artroskopi

Bankart lezyonu günümüzde en çok karşılaşılan sorunlardan birisi olduğundan dolayı sizlere bankart lezyonu iyileşme süreci ve artroskopi ameliyatı nasıl yapılır konusunda bilgi vereceğiz. Bu sorun omuz kemiğinde meydana gelen bir problemdir. Bankart lezyonu sonucunda sizlerinde bildiği gibi sürekli olarak omuz çıkması meydana gelmektedir. Bankart lezyonu ile mücadele eden kişilerde omuz bölgesi ani hareketlere maruz kaldığında omuz yerinden çıkar ve kişinin yaşam kalitesi düşer. Bu hastalık tedavi edilmez ise ilgili çıkık bölgesinde aşınmalar meydana geleceğinden dolayı daha ciddi sorunlar baş gösterebilir.

Bankart lezyonu ameliyatı omuz bölgesinin emarı çekilip kesin teşhis konulduktan sonra yapılmaktadır. Bankart lezyonu yırtılması teşhis edildiyse omuz bölgesine toplamda 3 delik açılır ve ilgili deliklerden birinden pis sıvının akması sağlanır. Bankart lezyonu ameliyatı kısa süren bir ameliyat olsa da kişi ameliyat sonrasında şiddetli ağrılar yaşar. Omuza açılan iki delikten çeşitli ilaçlar verilerek ağrıların dindirilmesi sağlanır. Bankart lezyonu ameliyatı sonrasında yaşamış olduğunuz bu ağrıları normal karşılayın. Oluşan ağrılar nedeniyle panik yapmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Sorunlu bölgede iyileşme arttıkça ağrılarınız da son bulacaktır.

artroskopi

Artroskopi ameliyatı bölgesel anestezi ile yapılan bir ameliyat olsa da aşırı derecede ağrıları olan kişilere genel anestezi de uygulanmaktadır. Artroskopi ameliyatı menüsküs yırtılmalarında, eklem kireçlenmelerinin temizlenmesinde, diz kapağı kemiğinin aşınmasında ve sürekli meydana gelen çıkıklarda uygulanan bir ameliyattır.

Artroskopi ameliyatı sonrasında hasta yaklaşık olarak 1 ay sonra iyileşir. Eklemler 1 ay hareketsiz kaldığından dolayı kireçlenme olur ve bu kireçlenme fizik tedavi uygulanarak giderilir. Hasta eski hareket kabiliyetini yakalamak adına yaklaşık olarak 1 ay kadar fizik tedavi görmelidir.

Artroskopi ameliyatı sonrasında sorun yaşamamak adına ani hareketlerde bulunmayınız. Ani hareketler ilgili bölgede yeniden yırtılmaların meydana gelmesine sebep olabilir. Tekrardan bir yırtılma meydana gelecek olursa bu durum çekilmez ağrıların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Ayrıca bu tip durumlarda iyileşme sürecinin bir öncekine göre daha uzun sürdüğü de bilinmektedir. Bu yüzden dikkatli olmanıza fayda var. Bankart lezyonu ameliyatı sonrasında doktorunuz size çeşitli egzersizler önerecektir. Bu egzersizler ilk etapta ağrıların artmasına neden olsa da iyileşme sürecinizin hızlanmasında etkin rol oynayacaktır. Bu yüzden bankart lezyonu egzersizleri kesinlikle yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here