Ballıca Mağarası

Tokat ili sınırları içerisinde yer alan Ballıca mağarası aşırı derecede büyük olmasıyla dikkatleri çekiyor. Tokat ilinin pazar adlı ilçesinde yer alan bu mağara her yıl çok sayıda turisti ülkemize çekmektedir. Mağaranın bazı bölümlerinde yer alan oluşumların zarar görmemesi adına ziyarete yasak olduğu bilinmektedir. Bu durum da insanların ister istemez Ballıca mağarasını daha fazla merak etmesine neden olmaktadır. Ballıca mağarası büyük olduğu kadar içerisinde doğal bir şekilde oluşmuş olan eşi benzeri bulunmayan sarkıtları ile ilgi çekmektedir. Bu sarkıtların binlerce yıl önce oluşmaya başladığı düşünülüyor. Toplamda 8 salından ve 5 kattan meydana gelen Ballıca mağarasının toplam uzunluğu 680 metredir. Doğal oluşum süreci halen devam ettiğinden dolayı uzmanlar mağaranın her yıl biraz daha büyüdüğünü belirtiyorlar.

Ballıca mağarasında bulunmanın özellikle astım hastalığına iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Durumun böyle olmasındaki temel neden mağara içerisinde yer alan oksijenin dışarıya oranla daha fazla olmasıdır. Bu yüzden astım sıkıntısı olan çok sayıda kişi yıl içerisinde sıkıntılarını ortadan kaldırabilmek adına Ballıca mağarasına gitmektedir. Mağara yapısı karanlık olduğundan dolayı içeride çok sayıda yarasa bulunmaktadır. Özellikle turistlerin bu yarasaları görmek adına Ballıca mağarasını ziyaret ettikleri bilinmektedir. Mağara büyük ölçüde dış ortamdan soyutlandığından dolayı mağaranın sıcaklığı dış ortama göre fazladır. Yıl boyunca yapılan ölçümler sonucunda mağaranın 15 ila 20 derece arasında sıcaklığa sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca mağara içyapısı ıslak olduğundan dolayı mağaranın nem oranı bir hayli yüksektir. Ballıca mağarasında yaklaşık olarak %60 civarında bir nem oranının olduğu bilim insanları tarafından söyleniyor. Mağaranın havası aşırı derecede temiz olduğundan dolayı özellikle solunum yolu ile alakalı sıkıntıları olan kişilerin yıl içerisinde mutlaka Ballıca mağarasını ziyaret etmeleri tavsiye edilmektedir.

Bir gün Ballıca mağarasına yolunuz düşecek olursa mağaraya ilk girdiğiniz zaman sizleri havuzlu salon adı verilen kısım karşılayacaktır. Birçok insan mağaranın derinliklerine gitmekten ziyade bu bölgede durmayı tercih etmektedir çünkü havuzlu salon belgesindeki nem oranı diğer bölgelere oranla daha düşüktür. Bu sayede herhangi bir terleme problemi yaşamadan mağaranın havuzlu salon adı verilen kısmında yer alıp gözlemleme yapabilirsiniz. Uzmanlar yaptıkları incelemeler sonucunda Ballıca mağarasında yıllar evvel insanların yaşam sürdüğünü tespit ettiler. Özellikle içeride yer alan kayaç yapısı incelendiğinde eski dönemlerde yaşam sürmüş olan insanların kalıntılarını gözlemlemek mümkündür. Tabii ki Ballıca mağarası sadece havuzlu salon bölgesinden ibaret değildir. Ayrıca mağara içerisinde yeni salon, mantarlı salon, büyük Damlataş salonu gibi bölümlerde yer almaktadır.

Ballıca Mağarası

Ballıca mağarasındaki doğal güzellikleri koruyabilmek adına sürekli olarak bakım ve onarım çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bunlar belirli bir ekonomi gerektirdiğinden dolayı kültür ve turizm bakanlığı tarafından mağaraya giriş ücretlendirilmiştir. Her insanın bu mağarada yer alan doğal güzellikleri görebilmesi adına mağaraya giriş için cüzi bir ücret istenmektedir. Bu yüzden hiç kimsenin ekonomisi sarsılmayacak şekilde ayarlamalar yapılmıştır. Eğer bir gün tokat iline gidecek olursanız kesinlikle doğa harikası olarak kabul edilen Ballıca mağarasını görmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here