barış manço

Müziği herkese sevdiren isimlerden birisi olan Barış Manço, Türk Rock müziği denildiği zaman şüphesiz akla gelen ilk kişidir. 1 Ocak 1943 senesinde İstanbul ilinin Üsküdar ilçesinde dünyaya gelen Barış Manço, 31 Ocak 1988 senesinde aramızdan ayrılarak hayata gözlerini yummuştur. Barış Manço çok küçük yaşlarda müzik ile tanışmış bir kişidir. Annesinin müzisyen olmasından dolayı küçük yaşlarda müzik ile yaşamaya başlayan ve müzik ile büyüyen Barış Manço annesinin de etkisiyle müzik ile ilgilenmiştir.

Barış Manço, henüz 3 yaşına geldiğinde annesi ve babası ayrılında babası ile yaşamaya başlamıştır. Eğitim hayatına devam ettiği dönemlerde müzikten hiç kopmayan Barış Manço, hobi olarak dahi olsa müzik ile ilgilenmeye devam etmiştir. Annesi tarafından verilen eğitim ile piyano çalmayı öğrenen Barış Manço, almış olduğu gitarı da kendi uğraşları sonucunda çalmayı öğrenmiş bir kişidir. Bu durum da kendisinin müziğe ne kadar eğilimli olduğunun büyük bir göstergesidir.

Barış Manço lise eğitimini Galatasaray lisesinde almıştır. Lise sıralarındayken müzik ile ilgili daha ileri bir çalışma yapmaya karar veren Barış Manço, lise arkadaşları ile bir araya gelerek ilk müzik grubunu kurmuş ve sahne almıştır. Kendisinin ilk sahnesinin lise yıllarında kurmuş oldukları grup ile olduğu bilinmektedir. Galatasaray lisesindeyken kendisinin ilk önce Kafadalar adlı grubu, sonrasında ise Harmoniler adlı grubu kurduğu bilinmektedir. Her şey tam yolunda gidiyor derken 1959 senesinde babasını kaybetmesi üzerine Galatasaray lisesinden ayrılan ünlü müzisyen lise eğitimini tamamlamak adına Şişli Terakki Lisesine giderek lise eğitimini burada tamamlamıştır. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Belçika’ya giden Barış Manço, burada Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisine giderek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Lisan eğitimini aldıktan sonra Almanya’ya giderek burada abisinin yanında yaşamaya başlayan Barış Manço, bir komedyen olan Henri Salvador ile tanıştı ancak prensiplerde anlaşamadıklarından dolayı yollarını ayırmak zorunda kaldılar. Burada mesleğini yapmak yerine hayatını idame ettirmek için başarılı müzisyenin uzun süre boyunca garsonluk mesleğini icra ettiği bilinmektedir. İlk etapta mesleği ile alakalı bir iş bulamasa da kendisinin müziğe küsmediği ve besteler yapmaya devam ettiği bilinmektedir. İlerleyen yıllarda Andrea Soulac ile tanışan Manço, Andrea Soulac tarafından beslenmiş olan sözsüz bestelere söz yazmıştır. Bu olaydan sonra kendisine öz güveni artan Barış Manço, 1964 senesinde iki EP çıkararak dinleyicilerin beğenisine sundu ve bu sayede birçok kişinin tanıdığı bir isim haline geldi. Artık vatan topraklarına dönem vaktinin geldiğini düşünen Barış Manço, bu çalışmalarının ardından Türkiye’ye geldi.

Türkiye’ye geldikten sonra Manço, Fuat Güler ve Mazhar Alanson ile bir araya gelerek Kaygısızlar adlı müzik grubunu kurdular. Bir süre sonra çeşitli anlaşmazlıklardan dolayı gruptan ayrılan Barış Manço, Fransa’ya giderek bir süreliğine müzik hayatına burada devam etmiştir. Fransa’da müzik hayatına devam ederken isimsiz bir grup kuran efsane şarkıcı ilgili grup ile toplamda 52 konser vermiştir.
barış mançoİlerleyen zaman içerisinde müzik ile daha derin bir şekilde ilgilenmeye devam eden Barış Manço, yeni bir grup kurmak için çalışmalar yapmıştır. Kurtalan Ekspresi kuran Barış Manço, Gamzedeyim şarkısını yaptıktan sonra çok hızlı bir çıkış yakaladı ve herkesin tanıdığı bir isim haline geldi. Ardından Ölüm Allah’ın Emri şarkısını seslendiren Barış Manço popülerliğine popülerlik katarak Türk Rock müzik dünyasının efsanelerinden birisi haline gelmiştir. 1975 senesinde Lale Çağlar ile tanışan Barış Manço 3 senelik flörtün ardından 1978 senesinde Lale Çağlar ile evlendi

1988 senesine gelindiğinden Barış Manço denildiği zaman akla gelen ilk televizyon çalışması olan 7’den 77’ye adlı programın sunuculuğunu yapmaya başladı. İlgili program özellikle çocuklar tarafından büyük ilgi gördüğünden dolayı yaklaşık olarak 10 sene boyunca yayına devam etmiş ve 1998 senesinde sonlanmıştır.

Yaklaşık olarak 200 civarında bestesi bulunan Barış Manço, evrensel bir şarkıcı olarak kabul edilir. Bu durumun temel sebebi ise kendisinin neredeyse her bestesinin birçok dile çevrilerek diğer dünya ülkelerinde de beğeni kazanmasıdır. 31 Ocak 1999 tarihine gelindiğinde hayatını kaybeden ünlü ses sanatçısı Barış Manço’yu saygıyla anıyoruz.


Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_213_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /var/www/vhosts/bilgitimi.com/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 2056

WordPress veritabanı hatası: [Disk full (/tmp/#sql_213_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device")]
SELECT t.*, tt.*, tr.object_id FROM wp_terms AS t INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') AND tr.object_id IN (101555, 104555, 105491) ORDER BY t.name ASC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here