basit makineler

Basit makineler modern makineler keşfedilmeden önce keşfedilen ve ilgili dönemde insan hayatını ciddi manada kolaylaştıran makinelerdir. Basit makineler nelerdir diye merak eden kişilerin büyük bölümü ayrıca basit makineler işlerimizi nasıl kolaylaştırır sorusunun cevabını da aramaktadır. Teknolojinin ilk adımları olan basit makineler hakkında sayfamızdan çok sayıda bilgiye ulaşabilirsiniz.

Basit makineler insan gücünün yetmediği alanlarda iş yapabilme düzeyini arttırmak adına dönemin üst fikirli bilim insanları tarafından icat edilen makinelerdir. İnsan bedeninin yapmakta zorlandığı ya da yapamadığı birçok iş basit makineler sayesinde kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Basit makinelerin işlerimizi nasıl kolaylaştırdığını anlamak için çevrenizde yer alan basit makinelere göz atmanız yeterli olacaktır. Örneğin ağır bir taşın bir yerden başka bir yere aktarılması istendiğinde bu taşı birkaç kişi toplaşıp büyük enerji harcayarak taşımak yerine el arabası adı verilen basit makineden yararlanılabilir. Bu sayede tek kişi 4 ila 5 kişi aracılığı ile gerçekleşmesi mümkün olan bir işi tek başına gerçekleştirebilir.

Günlük hayatta en çok kullandığımız basit makineler içerisinde çatal, bıçak ve kaşık yer almaktadır. Birer basit makine olan bu makineler keşfedilmeden evvel sizlerinde bildiniz gibi insanlar elleri ile yemek yemekteydi. Bu durum da hijyenden uzak ortamların oluşmasına neden olmaktaydı. İlgili basit makineler keşfedildikten sonra hijyenik ortamlar sağlandığı gibi insanların yemek yemeleri de kolay hale gelmiştir.
basit makinelerBasit makineler günümüz modern makinelerinin yaratılmasında temel unsur olmuşlardır. Örneğin testerenin bulunmasından sonra manüel gücü bir kenara bırakıp elektrik enerjisinden yararlanılmak istenmesi ile birlikte elektrikli testereler oluşturulmuştur. Bu örneğimizden yola çıkacak olursak modern makineler basit makinelerin can kazanmış halleridir diyebiliriz.

İnsan hayatını en çok kolaylaştıran basit makineler arasında şüphesiz makaralar ve kaldıraçlar yer almaktadır. Moment olayından yararlanarak kaldıraçlar aracılığıyla aşırı derecede ağır olan yükler kolay bir şekilde kaldırılabilmektedir. Örneğin büyük bir kayanın altına sokulan basit bir çubuk kaldıraç vazifesi görerek kayanın kolay bir şekilde yerinden kaldırılmasını sağlayabilir. Aynı şekilde yukarıya çekilmek istenen bir yük makaralar sayesinde kolay bir şekilde yukarıya çekilebilir. Sizlerinde bildiğiniz gibi makaralar yükün yarıya düşmesini sağlamaktadır. Birden fazla makaranın yer aldığı sistemler oluşturularak yükün yok denilecek kadar az hale gelmesi sağlanabilir.

İnsanların zaman içerisinden bir basit makine ile birden fazla işi yapmak istemesinden dolayı birden çok basit makine bir araya getirilmiş ve birleşik basit makineler oluşturulmuş. Buna en güzel örneklerden birisi bebek arabasıdır. Ana kucağı ile el arabasını aynı ortamda bulundurmak isteyen bir mucit bebek arabasını keşfederek annelerin işini bir hayli kolaylaştırmıştır. Basit makineler işlerimizi nasıl kolaylaştırır konusunda sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. Sizlerde bu konu hakkındaki parlak fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here