Balıklar Uyur Mu Uyuyorsa Nasıl Uyur?

Balıklar, gözlerinin sürekli açık olmasıyla bilinen canlılardır. Gözlerinin sürekli açık olması balıklar uyur mu sorusunu akıllara getirmektedir. Bizim gibi aynı düşüncede olan doğa bilimcileri araştırma yapmış ve balıklar uyuyorsa nasıl uyur sorusuna yanıt bulmuştur.

Evinizde akvaryum varsa akvaryumu izleyerek balıklar uyur mu uyumaz mı sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Akvaryumunuzda normale oranla daha yavaş ya da hiç hareket etmeyen balıklar varsa bunlara odaklanın. İlgili balıklar size balıklar uyur mu konusunda bilgi verecektir. Bakınız: Akvaryumda japon balığı besleme

Balıklar Uyur Mu Uyumaz Mı?

balıklar uyurmuCanlılar, gün içerisindeki eylemlerinden dolayı enerji kaybeder. Kaybedilen enerji canlının yorulmasına neden olur. Kaybedilen enerji geri alınınca yorgunluk ortadan kalkar. Eski enerjinin geri alınması için dinlenmek gerekmektedir. Canlıların tamamı uyuyarak dinlenmektedir.

Metabolizmanın, hareketli halden durağan hale geçmesi bazal metabolizma olarak tanımlanır. Yapılan araştırmalar sonucunda bazal metabolizmanın uyku halinde devreye girdiği ortaya çıkmıştır. Bazal metabolizma durumunda hiç enerji harcanmaz gibi bir durum söz konusu değildir. Canlı bazal metabolizma durumuna geçse bile belirli oranda enerji tüketimi devam eder. Tüketilen enerji dinlenmeye engel olacak boyutta değildir.

Olaya bu şekilde bilimsel açıdan yaklaştığımız zaman balıkların uyuduğunu söyleyebiliriz. Kesinlikle gözlerinin sürekli açık olması balıkların uyumadığı anlamına gelmez. Yapılan araştırmalar sonucunda balıkların gözü açık bir şekilde uyuduğu tespit edilmiştir.

Balıkların uyuması denildiği zaman aklınıza insanların uyumasıyla özdeşleşen bir uyuma şekli gelmemelidir. Balıkların uyuması insanların uyumasından farklıdır. Balıklar metabolizma hızını düşürerek dinlenir. Metabolizma hızını düşüren balıklar bir köşeye geçerek hareketsiz kalır. Bu durum dinlenmelerini, gerekli olan enerji toplamalarını sağlamaktadır.

Sualtı dünyası uzmanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda balıkların uyuma şekli pasif uyuma olarak nitelendirilmiştir. Uzmanların bazıları balıklarda metabolizma hızı düşünce gözlerin görmemeye başladığını, bu sayede balıkların uyuduğunu söylemektedir.

Balıkları inceleyecek olursanız türler arasında uyuma durumunun farklı olduğunu görürsünüz. Bazı tür balıklar gündüz, bazı tür balıklarsa gece metabolizma hızını düşürerek dinlenir. Metabolizma hızının düşüp balığın bir köşede hareketsiz kalması o balığın uyuduğunu gösterir.

Köpek Balıkları Nasıl Uyur?

Köpek balıkları nasıl uyur

Sualtı dünyasının en çok merak edilen canlısı köpek balıklarıdır. Köpek balıklarının üstündeki gizemi kaldırmak isteyen doğa bilimciler bu balık türlerini yakından incelemektedir.

Köpek balıkları nasıl uyur konusunda araştırma yapan uzmanlar da vardır. Yapılan araştırmalara göre köpek balıkları uyumak için suyun derinliklerine iner. Zemine ulaşan köpek balıkları metabolizma hızını düşürerek hareketsizleşir. Diğer balık türlerinde olduğu gibi pasif uyuma şeklinde uyumaktadırlar. Bu uyuma esnasında köpek balığı gün içerisinde ihtiyacı olan enerjiyi depolar.

Balıkların büyük bölümünde göz kapağı yoktur. Ancak buna benzeyen bir yapının olduğu görülmektedir. Uyuma esnasında balığın gözünü zar şeklinde olan bir saydam madde kaplar. Bu görüş düzeyinin düşmesini, balığın uyku haline geçmesini sağlamaktadır. Tabi ki bu durum bazı balık türleri için geçerlidir. Popülasyon bir bütün halinde ele alınırsa balıkların pasif uyuma şeklinde uyuduklarını söyleyebiliriz.

Yorum yapın