Batan gemide hayatta kalmak

Uzun süre açık denizde kalınması halinde sizi zor günlerin beklediğini bilmelisiniz. Bir gemi kazasında geminin batması dışında korkmanız gereken şeyler de var. Şimdi batan bir gemide nasıl hayatta kalınır öğreneceksiniz.

Gemiyle yolculuğa olan ilgi her geçen gün artıyor. Turistlik faaliyet gösteren firmalar listelerine gemi seyahatlerini eklemiş durumda. Sizin de aklınızda gemiyle tatile çıkmak varsa listemizde yer alan 15 ipucu hayatınızı kurtarabilir. Elbette temennimiz bu ipuçlarına ihtiyaç duymamanızdır.

Batan Bir Gemide Hayatta Kalmanın Sırları

Bulunduğunuz gemi ne kadar büyük olursa olsun üzgünüz ama geminiz batmaya başladı. Kaptan geminin hasar alıp batmaya başladığını anons yaparak bildirdi. Şimdi tüm sorunlarla karşı karşıyasınız. Gelin neleri dikkate almanızın gerekli olduğunu öğrenelim.

1. Gemide Yer Alan Talimatları Okuyun

Gemilerde, batma ihtimali göz önünde bulundurulduğu için neredeyse her köşede talimatlar yer alır. İlk yapmanız gereken şey bu talimatları dikkatli bir şekilde okumak olmalı.

Batma ihtimali göz önünde bulundurularak bu talimatlar yolculuğa başlamadan önce de okunmalıdır. Bu size ciddi anlamda zaman kazandıracaktır.

2. İdrar İçmeyin!

Halk arasında ıssız bir yerde mahsur kalındığı zaman idrar içmenin susuzluğu gidermek için en iyi yöntem olduğu söylenir. İdrarın içerisinde yüksek oranda asit vardır. Bu asit iç organlarınızın ciddi zararlar görmesine neden olabilir.

Kulaktan dolam lafları bir kenara bırakıp idrar, deniz suyu ve kuş kanı içmeyin. İlk hedefiniz saf su temin etmek olsun. Diğer saydığımız içecekler kesinlikle en son tercihiniz olmalı.

3. Yediğiniz Deniz Canlılarına Dikkat Edin!

Balon balığı ve denizanası gibi canlıları yemeyin. Bunların zehirli olma ihtimali aşırı derecede yüksek. Ayrıca papağan gagası gibi sivri yapıya sahip ağzı bulunan balıkları da yemeyin. Bu tarz balıklar genelde zehirli oluyor.

4. Bedeninizi Koruyun!

Zor durumlarda bedeniniz savaştaki kahraman olacaktır. Basit bir sakatlanma bile ciddi anlamda hareket kaybı yaşamanıza neden olabilir. Geminin batması gibi hayati durumlarda küçük sakatlıklar bile yaşam savaşını kaybetmenize neden olabilir.

Eğer bir sakatlık söz konusuysa gemide yer alan doktor ve hemşirelere ulaşmaya çalışın. En kısa süre içerisinde ön tedaviyi yaptırmanız yaşama şansınızı arttıracaktır.

5. Ayaklarınızı Yukarı Kaldırın

Panik halinden dolayı kan akışınız değişecek. Bir yere oturup uzanmak aklınıza dahi gelmeyecek. Bu durum sağlıklı düşünmenize engel olacaktır.

Daha sağlıklı düşünebilmek ve yaşam fonksiyonlarınızı sekteye uğratmamak için 1 saatte 1 olmak üzere ayaklarınızı 5 dakika boyunca yukarı kaldırın. Bu uygulama beyninize daha fazla kanın gitmesini sağlayacak.

6. Zihninizi Dağıtın

Panik halinde olmanız bir oyana bir buyana koşmanıza, gereksiz efor sarf etmenize neden olur. Gemi batması gibi hayati durumlarda enerjiye ihtiyacınız olacak.

Enerjinizi boşa harcamamak için zihninizdeki panik havasını dağıtın. Örneğin bir köşeye çekilip şarkı söyleyebilirsiniz. Bu ciddi anlamda rahatlamanızı sağlayacak. Bu sayede daha mantıklı bir şekilde düşünebileceksiniz.

7. Denizi Tanıyın

Denizi tanımanız size hayatta kalma konusunda yardımcı olur. Deniz suyu genelde ya yeşil ya da mavi renktedir. Bu renkler aslında bize bazı konularda bilgi veriyor.

Yeşil su derinliğin az, mavi su derinliğin fazla olduğunu ifade eder. Eğer gemiden atlamanız gerekirse yeşil suyun ağırlıkta olduğu alanlarda gemiden atlayın. Sığ suda hayatta kalma şansınız daha fazla olur.

8. Karayı Arayın

Gözleriniz sürekli etrafta olsun. Gemi tamamen batmadan önce size en yakın karanın nerede olduğunu bulmaya çalışın.

Kara çok uzaktaysa karayı bulmak için bulutlanmalara bakın. Karanın olduğu kısımda bulutlanma daha fazla olur. Bulutlanmanın olduğu yöne doğru yüzmeniz insanların sizi bulma ihtimalini arttırır.

9. İlk Hedefiniz Yüzmek Olmasın!

Gemi batıyorsa ilk aklınıza gelen şey kesinlikle yüzmek olmasın. Köpek balıklarının ve diğer yırtıcı su canlılarının cirit attığı bir yerde olabilirsiniz. Bu tarz bir yerde yüzmeye çalışmanız yırtıcıların sizi parçalamasına neden olabilir.

Ayrıca deniz suyunun çok soğuk olma ihtimali de var. Soğuk deniz suyunda yüzmeye çalışmanız hipodermi geçirip ölmenize neden olabilir. Bu yüzden direkt yüzmeye çalışmak yerine gemide yer alan filikaları kullanmaya çalışın. Filikalar kuru kalmanızı sağlayacağı gibi sizi yırtıcılardan da koruyacaktır.

10. Kendinizi Koruyun

Uzun süre aşırı sıcağa ya da soğuğa maruz kalmak ölmenize neden olabilir. Bu yüzden elinizden geldiğince kendinizi korumaya çalışın. Mesela 10 kişinin yer aldığı bir filikadaysanız elinizden geldiğince insanların ortasında durmaya çalışın.

Etrafınızdaki insanlar size koruma kalkanı olacaktır. Bu vicdan azabı yapmanıza neden olabilir ancak hayatta kalmanız için bazı zorlukları göze almanız gerekiyor.

11. Su Kaybını Azaltın

Vücudun yüksek oranda su kaybetmesinin başında terleme yer alır. Eğer aşırı terleme söz konusu değilse bir kişi 14 gün boyunca susuz yaşayabilir. Ancak yüksek oranda terleme söz konusuysa 2 ila 3 gün içerisinde ölme ihtimaliniz dahi var.

Çok sıcak açık denizlerdeyseniz terlemenizi engelleyecek önlemler almaya çalışın. Örneğin bir filikadaysanız filikanın üstüne güneşten korunmak için örgü gerebilirsiniz. Alacağınız bu basit önlem yaşama şansınızı arttıracaktır.

12. Kaplumbağalar Hayat Kurtarıcınız Olacak

Deniz kaplumbağaları yakalanması en kolay olan deniz canlılarıdır. Açlıkla ve susuzlukla mücadele etmek için deniz kaplumbağaları imdadınıza koşacak.

Deniz kaplumbağalarının kanını içerek susuzluğunuzu giderebilirsiniz. Ayrıca kaplumbağaların yüksek oranda yağ içeriği vardır. Bu yağ içeriğini enerji ihtiyacınızı karşılamak için kullanabilirsiniz. Normal şartlarda kaplumbağa yemeyeceğinizi biliyorum ancak hayatta kalmak için bunu yapmalısınız.

13. Moralinizi Yüksek Tutun

Çok zor bir durumda olduğunuzun farkındayım. Ancak moral bozukluğu yaşama şansınızın azalmasına neden olabilir. Elinizden geldiğince moralinizi yüksek tutun ve buradan kurtulacağınıza inanın.

Kendinize pozitif telkinlerde bulunmanız daha iyi mücadele etmenizi sağlayacaktı. Eğer gerçekten de yaşama isteğiniz varsa yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.

14. Trabzanlara Tutunun

Gemi batmaya başlarken güvertede ayakta durmakta zorlanırsınız. Güverteden denize düşmemek için trabzanlara tutunun. Ayrıca geminin en yüksekte kalan bölümlerinde yer almaya çalışın.

15. İnsanlardan Uzaklaşın

Gemi batmaya başladığı zaman herkes sizin gibi duygusal durumunu koruyamayabilir. Güvertede panik haliyle koşuşan çok sayıda insan yer alır. Bu tarz insanlara yakın olmanız arada kalıp ezilmenize neden olabilir. Belki gemi battığı için değil ama arada kalıp ezildiğiniz için ölebilirsiniz.

Batan bir gemide hayata kalmak için 15 ipucu bu şekildedir. Bu ipuçları gemi kazalarında hayatta kalmanız için size ciddi anlamda yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here