığı bulaşıcı mı gibi konular da merak ediliyor.

Balık Pulu Hastalığı Nedir?

Genetik sorunlar nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Deride epidermal proteinler ve lipidler arasında uyumsuzluk olursa balık pulu hastalığı meydana gelir. Genelde kendiliğinden geçer. Kişinin aşırı derecede acı hissettiği vakalar doktor gözetiminde tedavi edilmelidir. Deri üstünden kronik protein birikme miktarı artarsa bu hastalık ortaya çıkar.

Balık Pulu Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Cildin aşırı derecede kuruması, deride pullanmaların olması, kızarıklığa ek olarak kaşıntının meydana gelmesi balık pulu hastalığının en çok gözlemlenen belirtileridir.

Deride aşırı kuruma olduğu için kişide terleyememe sorunu görülür. Kişi terleyemediği için ateşi ani şekilde yükselir. Ayrıca kuruma bağlı olarak deride çatlaklar oluşur. Bu deri çatlakların kişinin acı hissetmesine neden olabilir.

Balık Pulu Hastalığı Neden Olur?

ihtiyoz hastalığıDeride yüksek oranda kuruma olması bu hastalığın meydana gelmesine neden olur. Bebeklerin cildi doğdukları zaman yeterli oranda neme sahiptir. Bu yüzden bebeklerin büyük bölümünün cildinde kuruma olmaz. Ancak bazı durumlarda bebeklerin cildinde aşırı derecede kuruma meydana gelebilir. Bebek cildinde oluşan bu kuruma ihtiyoz olarak bildiğimiz balık pulu hastalığına neden olur.

Balık pulu hastalığı, deride epidermal proteinler ve lipidler arasında uyumsuzluk olması nedeniyle meydana gelir. Derinin üstünde yüksek oranda kronik protein birikecek olursa ihtiyoz hastalığı ortaya çıkar. İhtiyoz genetik olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Aile bireylerinde daha önceden bu sorunu yaşayan varsa bu kişilerin bebeklerinde balık pulu hastalığının görülme ihtimali yüksektir.

Anne ya da babanın balık pulu hastalığı genine sahip olması bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Bu etkisinden dolayı ihtiyoz hastalığının baskın bir gen olduğunu söylemek mümkündür.

Her ne kadar genle alakalı bir sağlık sorunu olsa da farklı nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir. Kanser, böbrek yetmezliği veya tiroid gibi sağlık sorunlarının bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olduğu bilinenler arasında yer almaktadır.

Balık Pulu Hastalığı Bulaşıcı Mı?

Balık pulu hastalığı bulaşıcı değildir. Genlerle alakalı sağlık sorunlarının neredeyse tamamı bulaşıcı özellik göstermez. Bunları kalıtsal hastalıklar nelerdir makalesinde daha önceden ele almıştık.

Sadece genler nedeniyle ortaya çıkmadığı için farklı hastalıklar ihtiyoz hastalığının tetikleyicisi olabilir. Bu hastalık bulaşıcı olmasa da bulaşıcı olan farklı bir hastalık balık pulu sorununun görülmesine neden olabilir.

Balık Pulu Hastalığının Tedavisi Var Mı?

balık pulu hastalığıBalık pulu hastalığı kısa süre içerisinde kendiliğinden geçer. Hastalığın etkilerinin geçmesi bu hastalığın bir daha görülmeyeceği anlamına gelmez. İhtiyoz hastalığının birçok hastalıkta olduğu gibi kendini tekrarlama ihtimali aşırı derecede yüksektir.

Balık pulu görülen kişilerin ciltlerine vazelin sürülerek cildin neme doyması sağlanır. Bu sayede balık pulu hastalığı kısa süre içerisinde ortadan kalkar. Vazelin sürme işlemi günde 3 kez yapılmalıdır. Bu sayede hastalık cilt neme doyacağından dolayı daha kısa süre içerisinde geçer.

Birçok kişi çeşitli kaplıcalara girerek balık pulu rahatsızlığının yok olduğunu dile geçirdiğinden dolayı kaplıcalar balık pulu rahatsızlığı ile mücadele eden kişilerin akın ettiği yerler haline gelmiştir. Balık pulu rahatsızlığı tedavi edilmezse herhangi bir can kaybına neden olmaz ancak ciltte meydana gelen kuruma ciltte aşırı derecede sızıların oluşmasına neden olduğundan dolayı yaşam kalitenizin ciddi anlamda düşmesine neden olur.

Balık pulu deri üzerinde döküntülere neden olduğundan ötürü yüz bölgesinde meydana gelen döküntüler kişinin kötü görünmesine neden olur. Yüz bölgesinde meydana gelen bu durum psikolojik sorunları da beraberinde getirir. Değişken bir psikolojiye sahip bir kişiyseniz sorunlarınıza yeni sorunlar eklememek adına ilgili rahatsızlığı ortadan kaldırmak için tedavi olmanız da yar var.

Balık pulu hastalığının tedavisi çok kısa sürdüğünden dolayı yaşadığınız sorunlardan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Hastalık evresinde cildinizin kurumasına yani nemini yitirmesine neden olacak şeylerden uzak durmanızda fayda var. Balık pulu hastalığının bilinen bir tedavisi yoktur. Tedavi kapsamında yapılan şeyler semptomları azaltmaya yöneliktir.

Balık Pulu Hastalığının Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ciltte kuruma olmasına neden olacak tüm etkilerden uzak durulmalıdır. Aşırı sıcak suyla duş almak yerine ılık su tercih edilmelidir.
  • Kimyasal madde içeren sabun ve losyonlar yerine bitkisel özlü ürünler kullanılmalıdır.
  • Yaşanılan ortamın nemi azsa havayı nemlendiren cihazların kullanılması gerekir.

Balık pulu hastalığı genlerle alakalı olarak ortaya çıkmaktadır. Kişi bu yüzden bu sorunla ömür boyu mücadele etmek zorunda kalır. Genlerle alakalı çalışma yapan uzmanlar genlerin onarılmasını gerçekleştirirse bu hastalığın tedavisi de gerçekleştirilecektir. Bu alanda çalışmaların günümüzde de devam ettiği biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here